Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Seans filmowy bez wychodzenia z domu

Pandemia koronawirusa spowodowała m.in. zamknięcie kin w okresie 12.03. - 06.06. Potem do początku listopada seanse odbywały się z mniejszą ilością widzów, a obecnie do 27 grudnia zostały ponownie zamknięte dla widzów. W obecnej sytuacji pozostaje przeniesienie się do oglądania filmów w sieci.

Portali z filmami w sieci jest dużo. Mamy strony płatne z nowościami oraz bezpłatne z filmami, które mogliśmy obejrzeć już na seansach w salach kinowych. Ja chciałbym zainteresować stroną www.adapter.pl na której jest dostęp do filmów dostosowanych dla osób niewidomych oraz niesłyszących. Jednak chciałbym aby osoby, które nie miały styczności z audiodeskrypcją w filmach spróbowały poczuć jak film odbierają właśnie osoby z dysfunkcją wzroku czy słuchu. Wybrałem na próbę trzy tytuły.

 Na początek dramat „Imagine” w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego  Do renomowanej kliniki okulistycznej w Lizbonie przybywa Ian, nowy instruktor orientacji przestrzennej. Będzie prowadził zajęcia dla niewidomych pacjentów. Jego niekonwencjonalne metody budzą jednak wątpliwości personelu kliniki. Ian nie przywiązuje wielkiej wagi do postrzegania zmysłowego. Jego zdaniem to umysł i wyobraźnia pozwalają sprawnie poruszać się w przestrzeni i prowadzić aktywne życie. Film dedykowany pamięci Bena Underwooda, niewidomego nastolatka, który zadziwił cały świat umiejętnością echolokacji.

 

Druga propozycja to francuski film sensacyjny w reżyserii Philippe Godeau „Perfekcjonista”. Toni Musulin, zanim został milionerem i dumnym posiadaczem czerwonego Ferrari, był zwyczajnym człowiekiem. Praca w firmie ochroniarskiej i znoszenie upokarzającego traktowania ze strony szefów nie zaspokajały jego ambicji. Opracował błyskotliwy plan, który wprowadził w życie z chirurgiczną precyzją. 5 listopada 2009 roku, o godzinie 10:00, po kilku miesiącach przygotowań, Toni zasiadł w opancerzonej furgonetce do konwojowania pieniędzy. W ładowni pojazdu znajdowało się 11,6 miliona euro… Film oparty na prawdziwej historii najbardziej spektakularnej kradzieży XXI wieku.

 Agnieszkę Pawełkiewicz, Helenę Sujecką, Katarzynę Bargiełowską, Szymona Czacki możemy zobaczyć w polskim filmie obyczajowym „Małe stłuczki” w reżyserii
Aleksandry Gowin oraz Ireneusza Grzyb. Dwie przyjaciółki zarabiają na życie likwidując mieszkania po zmarłych niedawno osobach. Część rzeczy, sprzętów, sprzedają na pchlim targu. Kiedy spotykają Piotra, który pracuje w fabryce pudełek, rozpoczyna się między nimi dziwna gra. Małe stłuczki to film o przypadkowym spotkaniu ludzi, którzy nie lubią wyznaczonych szlaków, chcą szczęścia na własnych warunkach. To film o tym, co robić, aby się obronić przed zachłanną, egoistyczną miłością, która przeczy niezależności. Czy daje się z miłości wybronić za pomocą małej stłuczki, czy też, gdy w grę wchodzą prawdziwe emocje, musi się ona skończyć katastrofą?

Filmy wprawdzie do nowości nie należą ale może warto spróbować zmienić formę odbioru chociaż jednego filmu z długiej listy, która jest na bieżąco aktualizowana. Miłego odbioru w domowym zaciszu, bez wychodzenia z domu.

AK

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-11-28 11:10:08
Anthony: "Imagine" - świetny film, kultowa kafejka w lizbońskiej dzielnicy Alfama to już stały punkt na turystycznej trasie Polaków (tłumaczenie scenariusza David French, szacun)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: