Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Przedszkola - opłaty utrzymane

Rodzice dzieci przedszkolnych mogą spać spokojnie, jak długo tego nie wiadomo... Rada Miejska Cieszyna zadecydowała o utrzymaniu opłat za świadczenia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Gminę Cieszyn na dotychczasowym poziomie.

Decyzja o utrzymaniu opłat za świadczenia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Gminę Cieszyn na dotychczasowym poziomie zapadła. Gdyby tak się nie stało rodzice musieliby zapłacić sporo więcej.

Zmiany przewidywały podwyższenie opłaty z 2 zł na 2,50 zł oraz z 1,50 zł na 2 zł. Planowane podwyżki miały związek z drastycznym spadkiem wpływów do budżetów miasta z tytułu opłat za świadczenia przedszkolne oraz stale rosnących kosztów opieki nad dzieckiem. 

Projekt uchwały dotyczący ustalenia godzin bezpłatnego nauczania oraz ustalenia opłat za świadczenia w przedszkolach publicznych podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej Cieszyna wywołał ożywioną dyskusję. Rada zadecydowała w efekcie jednak o utrzymaniu opłat na dotychczasowym poziomie. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy rzecznika Urzędu Miejskiego w Cieszynie. 

- Zmiana ustawy o systemie oświaty spowodowała konieczność zmiany uchwały Rady Miejskiej Cieszyna dotyczącej opłat za świadczenia przedszkoli publicznych.  W wyniku ww. okoliczności modyfikacji uległ cały system naliczania opłat za usługi świadczone przez przedszkola publiczne - z opłaty miesięcznej na opłaty za każdą rozpoczętą godzinę zajęć poza godzinami bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki realizowanego w godz. 9.00-14.00 – wyjasnia Edyta Subocz rzecznik UM.

Spadek wpływu do budżetu miasta...  

-Związany jest z ograniczeniem czasu  korzystania z usług przedszkoli przez rodziców/opiekunów - wcześniejsze  odbieranie dzieci z przedszkola niż dotychczas. Zauważyliśmy, że w okresie stosowania opłaty miesięcznej za świadczenia przedszkoli publicznych rodzice nie skracali czasu pobytu dzieci w przedszkolach. Spadek wpływu do budżetu miasta szacowany jest na poziomie ok. 30 tyś miesięcznie. Natomiast wzrost  kosztów opieki nad dzieckiem związany jest z podwyżką wynagrodzenia nauczycieli, jak również zmniejszoną ilością dzieci w oddziałach  przedszkolnych w czasie odpłatnych zajęć - dodaje E. Subocz.

 

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: