Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów. Brakuje dzieci w przedszkolach

Gorący przebieg miała ostatnia Komisja Kultury i Oświaty działająca przy Radzie Miejskiej w Skoczowie. Na spotkanie z radnymi przyszli nauczyciele, przedstawiciele związków zawodowych i rodzice. Wszyscy w sprawie trudnej sytuacji w skoczowskich przedszkolach
.Skutki niżu demograficznego
 
Po pierwszym naborze do przedszkoli zostało 130 wolnych miejsc. Tam gdzie zabrakło dzieci likwidowane są oddziały przedszkolne, a co za tym idzie nauczycielskie etaty. Na poziomie przedszkoli prawdopodobnie siedem osób zostanie bez pracy, jednak jak obiecuje Miejski Zarząd Oświaty miejsce dla nich będzie w szkołach. Zdaniem Agaty Wrony, szefowej ZNP w Skoczowie, to bujda. Miejsc w szkołach nie ma, bo nauczyciele mają zwykle ukończonych kilka kierunków, co uprawnia ich do uczenia różnych przedmiotów. Choć sześciolatków w szkołach będzie dużo, to placówki poradzą sobie przy obecnym stanie kadry – mówiła podczas spotkania.
 
Proszę wziąć pod uwagę statystyki i demografię naszej gminy – mówiła radna Teresa Papkala - to jest pierwszy rocznik w którym zabraknie dzieci w przedszkolach. Trzeba jasno powiedzieć, że nauczyciele będą zwalniani. Wam się nie podoba, że ja o tym mówię, ale od tego nie uciekniemy.
 
Zdaniem nauczycieli rozwiązaniem patowej sytuacji byłoby zmniejszenie liczebności grup z 25-osobowych do 20-osobowych. Takie rozwiązanie sprawiłoby, że zostałyby zachowane nauczycielskie etaty. Jednak radni i dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty podkreślali, że to niesie za sobą skutki finansowe nie do udźwignięcia przez gminę.
 
Na chwilę obecną dodatkowy nabór trwa – mówił Cezary Tomiczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Skoczowie - na podstawie tej rekrutacji będziemy wiedzieć, czy jest zapotrzebowanie na otwarcie kolejnych oddziałów, czy nie. Jeżeli będą chętni to na pewno będziemy starać się otworzyć kolejny oddział. Nie jestem w stanie powiedzieć, w którym przedszkolu, bo jeszcze nie wiemy ile będzie chętnych.
 
Co z dziećmi odroczonymi
 
W tym roku sytuacja jest szczególnie trudna. Przedszkola opuszczą bowiem dzieci z dwóch roczników: urodzone w drugiej połowie 2008 roku oraz cały 2009 rocznik. Wszystkie w świetle prawa od września rozpoczną naukę w pierwszej klasie. Jednak część dzieci nie jest przygotowana do nauki w szkole. Dlatego rodzice mają prawo odroczyć dziecko od obowiązku szkolnego.
 
Procedura odraczania jest wieloetapowa. Najpierw dziecko w ciągu roku szkolnego obserwuje nauczyciel w przedszkolu, który przeprowadza dwie diagnozy. Na ich podstawie kwalifikuje dziecko do odroczenia. Następnie rodzice muszą iść z dzieckiem do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, gdzie niezdolność rozpoczęcia pierwszej klasy potwierdza specjalista. To on wydaje ostateczną opinię.  Ma na to 30 dni. Następnie z dokumentem rodzice udają się do szkoły, do której powinno uczęszczać dziecko. Na ich wniosek dyrektor odracza dziecko. Wszystko ciągnie się miesiącami, a kolejki w poradni są długie. Czytaj Kolejki po diagnozę dla sześciolatków
 
Nie mówcie mi, że w regulaminie naboru nie mogło być takiego punktu, że dzieci proponowane do odroczenia, mogą mieć miejsce zagwarantowane w swoim przedszkolu – mówi Ilona Polok z przedszkola w Ochabach – zamiast tego muszą się wałęsać, być podrzucane jak kukułcze jajka do innych przedszkoli.
Dzieci mogą być odraczane od obowiązku szkolnego do końca roku, a gmina ma obowiązek zapewnić im miejsce w przedszkolu. Tyle teorii. W praktyce nikt nie może obiecać rodzicom, że dziecko trafi z powrotem do swojego przedszkola.
 
Nie jestem w stanie dowozić dziecka każdego dnia, bo nie mam takiej możliwości – skarżyła się jedna z mam podczas posiedzenia komisji – ciągle nie wiemy, do którego przedszkola zostanie skierowane nasze dziecko, bo nadal trwa procedura odraczania. Na wizytę u psychologa w poradni czekaliśmy dwa miesiące, teraz czekamy na opinię. To wszystko ciągnie się w czasie, a wiadomo, że każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej.
 
Niestety w ustawie zapomniano o dzieciach odroczonych – tłumaczyła zebranym radna Teresa Papkala - nie ma o nich w ogóle w ustawie mowy. Gminy robią więc dodatkowy oddział dla wszystkich dzieci. Chodziło o to, by zamiast wozić dziecko na drugi koniec miasta lepiej by rodzic posłał je do szkoły. Przecież taki był pierwotny zamysł twórców ustawy. Ale my na poziomie gminy problemu sześciolatków niestety nie rozwiążemy.
 
Na dzień dzisiejszy w Skoczowie jest propozycja utworzenia jednego oddziału dla dzieci odroczonych z całej gminy. Jednak na razie konkretów brak – nie wiadomo ani ile dzieci będzie odroczonych, ani gdzie taki oddział miałby powstać.
 
Pojawiła się też koncepcja przygotowania dodatkowego oddziału żłobkowego w jednym z przedszkoli. Oddziału, do którego miałyby uczęszczać dwulatki. Jednak ten pomysł Miejski Zarząd Oświaty musi na razie przeliczyć i przeanalizować.
 
Dzisiaj zakończył się dodatkowy nabór do przedszkoli. Od niego zależy, jak ostatecznie będzie wyglądać liczebność grup w gminnych przedszkolach.
 
Hanna Blokesz-Bacza
źródło: ox.pl
dodał: HBB

Komentarze

46
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-05-15 21:38:17
traf: Brakuje dzieci w przedszkolach ,gdy o powód ktoś zapyta <br />Młodzi nasz kraj opuszczają - nie przejmuje się elita.<br />
2015-05-15 21:43:08
doler: Sorry ale kogo to obchodzi....jak kogoś z pracy zwalniają czy kogoś to interesuje ... Nie tracisz prace i do widzenia. Dlaczego nauczyciele mają być lepsi...mamy ich utrzymywać bo co ????
2015-05-15 21:58:12
alternatywy 5: Owoce długoletniej POlityki. Głosujcie dalej na oszustów, złodziei, pedałów i bredzących na POtęgę.
2015-05-15 22:00:21
ka_wa: Do Doler <br />Ciebie ewidentnie póki co sprawa nie dotyczy, nauczyciele oczywiście darmozjady... Temat należałoby rozpocząć od subiektywnego podejścia do spraw, czego niestety zabrakło. Sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana niż się wydaje. Informacje podane w artykule niekoniecznie zgodne z prawdą. A ciebie dolerze ten nauczyciel którego nie warto utrzymać nauczył czytać i pisać...
2015-05-15 22:18:45
De-vi: Do doler<br />Ciekawe ile Ty dajesz na utrzymanie nauczycieli?<br /><br />A poza tym szkoda, że w artykule zapomniano dodać, ze nie wszystkie przedszkola miały otwarty drugi nabór!!!<br />Ciekawe dlaczego? Warto się temu przyjrzeć bliżej....<br />
2015-05-15 22:45:27
Lukasz88888: Do wszystkich co pisz potym artykolem komentarze to nie chodzi o nauczycieli ale o dobro naszych dzieci oczwiscie ci co maja dzieci , chce sie zrobic w gminie skoczow tak ze te dzieci co zostana odrzoczne zmaist zostac w tym samym przeczkolu to chodzily przez 3 lata do jednego chce sie rzucic przeczkola do niezmego srodowiska cudzyslowiu {getta edukacyjnego} jak beda mialy 7 lat i 2 razy kazc im przezywac tralme ze zmiana srodowiska a sejm zezwolim na odracznie dzieci i zostawianie w tym samym przeczkolu,ale gmina mam to gdzies. A gmina twerdz ze ma wolnych miejsc w przeczkolach 130 jak to mozilwe w gminie skoczow skoro w gminie jets 883 miesca przeczkolne dziecia dzieci w roczniku 2010 , 2011 , 2012 jest 951 , wiec z kat brak w przczkolach 130 dzieci , wiem ze czesc chodzi do prytanych nia na tyle zeby zmykac odzialy w panstwych przeczkolach jak stalo sie to w przeczkolu numer 2 na targowej i numer 1 na mickiewicza zmyka sie po jednym oddziale . A konkluzja na koniec taka gmina mowi ze nie udzwignie to finasowo a poprzdnia wladzy dzwigala , na co sie chce przeznaczyc te pieniadze zamknieca oddziałow , co wrznijsze kas czy dobro dzieci , moje zdaniem marnym dobro dzieci a nie kasa wznijsz dzieci to przszlosc narodu kture sie i tak starzeje .
2015-05-15 23:41:33
szkrabi: Pan dyrektor jest beznadziejny nawet na proste pytania nie umie odpowiedzieć, zakryta się punktami i ustawami A dobro dzieci ma gdzieś, dla mnie dyrektor beznadzieja. Blokuje rekrutację do przedszkoli, pewnie dostał przykaz od góry ale powinien umieć się postawić. Piszą o niżu demograficznym, a ciekawe ze prywatne przedszkola pękają w szwach od przepełniona. Najlepiej wszystko co publiczne i panstwowe sprywatyzowac, A jak chce gmina oszczędzać to niech oszczędza na czym innym A nie na dzieciach które są naszą przyszłością... może Pan BurmistrZ i Pan dyrektora Cezary z resztą ekipy sobie wynagrodzenie obniży....
2015-05-16 06:54:43
okazja: Prywatne przedszkola pękają w szwach bo trzymają poziom i czegoś uczą. W państwowym nie ma nic, to tylko taka przechowalnia dzieci.
2015-05-16 08:56:57
ciamajda: Lukasz88888<br />Może najpierw przeczytaj swój artykuł a potem go wstawiaj. Chyba że uczył Cię któryś ze zwolnionych nauczycieli.
2015-05-16 09:07:13
De-vi: Do okazja<br />Widzę,że masz słabe informacje...nie wiesz jak jest to się nie wypowiadaj...sporo dzieci wraca z przedszkoli prywatnych do publicznych POD WARUNKIEM,ŻE MAJĄ TAKĄ MOŻLIWOŚĆ...a nie, że chcąc zapisać dziecko do przedszkola państwowego napotykam się z zablokowaną rekrutacją!!! Poszukaj odpowiedzi dlaczego został zablokowany drugi nabór do niektórych przedszkoli publicznych!!!! Znajdziesz odpowiedź na to, to wtedy zabierz głos. <br /> I nie opowiadaj, że przedszkola to przechowalnia dzieci - jak nie masz dziecka w przedszkolu, wejdź na strony przedszkoli i zobacz co tam się dzieje, a nie głupim pisaniem nakręcasz innych. Nie masz pojęcia to nie wypowiadaj się publicznie.
2015-05-16 10:29:21
zawiedziony: Wybraliście w Skoczowie PiS to nie narzekajcie. Ta sama porażka czeka teraz Polskę.
2015-05-16 10:30:40
Zenon Wiertara: Do De-vi<br />To spróbuj zapisać dziecko np. do Karolcki to może wtedy przejrzysz na oczy jakie są realia. W przedszkolach publicznych likwidują oddziały po jest za mało chętnych i tyle. Oczywiście gminie jest to na rękę i chętnie te oddziały likwiduje nie troszcząc się o dzieci które się nie dostały, bo nie będą przecież otwierać oddziału dla kilku dzieci. W naborze uzupełniającym na terenie miasta zrobili tylko trzy miejsca dla maluchów (1 na Słonecznej i 2 na Mickiewicza) więc widać jak im zależy <br />
2015-05-16 10:54:51
Teresa Papkala: Emocje rodziców w sprawie naboru do przedszkoli są dla mnie zupełnie zrozumiałe, a szczególnie tych, których dzieci zostaną odroczone i nie znajdą miejsca w placówkach do których wcześniej uczęszczały. Cały bałagan związany z wprowadzaniem sześciolatków do szkół ma na sobie gmina, ale bez odpowiedniego wsparcia finansowego. Oczywiście demografia ma tu pierwszoplanowe znaczenie. W naszej gminie zamieszkuje obecnie (liczba dzieci wg roczników) - 2010 - 348; <br />2011 - 314; 2012 - 289; 2013 - 270; 2014 - 259. Takie dane radni otrzymali z Urzędu Miejskiego. Liczby nie pozostawiają złudzeń. Przedszkola utrzymywane są zasadniczo z budżetu gminy. Choćby zastosować nie wiem jaką gimnastykę z zatrudnianiem nauczycieli to i tak problem wyjdzie w kolejnym roku, oczywiście nie tylko w przedszkolach ale i w szkołach.
2015-05-16 11:07:42
ka_wa: Skoro Gmina Skoczów nie wie jaką cyt. gimnastykę zastosować, może warto podpytać ościenne gminy jak sobie z problemem poradziły? Tam nie zamyka się oddziałów, nie zwalnia ludzi...
2015-05-16 11:39:30
Teresa Papkala: do ka_wa<br />W naszej Gminie pozwoliliśmy na to, że mamy sześć gimnazjów. Tak decydowano dla dobra dzieci, chociaż było wiadomo jak wygląda wskaźnik urodzeń w kolejnych latach.<br />Nie ma prostego przełożenia możliwości porównania z sąsiednimi gminami. Mogę przytoczyć pomysł Pani prezes ZNP Agaty Wrony, która postuluje zmniejszenie liczby dzieci w oddziałach przedszkolnych, tak aby nauczyciele nie stracili pracy. Minimalna liczba dzieci w oddziale w naszej Gminie to 15 dzieci, a maksymalna 25. Mały problem,czy Gminę stać na dodatkowe wydatki w takim zakresie. Jestem przekonana, że nie.
2015-05-16 12:02:37
zawiedziony: alternatywy5 nie wypowiadaj się w sprawie pedałów, ponieważ może nie jeden z twoich umiłownych należy do tej grupy a ze strachu przed opinią takich jak ty nie przyzna się do tego i żyją w kłamstwie.
2015-05-16 13:05:01
Teresa Papkala: Do zawiedziony<br />Dlaczego masz pretensje do PIS o to, że mówi głośno o problemach finansowych w Gminie? Braki w kasie nie mają barw partyjnych. Dziwię się, że nie masz pretensji do tych, którzy je wygenerowali, a masz do tych, którzy muszą teraz ograniczać wydatki. Problemy z oświatą w naszej Gminie dopiero się zaczynają. Proszę wykonać proste przeliczenie i podzielić liczbę dzieci np. z rocznika 2014 przez liczbę przedszkoli w Gminie Skoczów, lub liczbę szkół. W pierwszym przypadku na jedną placówkę średnio<br /> przypada 24 dzieci. podobnie będzie w szkołach - jeden oddział w szkole podstawowej.<br />I co mamy zaklinać rzeczywistość?
2015-05-16 13:12:48
skoczowiak911: Najgorsze jest to że roczniki wyżu demograficznego lata 1980-1985, które teraz powinny mieć dzieci w wieku przedszkolnym -albo ich nie mają - albo mają i uczęszczają one do przedszkoli w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Holandii.... jeżeli nadal nasz kraj będzie tak PRORODZINNY to będzie jeszcze gorzej! Zadziwiające jest jednak także to, że przedszkole prywatne \&quot;U Karolci\&quot; pęka w szwach, a żeby zapisać dziecko trzeba wpisać się na listę oczekujących.<br />Jeżeli nie zmieni się POLITYKA naszego Kochanego Kraju to za niedługo połowa przedszkoli będzie likwidowana, a następnie szkoły podstawowe, gimnazja itd.... chyba że będziemy przyjmować emigrantów z Afryki i uczyć ich języka :(
2015-05-16 14:44:38
De-vi: Patrząc na komentarze i podejście do sprawy to widać, że kasa, kasa i jeszcze raz kasa jest najważniejsza!!! Szkoda tylko, że w tym wszystkim zapomina się o DZIECIACH i ich rodzicach. <br />Myślę,że piszący pod nickiem Ka-wa miał na myśli podejście obiektywne, a nie subiektywne...<br />Nie rozumiem, dlaczego cały czas mówi się o tym, że brakuje dzieci skoro nawet z danych podanych przez Panią Radną wynika, że dzieci jest więcej niż miejsc w przedszkolach.<br />Nie rozumiem też, choć nie jestem blondynką, dlaczego Pani Teresa z uporem powtarza, że brak dzieci...wystarczyło na Komisję Oświaty przygotować się do tematu, który zgodnie z programem był uwzględniony w planach...niestety członkowie Komisji nie zapoznali się z problemem rekrutacji nie wiedząc nawet,że w przedszkolach zablokowany jest drugi nabór!!!!!!!! Pisze się, że nie ma chętnych do publicznych przedszkoli, a wiele ludzi dzwoniąc do przedszkola słyszy...przepraszamy nie mamy miejsc...więc o co w tym chodzi??? A przedszkola prywatne zapełniają się dlatego, że nasza gmina nie dba o dzieci i ich rodziców!!! Rodzice nie mają wyboru,żeby nie utracić własnej pracy zapisują dzieci tam gdzie jest to możliwe. Może ktoś potrafi odpowiedzieć dlaczego przedszkola miejskie miały zablokowany drugi etap rekrutacji??? Ale nie, że brak dzieci bo liczby mówią same za siebie...a może to skutek tego, że powstaje kolejne prywatne przedszkole??? Skąd tam będą dzieci???? Może ktoś się tym zainteresuje bliżej i już niedługo na forum odpowie na to pytanie...i jeszcze sprawa dzieci odroczonych - dlaczego nie pozwala się im zostać w przedszkolach, gdzie spędziły poprzednie lata, w środowisku sobie znanym, bezpiecznym???...myślę, że już niedługo poznamy odpowiedź na to pytanie, dręczące wielu rodziców...gdzie trafią dzieci???
2015-05-16 15:15:02
Zenon Wiertara: Do De-vi<br />W pierwszym etpaie rekrutacji były miejsca w przedszkolach, ale za mało się dzieci zgłosiło i dlatego pozamykano oddziały. Tzn za mało na tyle żeby utrzymać dotychczasową liczbę oddziałów ale za dużo żeby wszystkie dzieci można było przyjąć. Więc najprostszym rozwiązaniem dla Gminy było te nadliczbowe dzieci odrzucić. Nie rozumiem tylko dlaczego w drugim etepie rekrutacyjnym przygotowano tylko 3 miejsca dla maluchów w mieście, skoro w tym etapie mogli się zgłaszać już 2,5-latki, więc na pewno znowu niektóre dzieci nie zostaną przyjęte
2015-05-16 15:42:04
ka_wa: Do De -vi <br />Tak masz rację chodzi o obiektywne podejście do sprawy. Tego w artykule zabrakło. Poza tym o tym że dwa roczniki idą teraz do szkoły było wiadomo nie od dziś, tym bardziej niezrozumiałe jest, że organ prowadzący mógł się do tego przygotować o wiele wcześnie. Statystyki urodzin dzieci w gminie też nie są wiadomą od dzisiaj a i tak nie są podstawą do takich decyzji, bo tak jak czytamy w komentarzach dzieci nie brakuje czego dowodem jest lista oczekujących w przedszkolach prywatnyc. Tłumaczenie , że blokuje się drugi etap naboru bo w pierwszym nie było dzieci jest niedorzeczne, bo właśnie te przedszkola powinny mieć szansę by nabór uzupełnić!!! I tu nasuwa się pytanie czy to było zgodne z prawem i tymi przytaczanymi przez Dyrektora MZO paragrafami...?
2015-05-16 16:47:44
Skurn: @Teresa Papkala: Trzeba mieć naprawdę spory tupet, żeby narzekać na ilość gimnazjów w gminie, kiedy samemu było się za utrzymaniem istniejącego stanu rzeczy. Proszę sięgnąć pamięcią wstecz i przypomnieć sobie, jak swego czasu głosowała Pani w sprawie UZASADNIONEJ likwidacji gimnazjum nr 2. O, i co mówiła pani na tej słynnej sesji, kiedy jako radni - proszę wybaczyć słownictwo - zesraliście się na widok zebranych w ratuszu rodziców dzieci uczących się w szkole przy ul. Bielskiej. Zaraz, zaraz, jak to szło? Że przenoszenie dzieci z \&quot;dwójki\&quot; do \&quot;jedynki\&quot; jest niezasadne, bo na Mickiewicza małe dzieci zaczynają lekcję o 7.10? Serio, brzmiała pani wtedy jak po dopalaczach. <br /><br />W ogóle, to bardzo ciekawe, że wtedy była pani przeciwko zwolnieniom, choć w gminnej kasie też nie było hajsu, a teraz tak zdecydowanie zmieniła pani swoje stanowisko. Nagle problemy finansowe stały się wystarczającym argumentem za redukcją etatów w oświacie, wcześniej było to dal pani nie do pomyślenia. No ale wtedy nie miało się sztamy z burmistrzem, nie tkwiło się w układzikach, niczego nie obiecywano i tak samo niczego nie dostawało się w zamian. Ot, taka subtelna różnica determinowana poziomem zażyłości z władzą. Zupełnie tego nie rozumiemy, ale z wrodzonej życzliwości możemy zaakceptować. Proszę tylko przestać udawać niezależną i honorową, bo w ten sposób zakrzywia pani rzeczywistość. <br /><br />No, a skoro już pani wróciła na forum, po raz kolejny, chyba czwarty, prosimy o odniesienie się do kwestii traktowania przez burmistrza i SOSIR szkółki Lukam. Przyzna pani, że to świetna inicjatywa, bardzo ważna dla wielu mieszkańców gminy. Dlaczego więc na sesji zabrakło odwagi, żeby stanąć w obronie pana Kościelniaka, co? Dlaczego zamiast kolejnej kwiecistej przemowy, sprawdzała pani wzór na firankach w ratuszowej sali obrad? No po prostu umieramy z ciekawości!<br /><br /><br />
2015-05-16 16:52:07
okazja: Nie rozumiem czemu ktoś dziecka w pierwszej turze nie zapisał, a teraz biadoli, ze nie chcą przyjąć. To, że do prywatnych są kolejki to nie dowód, że jest dużo dzieci.
2015-05-16 18:01:24
Teresa Papkala: do Skurn<br />Proszę zapytać Panią Janinę Żagan burmistrz w poprzedniej kadencji dlaczego nie przygotowała uchwały o likwidacji Gimnazjum nr 2, skoro była już przegłosowana uchwała o zamiarze likwidacji tej szkoły? Przegłosowali ją wszyscy radni. BYŁAM ZA! Proszę mieć na tyle uczciwości i nie wprowadzać ludzi w błąd. Na spotkaniu w Gimnazjum NR 2 pan dyrektor MZO Cezary Tomiczek poinformował, że takiej uchwały nie będzie, że Pani Burmistrz wycofuje się z tej decyzji. W projekcie budżetu były przewidziane pieniądze na odprawy dla zwalnianych nauczycieli. Można mieć inne poglądy, tylko po co uciekać się do kłamstwa? Przecież są zapisy w protokole, a uchwała o zamiarze likwidacji Gimnazjum nr 2 na BIP.
2015-05-16 18:07:15
Zenon Wiertara: Do okazja<br />Gdybyś czytała ze zrozumieniem to byś wiedziała że są dzieci które się nie dostały w pierwszej rekrutacji
2015-05-16 18:49:32
Skurn: @Teresa Papkala: Hahaha! No kabaret, po prostu kabaret. Pani nawet nie wie za czym głosowała! A skoro tak, to śpieszymy z wyjaśnieniem. Here you are. <br /><br />Bodajże w lutym 2013 roku radni gminy faktycznie przegłosowali uchwałę w kwestii likwidacji gimnazjum nr 2, a przynajmniej tak im się wydawało. W rzeczywistości miało dojść do - nazwijmy to umownie - fikcyjnej likwidacji, bo w budynku przy Bielskiej nadal miała się mieścić szkoła, nadążą pani? Czyli nauczyciele z \&quot;dwójki\&quot;, a przynajmniej większość z nich, zachowaliby etaty, a gmina nadal musiałaby becalować za drogi w utrzymaniu budek szkoły. Właśnie za taką \&quot;likwidacją\&quot; pani była. Chciała pani rozbić ZS nr 3 na dwa oddziały mieszczące się w różnych częściach miasta. No rzeczywiście, bardzo bohaterski czyn!<br /><br /> Mało tego, celowo pomija pani sesję z września 2012 roku, kiedy temat likwidacji \&quot;dwójki\&quot; po raz pierwszy pojawił się na afiszu. Z racji, że ewidentnie ma pani bardzo słabą pamięć, śpieszymy przypomnieć, że właśnie na tej sesji wygadywała pani bzdury o małych dzieciach i lekcjach o 7. <br /><br />Co jeszcze się wtedy wydarzyło? Ano radni ODRZUCILI uchwałę intencyjną o likwidacji szkoły! Za jej przyjęciem były 4 osoby. Reszta albo postawiła weto, albo przypaliła jana i w ogóle nie głosowała. A wszystko dlatego, że na sesję przyszli uczniowie \&quot;dwójki\&quot;, ich rodzice i nauczyciele, i skakali wam do gardeł, stawiali się, odgrażali. Mieli szczęście, bo trafili na wyjątkowo bezjajeczną masę i koniec końców wywalczyli szkołę. Właśnie tym głosowaniem z lutego 2013, którym tak się pani chełpi, bo jego rezultatem była realizacja głównego celu \&quot;obrońców dwójki\&quot;. Gimnazjum zostało w tym samym budynku, z tą samą kadrą nauczycielską. <br /><br />Proszę więc zachować resztki honoru i nie mówić nic o likwidacji, a tym bardziej o koniecznych oszczędnościach w oświacie. Już raz pomyliła pani odwagę z odważnikiem, kolejny nie jest nikomu potrzebny. <br /><br />Na koniec ponawiamy, po raz piąty, pytanie o Lukam. Jak to wygląda z pani perspektywy?<br /><br />
2015-05-16 20:19:14
Teresa Papkala: <br /> do SKURN<br />Jeżeli to było pseudo działanie w sprawie likwidacji Gimnazjum nr 2, to ciekawa jestem dlaczego Gmina wysłała do wszystkich rodziców uczniów G 2 pisma informujące o zamiarze likwidacji szkoły? Nic mi nie wiadomo, żeby taka korespondencja była kierowana do rodziców uczniów Zespołu Szkół nr 3. Co do Lukamu umowa jest realizowana. Nie mam w zwyczaju zabierać głosu, jeżeli nie znam dobrze problemu.Po informacji na sesji i zapoznaniu się dokładnym w tej kwestii przedstawiłam swoje zdanie Burmistrzowi.
2015-05-16 20:42:42
as355: To oni nie wiedzą co robić by potomków przybyło ???.
2015-05-16 21:02:28
CZŁONEK: I znowu ten LUKAM. Chciałam zauważyć że Klub skoczowski KP Lukam opłacany z waszych podatków kochani Skoczowianie przeniósł się do Nierodzimia. Jedynie prywatna szkółka Pana K. bojąc się o swój biznes dalej jest na SOSIR. Bardzo sprytne ! Pan K. już zdążył zawitać w urzędzie Ustrońskim z planem kolejnego rozwoju ? czyż nie ? Oj aż się boję co tu teraz będzie brrrrr , kolejna szkółka ? i był sobie nasz kochany spokojny futbolowy Ustroń.
2015-05-17 01:18:51
Skurn: @Teresa Papkala: prosze sie juz nie kompromitować. I w kwesti szkoly, i w kwesti lukamu, bo wyglada to wyjątkowo przykro,<br /><br />A w ogole, to ta kadencja trwa ledwie pol roku, a pani zaliczyła juz więcej wpadek niz Jaś Fasola we wszystkich odcinkach swoich przygód. Troche face palm.
2015-05-17 07:37:03
Karmelek: Projekt budżetu przedszkola/szkoły opracowuje się do końca września...dyrektor planuje m.in. wydatki związane z pensjami pracowników, a pieniądze te zabezpieczane są w budżecie gminnym...czy już we wrześniu wiadomo było, że będą zwolnienia nauczycieli i pracowników administracyjnych - (jakoś o nich nikt nie wspomina) i dyrektorzy nie ujęli ich w budżecie??? Dlaczego radni zasłaniają się brakiem środków i \&quot;skutkami finansowymi nie do udźwignięcia przez gminę\&quot; Przecież nie chodzi o zwiększanie ilości oddziałów i zatrudnianie nowych pracowników tylko o utrzymanie status quo.
2015-05-17 10:53:15
iwo_bedzie_wiedzial: Taka Polska i obecne realia.<br />Jak mamy zakładać rodziny jak wiekszosc wyplaty idzie na czynsze za mieszkania?<br />Z czego na dziecko pozniej odłożyć?<br />Dlatego odkladamy decyzje o dziecku, bo jeszcze nas nie stac. I tak wiele mlodych zapewne robi.
2015-05-17 11:00:00
iwo_bedzie_wiedzial: no i jeszcze biurokracja nas wykancza, sama Polska sie wykańcza, będą pustki, na ulicach emeryci a nasze miejsce zajmą ukrainscy emigranci. Jeszcze polska nie zginęła, ale ginie, a my w niej jak warzywa gnijemy, bo sama w sobie nas blokuje
2015-05-17 15:22:03
kasiula965: tyle wolnych miejsc a w pierwszej turze nie puszczał mnie system po wpisaniu PESELU bo brakowało 2 dni do tego żeby nas przepuściło w drugim etapie nie mogłam wogóle na to wejsc żeby załączyć a w przedszkolu usłyszałam że jest 1 miejsce a już jest parę dzieci więc szanse marne a tu piszą że dzieci nie ma szok do telewizji się nadaje
2015-05-17 15:44:33
alternatywy 5: iwo_bedzie_wiedzial<br />Zgadza się, Polska ginie, a my gnijemy mamieni nadzieją. Na Podhalu w Beskidach ale i nie tylko, widać ogrom pustostanów, wsie w których całkowicie wymarło rolnictwo, turystyka też padła, nawet w Zakopanem. Młodzi emigrują, ale i na starszych też przyjdzie czas. Ci, którzy tam szybko otrzymali godziwe warunki do życia ( większość których znam ), ściągają pozostałych członków rodziny. W najbliższych latach nie będzie żadnej poprawy, tylko wręcz przeciwnie - utopia i marazm.
2015-05-17 16:05:11
marekk: Do Teresa Papkala Pani Tereso proszę zwrócić uwagę że ten cały Skurn to Prezes pseudo szkółki Lukam Andrzej Ogórek,czy ten człowiek o ile tak go mozna nazwać nie moze zrozumiec że nikt Lukamu nie wyrzuca tylko jako prywatny podmiot ma płacić normalne stawki,tak jak wszędzie tj 300 zł za godz.Dlaczego podatnicy maja dopłacać do prywatnej firmy,do tej pory lukam płacił 200 zł miesięcznie to nie pokrywa nawet ryczałtu za wodę!chwalą się sukcesami niech Pani spojrzy na osiagnięcia trampkarzy i młodzików Lukam!!!gro rodziców ma z Lukam ma juz tego serdecznie dosyć,mam propozycje Marek Sokołowski dla swojej szkółki zakupił teren pod boisko i tak samo powinien zrobić Ogórek z Kościelniakiem a nie żerować na nas podatnikach!!!!!!!!!!!
2015-05-17 16:37:43
Skurn: @marekk: Ty sam jesteś ogórek. Te matematyczne obliczenia, które przedstawiasz (200 zł to za mało nawet na wodę, ale 300 starcza na wszystko!) to prawdziwy ewenement, zupełnie nowe otwarcie. Kto wie, być może rozwiązałeś właśnie jedną z zagadek milenijnych, więc najlepiej skopiuj ten komentarz i prześlij do stosownej instytucji. Jak się uda, to zgarnie dużą bańkę. Aha, doczytaj też o Sokołowskim i szkółce, w którą jest zaangażowany. Dowiesz się kto jest jej właścicielem. <br /><br />A jeśli rodzicom faktycznie Lukam przestał się podobać, to przecież w każdej chwili mogą zabrać swoje dzieci i zapisać je do innej szkółki/klubu/ligi ministrantów. Nikt nie każe im posyłać dzieci akurat do Kościelniaka. Proste, prawda?<br /><br />PS. @Teresa Papkala: Wczoraj nam to umknęło, więc zapytamy dzisiaj. Od kiedy to radny zataja swoje zdanie przed wyborcami i cichaczem dzieli się nim tylko z burmistrzem? To nie Mirosław Sitko autorytarnie wybrał panią do rady, tylko mieszkańcy gminy, w powszechnym i bezpośrednim głosowaniu! I oni mają święte prawo wiedzieć, co ich przedstawiciel sądzi w najbardziej palących kwestiach, jakie przyjmuje stanowisko. To oni powinni być informowani w pierwszej kolejności o pani zamiarach, bo to głównie ich dotyczą podejmowane przez panią decyzję. No ale pani ma na to wyłożone i otwarcie olewa wyborców, marginalizuje ich rolę. A na koniec bajdurzy pani, że wszystko robi dla ludzi, dla mieszkańców. No cóż, można i tak.
2015-05-17 16:50:05
marekk: Skurn 300 zł za godz treningu,bo na razie lukam płaci 200 zł miesięcznie policz ilość treningów?Kościelniak próbował szczęścia i we Wiśle i w Jasienicy zapytaj co im odpowiedzieli!!!
2015-05-17 19:07:07
Mirek123: Pani Tereso - czy dobrze rozumiem... najpierw radni byli przeciw likwidacji a chwile potem przy kolejnym głosowaniu byli za. Co spowodowało nagłą zmianę decyzji np. w Pani przypadku ? Łatwo decydować o być albo nie być dla ludzi utrzymujących rodziny ? Czy taki wielki ciężar poniesie gmina utrzymując dotychczasowe stanowiska nauczycieli przedszkolnych zmniejszając ilośc dzieci w oddziałach ? Mniejsze odziały bardziej efektywna nauka. Ma być lepiej czy taniej ?
2015-05-18 14:09:55
Teresa Papkala: Do Mirek123<br />Na ostatniej Komisji Kultury i Oświaty (posiedzenie w dniu 13 maja) radni nie głosowali żadnego wniosku w sprawie przedszkoli. Po wysłuchaniu rodziców, nauczycieli, prezes ZNP<br />radni poinformowali, że swoje stanowisko przedstawią na najbliższej sesji<br />wtorek 19.05 2015. Głosowaliśmy wniosek w związku z pismem rodziców z Gimnazjum w Pierśćcu. W piśmie rodzice prosili o możliwość podziału uczniów 32 osoby, ze względu na<br />wielkość klas w tej szkole. Uzasadniali, że nie ma pomieszczenia w szkole, w którym zmieści się taka liczba uczniów. Tak, głosowałam za wnioskiem aby rozeznać ten problem. A tak w ogóle to Skoczowska Urna ma problem z widzeniem wielu spraw, nawet tych zupełnie obojętnych. I widzi firanki w oknach sali sesyjnej, które podobno ja widzę.
2015-05-18 16:40:22
Skurn: @Teresa Papkala: Z tymi firankami to przykład tylko. Przykład bierności i układowości, na które pani przystała. Być może pani intencje są szczere, być może, ale cholera, jakoś ciężko w to uwierzyć. No po prostu się nie da, zwłaszcza patrząc na obecną kadencję przez pryzmat poprzedniej. Może się pani jednak pocieszać, że tyczy się się do niemal wszystkich radnych. A w szczególności tych, którzy przed drugą turą wyborów łazili na tajne schadzki z wiadomo kim. <br /><br />O problemie z widzeniem nawet zupełnie obojętnych spraw nie napiszemy ani słowa. Głównie przez litość, bo pamiętamy wypowiedź, w której przekonywała pani, że dla mieszkańców gminy wszystkie sprawy są ważne i żadnej nie można nadać statusu obojętnej. Kreślimy grubą kreskę jak Mazowiecki i cicho sza. Niech to będzie dowodem na to, że uwagi, które do pani kierujemy, to nic personalnego.
2015-05-19 10:55:17
An.: I po tym wszystkim o czym tutaj wyżej napisano, to \&quot;wiem, że nic Nie wiem\&quot;... Cóż, do przedszkoli nie chodziłem, szkół kilka ukończyłem... A teraz? Dziękuję Bogu, że na emeryturze jestem... Ach życie, samo życie.
2015-05-19 11:00:05
b_es: Tyle słów, tyle emocji - a w oficjalnym protokole z powyższego spotkania? <br />Warto porównać: http://bip.skoczow.pl/protokol-nr-5-2015-z-posiedzenia-komisji-kultury-i-oswiaty-w-dniu-13-05-2015-r
2015-05-19 14:26:17
magnus: Miejsca może są na wsiach, jeśli ja miałabym wybór dowożenia dziecka do Ochab lub Wiślicy to zrezygnowałabym z publicznego i wybrała prywatne gdzie zajdziemy w 10 czy 15 min.
2015-05-22 15:30:19
arturrow: Zycie dopisać ciąg dalszy tej historii. wbrew wykresom prezentowanym przez niektórych radnych na spotkaniu komisji i wbrew twierdzeniom Pana Cezarego dzieci jednak się znalazły. Nastąpiło cudowne rozmnożenie?
2015-05-22 21:49:25
De-vi: Czyżby? A może błąd w obliczeniach? Jednak nie da sie wszystkiego przewidzieć i przełożyć na cyferki, paragrafy i tabelki.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: