Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Uchwała krajobrazowa - ostatnie konsultacje

Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Cieszynie przypominają o możliwości składania uwag do projektu uchwały krajobrazowej, której przygotowanie jest już na finiszu. 23 sierpnia 2019 roku projekt uchwały został wyłożony do publicznego wglądu. Ostatni z etapów konsultacji z mieszkańcami potrwa do 30 września 2019 roku. Jest to ostatnia szansa na złożenie uwag i próbę dokonania zmian w dokumencie.

Uchwała krajobrazowa ustala warunki i zasady sytuowania na terenie Cieszyna obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Ustala również ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.

Czas na dostosowanie

Do uchwały będzie musiał dostosować się każdy. Nowe elementy reklamowe, po wejściu w życie uchwały, będą musiały zostać wykonane zgodnie ze wskazanymi w niej standardami, a na dostosowanie już istniejących, mieszkańcy i przedsiębiorcy działający w Cieszynie będą mieli odpowiednio:
- 48 miesięcy w przypadku większości tablic reklamowych i urządzeń reklamowych
- 12 miesięcy w przypadku tablic reklamowych i urządzeń reklamowych sytuowanych na ogrodzeniach oraz innych niż szyldy urządzeń reklamowych w granicach układu urbanistycznego Cieszyna, lub na nieruchomościach znajdujących się w rejestrze zabytków

Nieco inne regulacje dotyczą szyldów, będących budowlami sytuowanymi na podstawie pozwolenia na budowę. W tym przypadku czas dostosowania jest znacznie dłuższy i wynosi:
- 120 miesięcy dla szyldów formatu małego, średniego, standardowego i dużego,
- 240 miesięcy dla szyldów formatu dominującego.

Co nie podlega dostosowaniu?

Spokojni z kolei mogą być właściciele posesji, gdyż wszystkie, istniejące już ogrodzenia oraz rodzaje małej architektury nie podlegają dostosowaniu. Do nowych wytycznych mieszkańcy będą musieli dostosować się dopiero w momencie, gdy będą np. stawiać nowy płot.

Zapoznać się z nowymi regulacjami i proponowanym projektem uchwały można na oficjalnej stronie cieszyńskiej uchwały krajobrazowej. Link dostępny tutaj. Wszyscy zainteresowani mogą do 30 września 2019 roku składać uwagi do projektu. Jest to ostatnia szansa na wyrażenie swojego zdania i zmianę niekorzystnych z naszego punktu widzenia ustaleń (wszystkie nadesłane uwagi mają charakter doradczy, nadesłanie uwag nie daje gwarancji wprowadzenia odpowiedniej zmiany, brane pod uwagę są również odpowiednie przepisy prawa, wprowadzenie ładu w przestrzeni publicznej oraz opinia ogółu).

W przypadku zainteresowania treścią uchwały można dowiedzieć się więcej podczas spotkania otwartego (12 września g. 17:00 na cieszyńskim zamku) oraz podczas dyżuru (13 września g.10-14 na cieszyńskim zamku) – spotkanie będzie miało charakter dyskusji, podczas której każdy będzie mógł zgłosić odpowiednie uwagi. W razie problemów odpowiednie punkty zostaną również wyjaśnione. Uwagi do projektu uchwały można składać na piśmie do Burmistrza Miasta Cieszyna lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres e-mail: umcieszyn@finn.pl w nieprzekraczalnym terminie: od dnia od 23 sierpnia 2019 roku do 30 września 2019 roku. Uwagi należy składać z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy podmiotu wnoszącego uwagi – podsumowują osoby odpowiedzialne za przygotowanie uchwały.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: