Kolejki po diagnozę dla sześciolatków
7.05.2015 8:00
Trwa badanie gotowości szkolnej sześcio- i siemiolatków. W poradniach psychologiczno-pedagogicznych w Cieszynie i Skoczowie od stycznia wydano ponad dwieście takich dokumentów. A będzie ich znacznie więcej, bo każdego dnia przychodzą kolejni rodzice.
Kolejka do specjalistów w poradniach jest właściwie zamknięta. Mają oni pełne ręce roboty, bo do końca sierpnia muszą przebadać te dzieci, które od września powinny planowo rozpocząć naukę w pierwszej klasie. Są to siedmiolatki z rocznika 2008 oraz dzieci urodzone w 2009 roku. Cały czas rodzice próbują się do nas zgłosić na diagnozę – mówi Dominika Pietroszek, psycholog z Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie - jaka będzie ostateczna ilość wydanych odroczeń tego jeszcze nie wiemy, bo wiele dzieci ciągle czeka na ostateczną diagnozę.
Poradnie jednak nie są same do wykonania tego zadania. Pomagają im przedszkola. To właśnie tam dokonuje się pierwszy krok oceny gotowości dziecka. W zerówce nauczyciele wychowania przedszkolnego przez cały rok szkolny prowadzą udokumentowane obserwacje pedagogiczne. Pierwszą diagnozę stawiają jesienią, kolejną wiosną. Ta ostatnia ma odpowiedzieć na pytanie, czy dziecko jest gotowe do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Najczęściej to właśnie na tym etapie wybrane dzieci kierowane są do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Są to głównie przedszkolaki, które słabiej wypadły w diagnozie lub też należą do dzieci bardzo często chorujących. Zwykle to nauczyciel w przedszkolu sugeruje, by zapisać się na szczegółowe badanie do poradni.
To jest cały proces diagnostyczny prowadzony przez różnych specjalistów – dodaje psycholog Dominika Pietroszek - sprawdzamy zdolności manualne, grafomotoryczne, percepcję wzrokowo-słuchową. Psycholog dodatkowo sprawdza poziom intelektualny dziecka, sferę koncentracji uwagi, emocje. Często rozwój mowy u dzieci jest spowolniony, więc posiłkujemy się diagnozą logopedyczną, mamy także możliwość badania słuchu.
Diagnozy gotowości szkolnej będą wydawane do końca sierpnia. Jak podkreślają w Poradni nie są one wydawane „na życzenie” rodziców, a na podstawie dokumentacji przedszkolnej i obserwacji oraz badania dziecka. Dziecko, które takie odroczenie otrzyma może liczyć na miejsce w przedszkolu nawet jeśli rekrutacja się już zakończyła.
Hanna Blokesz-Bacza
Komentarze
1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów.
Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz
regulamin
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
2015-05-07 16:58:05
Sophie:
\"Dziecko, które takie odroczenie otrzyma może liczyć na miejsce w przedszkolu nawet jeśli rekrutacja się już zakończyła.\"...dobre sobie...ma miejsce w przedszkolu, ale nie koniecznie swoim...taką informację otrzymują rodzice w jednej z gmin powiatu cieszyńskiego. Dzieci te nie mogły brać udziału w rekrutacji, ani nie można było dla nich \"zarezerwować\" miejsca...a wszystko w imię dobra Małej Ojczyzny...bo przecież \"Najważniejszy jest Człowiek\"...
0
0
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: