Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (33/8/16)
- "Żelazne 20-halerzówki. Wkrótce zostaną puszczone w obieg żelazne 20-halerzówki. Dotychczasowe niklowe wycofane będą 31. grudnia b. r., jednakże kasy i urzędy przyjmować je będą do wymiany do dnia 17. kwietnia 1917 r. Od dzisiejszego dnia niklowe 20-halerzówki nie będą więcej wypuszczane. Ogółem wydane będzie nowych monet za 50 milionów koron, z czego 35 przypadnie na Austryę, 15 na Węgry.[...] Rewers 20-halerzówek, wypuszczonych w Austryi, składać się będzie z wieńca dębowych liści, następnie napisu nominalnej wartości monety, oraz daty jej wybicia [...]" ("Gwiazdka Cieszyńska")
- "Cieszyn. (Loterya krzyża pomocy wojennej.) Pobudzające doświadczenie, zrobione przez biuro pomocy wojennej z dotychczas urządzonych trzech loteryi, zachęca do urządzenia czwartej loteryi krzyża pomocy wojennej. Wyda się tym razem 20.000 losów po 50 halerzy z 2383 wygranemi po 4000 K. Między temi jako wygrana główna przedmiot ozdobny w wartości 1000 K, dalej harmonium w wartości 800 K. Inne wygrane składają się przeważnie z oficyalnych przedmiotów sprzedaży.
Ciągnięcie nastąpi dnia 18. sierpnia 1916. Ze względu na cel humanitarny tej loteryi zasługuje ona na jak najgorętsze poparcie." ("Nowy Czas")
- "Skoczów. (Zbiórka metali.) Rekwirowane na cele wojskowe metalowe naczynia (z miedzi, mosiądzu i mieszanin tych metali oraz z bronzu) należy najpóźniej do dnia 15. b. m. oddać u. p. Pawłowskiego. Nie oddane metale po tym terminie odebrane będą
przymusowo." ("Ślązak")
- "Stary moździerz kuchenny. Wśród mosiężnych moździerzy kuchennych, zbieranych obecnie na cele wojenne, oddano w składzie Konczakowskiego w Cieszynie moździerz, na którym wyryta jest data: 1778 i nazwisko: Zuzanna Stosikowa. Może na Śląsku znajdzie się więcej podobnych starych sprzętów metalowych, na których wyryte są napisy. Dobrzeby było przed oddaniem napisy te odpisać i podać na pamiątkę do publicznej wiadomości w gazetach." ("Gwiazdka Cieszyńska")
- "Cieszyn. (Chleb z masłem w gospodach.) C. k. Starostwo podaje do wiadomości, że na podstawie § 6 rozporządzenia ministeryalnego z dnia 14. lipca 1916, Dz. u. p. 218, w gospodach, szynkach i jadłodalniach nie wolno podawać chleba z masłem." ("Nowy Czas")
- "Szczególny zbieg okoliczności. Żonie pewnego rolnika w Śmiłowicach, który się dostał do niewoli, przydzielono jeńca rosyjskiego. Z korespondencyi jeńca do żony i rolnika z niewoli okazało się, że nasz rolnik mieszka u żony jeńca, który zaś znalazł kwaterę w jego domu w Śmiłowicach. Jest to doprawdy szczególny zbieg okoliczności." ("Robotnik Śląski")
- Kącik anonsowy: "Festyn w Mar. Górach. Sekcya powiatowa N. K. N. w Mor. Ostrawie urządza dnia 13. b. m. po południu w ogrodzie domu gminnego w Mar. Górach FESTYN LUDOWY z nader urozmaiconym programem. Czysty dochód przeznaczony zostanie w pierwszej połowie na fundusz im. J. Piłsudskiego dla wdów i sierót po poległych w boju legionistach (,) w drugiej połowie na rzecz Czerwonego Krzyża.
W razie niepogody, odbędzie się festyn w następną niedzielę."
PS. Wszystkich łaknących informacji i ciekawostek o historii naszego regionu, zapraszamy do odwiedzenia naszej OX-owej Skarbnicy: http://skarbnica.ox.pl/ .
PD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.