Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Sala za 3 mln zł gotowa

Wczoraj (02.09) w Zaborzu miało miejsce uroczyste otwarcie nowej sali gimnastycznej. Budowa tego obiektu trwała 17 miesięcy. Oficjalnie zakończyła się 19 sierpnia br. To największa inwestycja wykonana dotychczas na terenie tego sołectwa. Całkowity koszt budowy wyniósł ok. 3 mln złotych.

Dla uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zaborzu było to wyjątkowe rozpoczęcie roku szkolnego. Ponieważ nie tylko spotkali się z przyjaciółmi i nauczycielami, ale również zobaczyli swoją nową salę gimnastyczną. Jak zdradza włodarz Gminy Chybie Janusz Żydek, sala była marzeniem nie tylko uczniów, dyrekcji czy grona pedagogicznego, ale niemalże wszystkich mieszkańców.

Licznie przybyłych na uroczystość gości przywitała dyrektor placówki Joanna Białek. W wydarzeniu tym udział wzięli m.in.: Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej - Stanisław Szwed, Wicewojewoda Śląski - Jan Chrząszcz, Posłowie Małgorzata Pępek, Mirosława Nykiel oraz Mirosław Suchoń, Przewodniczący Sejmiku Śląskiego - Jan Kawulok, radny Sejmiku Śląskiego - Andrzej Molin, Wicekurator Oświaty - Jacek Szczotka, Radni Powiatowi, Radni Gminy Chybie (byli i obecni), sołtys Zaborza, dyrektorzy placówek oświatowych z całej gminy, generalny wykonawca sali.

O trudnych początkach i braku funduszy mówił w swoim przemówieniu włodarz Janusz Żydek. Kiedy patrzę na niektórych z Państwa obecnych na tej sali to przypomniałem sobie początki mojej pierwszej kadencji, kiedy to radni Waszego sołectwa wraz z byłym dyrektorem tejże szkoły śp. Mieczysławem Smolaną głośno mówili o potrzebie sali w Zaborzu. Pomyślałem dobry pomysł, te dzieci naprawdę nie mają warunków do ćwiczeń, ale pierwotnie plan wydawał się bardzo abstrakcyjny. Taka budowa to wydatek rzędu kilku milionów, a przed nami  perspektywa ciągle trwającej budowy kanalizacji, która pochłania większość naszego budżetu. Potem pojawiały się kolejne    wnioski dyrekcji, nauczycieli, rodziców, a nawet samych dzieci. Na skutek pozytywnego nastawienia nas wszystkich już od tamtego momentu budowa sali stawała się coraz bardziej rzeczywista. Głos urzędu i rady brzmiał zawsze tak samo – BUDUJMY. Niestety kluczem do wszystkiego było pozyskanie środków zewnętrznych, gdyż sami jako gmina chyba nie bylibyśmy w stanie w pełni sfinansować tego zadania. Nie czekaliśmy jednak na decyzję o dofinansowaniu i wspólnie z Radą podjęliśmy odważną i jak się okazuje trafną decyzję - o rozpoczęciu budowy – mówił Żydek.

Gmina pozyskała jednak środki na budowę w wysokości blisko 1,5 mln zł, czyli 50% łącznych kosztów. Budowa trwała 17 miesięcy. Umowa z wykonawcą została podpisana początkiem marca 2018 roku. Sala gimnastyczna o wymiarach 24 x 12, ma 372 m kw. Nie brakuje szatni dla dziewczyn, chłopców, niepełnosprawnych, a także pomieszczeń sanitarnych wraz z natryskami, pokoju nauczyciela, magazynu na sprzęt. Jest odpowiednia do gry w koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną, mini piłkę nożną. Co ważne jest połączona z budynkiem szkoły.

Uczniowie nie kryli swojego zadowolenia, a osoby zaangażowane w działania by sala w Zaborzu powstała, wzruszenia. Stojąc przed tą salą nie umiem ukryć wzruszenia, szkoła ta budowana była lata temu w czynie społecznym. Nawet pierwsi uczniowie pamiętają, jak ich rodzicie wspólnie budowali szkołę, by Ci nie musieli codziennie dojeżdżać do szkoły podstawowej w Mnichu. Szkoła stoi już tyle lat, a sala, która została do niej dobudowana będzie stała z nią kolejne tyle i jeszcze raz więcej – podkreślał Wójt.

Tego dnia nie zabrakło również części artystycznej, którą przygotowali uczniowie. Wójt odpalił symboliczny znicz olimpijski oraz wspólnie odśpiewano hymn olimpijski.

 

 MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-03 20:02:42
krzysztof.mm: z tego co widzę tylko pięty brakuje
2019-09-03 21:55:07
Wiederholec: To musiał być szok dla Zaborzan widzieć tylu przedstawicieli władzy samorządowo-państwowo-ustawodawczej:-) Szkoda, że dzieci nie było na otwarciu.
2019-09-03 22:43:34
agattek: Do Wiederholec - Szoku dla Zaborzan nie było, bo jak napisano od 17 miesięcy sala była budowana i było pewne, że "wszyscy święci" zjawią się na jej oddaniu, aby ogrzać się w jej blasku, a dla Twojej wiedzy, wszystkie dzieci były na otwarciu i jednocześnie rozpoczęciu roku szkolnego. Milczenie jest złotem. Jak się nie wie, to się głupot nie pisze. Bo zdjęcia nie ma, co?... Tyle... A dzieciom należała się ta sala jak najbardziej.
2019-09-04 06:48:18
krzysztof.mm: dzieci dla tej władzy to tylko kłopot - skarbem są wiadrogolce itepe
2019-09-04 08:52:46
wakr: Dzieci były najważniejszymi widzami i twórcami programu otwarcia. Politycy nie zdominowali uroczystości. Niektórzy komentatorzy z daleka i bez wiedzy mają alergię... Cóż..., a za nieprawdę wypada przeprosić.
2019-09-04 13:16:44
Wiederholec: To, że na uroczystości były dzieci i że przygotowały program artystyczny wynika z treści artykułu. Szkoda jedynie, że nikt z młodzieży nie przecinał wstęgi np. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego. Byłoby to wyróżnieniem dla całej społeczności uczniowskiej, która najbardziej odczuwała brak nowoczesnej hali sportowej.
2019-09-04 15:15:09
Ebenezer: Dobrze, że wstęgi nie zabrakło. Widzę, że lans na otwieranie powoli dociera również do nas... ale wróc wybory przeca za pasem.
2019-09-04 15:45:19
LiniaTrakcyjna: Radnego Dziedzica też nie ma :(
2019-09-04 17:40:30
wakr: Rodzic przecina wstęgę i otwiera drogę dziecku do biegu... Są logiczne, a nie sentymentalne powiązania... Dziecko nie tęskni do przecinania wstęgi, ale do zabawy, działania... Że też tak proste sprawy trzeba tłumaczyć...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: