Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skarby druku: dziedzictwo zabytkowych książek

Galeria nad Młyńszczokiem w Zebrzydowicach zaprasza na wyjątkową wystawę zatytułowaną „Skarby druku: dziedzictwo zabytkowych książek”, która odbędzie się w dniach 7–12 listopada 2024 roku. Wernisaż, mający miejsce w środę 6 listopada, zgromadził liczne grono znamienitych gości i entuzjastów kultury, pragnących uczcić spuściznę dawnych ksiąg oraz ich twórców.

Podczas otwarcia wystawy szczególnie wyróżniono postać pochodzącego z Zebrzydowic Józefa Grycza, wybitnego bibliotekarza i bibliografa, który przyczynił się do rozwoju nowoczesnego bibliotekarstwa w Polsce, choć pozostaje mało znany w swoim regionie. Życiorys Grycza przybliżyła Helena Bartoszek z miejscowego Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, a jego wkład w dziedzinę książki i bibliografii podkreślił Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej, który mówił: Książka jest nośnikiem idei, myśli. Książka ma swoje losy i to doskonale widać w Książnicy Cieszyńskiej. Szelong zaznaczył również, że dzieło Józefa Grycza zasługuje na większą pamięć i docenienie w regionie.

Józef Grycz (1887–1954) był wybitnym polskim bibliotekarzem, bibliografem oraz historykiem książki, uznawanym za jednego z pionierów współczesnego bibliotekarstwa w Polsce. Ukończył studia na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie specjalizował się w historii i literaturze. Jako wieloletni dyrektor Biblioteki Narodowej (1938–1954) wniósł ogromny wkład w organizację zbiorów i rozwój systemów katalogowych. Grycz angażował się w prace nad polskim systemem bibliograficznym, tworząc podstawy dla nowoczesnej dokumentacji bibliograficznej. W czasie wojny starał się chronić zbiory przed zniszczeniem. Po wojnie przyczynił się do odbudowy Biblioteki Narodowej i jej ponownego rozwoju. Dzięki niemu polskie bibliotekarstwo zyskało nowoczesne fundamenty, które przyczyniły się do rozwoju tej dziedziny w kolejnych dekadach.

Po prelekcjach, w tym również po wystąpieniu pastora Wiesława Kulawca na temat najpopularniejszej książki świata, goście mogli zwiedzić wystawę. Ekspozycja obejmuje bogaty zbiór książek z różnych epok, w tym wiele rzadkich, wartościowych egzemplarzy udostępnionych przez mieszkańców gminy. Wystawa stanowi niezwykłą okazję do spotkania z dawnymi dziełami, które wciąż wzbudzają zachwyt i szacunek, ukazując piękno oraz historię zaklętą na kartach druku.

Informacje o wystawie:
Miejsce: Galeria nad Młyńszczokiem, Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach, ul. Ks. A. Janusza 21
Termin: 7–12 listopada 2024
Godziny otwarcia:

  • 7–8 listopada: 9:00–13:00
  • 9–11 listopada: 13:00–18:00
  • 12 listopada: 9:00–13:00

Wystawa „Skarby druku: dziedzictwo zabytkowych książek” pozwala przyjrzeć się dziedzictwu piśmiennictwa i znaczeniu zabytkowych książek, które dzięki takim inicjatywom zachowują swoje miejsce w naszej pamięci i historii. Organizatorami wydarzenia są  Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Zebrzydowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach

red. 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: