Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (24/6/16)
- "Dwużeństwo. Zeszłego tygodnia stawał przed trybunałem orzekającym w Cieszynie 45-letni robotnik fabryczny Józef Świeży z Marklowic, oraz jego druga żona Marya Miechołowa oskarżeni o dwużeństwo. Akt oskarżenia zarzucał im, że Józef Świeży wstąpił dnia 18. sierpnia 1915 w kościele katolickim we Frysztacie z 23. letnią Maryą Miechołową, pomimo, że zawarł związek małżeński dnia 3. listopada 1912 z Anną Cyganową w Biskupicach na Śląsku pruskiem. Pomimo, że pierwszy związek małżeński istniał, żył on z swą drugą żoną, kiedy pierwsza znajduje się w Reklingshaufen. Maryi Świeżej zarzucał akt oskarżenia, że wiedziała dobrze iż żona Świeżego żyje, pomimo tego wyszła zań.
Świeży podał, że z Maryą poznał się już w piętnastym jej roku życia. Następnie w 19 roku życia popadła w ciążę i straciła do tego lewą rękę. Więc ze współczucia, mimo tego iż był żonaty, troszczył się o nią jak o swą żonę. Nie
czuł też do swej żony z powodu jej podeszłego wieku żadnej sympatyi, więc postanowił z Miechołową pójść do Frysztatu, żeby dziecku nadać własne imię i dlatego powziął też przytem zamiar pojąć ją za żonę. Tak samo zeznała i
współoskarżona jego druga żona. Oboje byli zdania, że przezto niepopełnią żadnego czynu karygodnego.
Trybunał sądowy uznał oboje winnych podwójnego związku małżeńskiego i skazał Świeżego na trzy, jego Maryę zaś na dwa miesiące więżenia obostroznego postem jednorazowem w miesiącu. Oboje karę przyjęli..." ("Robotnik Śląski")
- "Sven Hedin o Cieszynie. Przed kilku miesiącami bawił w Cieszynie słynny szwedzki podróżnik Sven Hedin. Przechadzając się po mieście, spostrzegł, że wielka część ludności mówi po słowiańsku (po polsku). Spostrzeżenie to uwiecznił także w książce »Nach Osten«. Na przedostatniem posiedzeniu Rady gminnej w Cieszynie poruszono tę sprawę i wysłano reklamacyę do wydawcy książki F. A. Brockhausa w Lipsku.
Stamtąd nadeszła odpowiedź tej treści, że firma nad niemiłem przeoczeniem, iż autor książki ludność Cieszyna jako przeważnie słowiańską przedstawił, bardzo ubolewa i już poczyniono kroki, aby przeoczenie to zostało w nowem wydaniu sprostowane. Wydział gminny przyjął wyjaśnienie to do wiadomości." ("Gwiazdka Cieszyńska")
- "Kontumacya psów. Celem przeszkodzenia szerzeniu się wścieklizny, zarządziło starostwo cieszyńskie kontumacyę psów w gminach: Jabłonków, Górna i Dolna Łomna, Boconowice, Milików, Nawsie, Gródek, Bystrzyca, Nydek, Koszarzyska, Karpętna, Oldrzychowice, Tyra i Wędrynia. Wolno biegające psy i koty będą niszczone." ("Gwiazdka Cieszyńska")
- Zdejmowanie dzwonów na cele wojenne odbywa się obecnie coraz częściej. Upraszamy uprzejmie światłych ludzi, żeby nam nadsyłali dokładne opisy owych dzwonów, napisy i lata na nich umieszczone, aby przez ich umieszczenie przynajmniej ślad po nich pozostał." ("Gwiazdka Cieszyńska")
- Kącik anonsowy: "Wędrynia. (Posada nauczyciela.) Przy 4. klas. szkole ludowej z polskim językiem wykładowym w Wędryni jest do stałego obsadzenia posada starszego nauczyciela. Podania z dowodem Uzdolnienia do udzielania nauki ewangelickiej religii należy wnieść w drodze c. k. Rady szk. poW. do miejscowej Rady szkoln. w Wędryni aż do 15. czerwica 1916." ("Ślązak")
PS. Wszystkich łaknących informacji i ciekawostek o historii naszego regionu, zapraszamy do odwiedzenia naszej OX-owej Skarbnicy: http://skarbnica.ox.pl/ .
PD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.