Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (23/6/16)
- "Cieszyn. (60-letnie urodziny Wysokości arcyksięcia Fryderyka.) Jak donoszą z Wiednia, obchodzi 4. czerwca b. r., w kwaterze głównej naczelny wódz naszej armii, marszałek polny arcyksiążę Fryderyk, książę cieszyński, swe 60-letnie urodziny.
Z okazyi jubileuszu odbędzie się w niedzielę, d. 4. b. m., i w naszem mieście uroczystość, na którą złożą się: pochód, produkcye chóru połączonych towarzystw śpiewackich, przemówienie burmistrza. W pochodzie, który się rozpocznie o godz. 10. min. 20 z Placu kościelnego, wezmą przedewszystkiem udział dzieci szkolne ze wszystkich szkół cieszyńskich.
Pochód ruszy w stronę zamku. Przedstawiciele urzędów, Wydział gminny miasta Cieszyna, różne towarzystwa i korporacye ustawią się na trotuarach po obydwóch stronach ulicy Karola Franciszka Józefa, począwszy od handlu papieru Lipowczana i od »Kajzarowca«. Uroczystość rozpocznie się odśpiewaniem okolicznościowego hymnu, poczem nastąpi przemówienie burmistrza. Po odśpiewaniu hymnu ludowego rozpocznie się uroczysty pochód przez Saską Kępę aż do mostu przy Strzelnicy, gdzie się pochód rozwiąże." ("Nowy Czas")
- Odznaczenia. »Wiener Zeitung« donosi, że radca rządu krajowego Jaksa Bobowski i burmistrz Cieszyna Alojzy Gamroth odznaczeni zostali krzyżami oficerskimi orderu Franciszka Józefa na wstędze wojskowego krzyża zasługi, zaś dyrektor gminny Edward Mitter złotym krzyżem zasługi z koroną na wstędze orderu waleczności." ("Gwiazdka Cieszyńska")
- Z Goleszowa, Dnia 26. maja wieczorem, zmarła po krótkiej bolesnej chorobie ś, p, Zuzanna Palarczykowa z Pszczółków w 60. roku życia, Pogrzeb tej zacnej i ogólnie poważanej niewiasty odbył się w poniedziałek przed południem. Stroskanej rodzinie nieboszczki wyrażamy serdeczne wyrazy głębokiego współczucia." ("Gwiazdka Cieszyńska")
- "Anna F. z Karwinej została przez sąd powiatowy we Frysztacie zasądzoną na 140 K grzywny, względnie 7 dni aresztu za sprzedaż bezwartościowych bucików. Sprzedała ona 18-letniej córce górnika Tomasza Urbańskiego jedną parę bucików za 19 K 50 h., które ta nosiła ledwie cztery razy, bowiem jej zaraz odpadły oba opięrki i jedna podeszwa. F. tłumaczyła się, że owe buciki dostarczył jej Leon Rawik, szewc z Orłowej. Trybunał apelacyjny w Cieszynie zatwierził ów wyrok. ("Robotnik Śląski")
- "Obrót przekazowy z Turcyą. Począwszy od 1. czerwca 1916 należy przekazy pocztowe do Turcyi wystawiać nie we frankach i centymach, lecz w piastrach i parach. Najwyższą kwotę ustanawia się na 200 piastrów." ("Gwiazdka Cieszyńska")
- "Wyrób wysokich obcasów będzie w Niemczech zakazany. Stowarzyszenie szewców w Saksonii wniosło podanie do ministerstwa wojny, aby zakazane zostały wysokie obcasy u damskich trzewików. Stowarzyszeniu doniesiono,
że niebawem wyrób takich obcasów będzie zakazany." ("Gwiazdka Cieszyńska")
- Kącik anonsowy: "(Zgubiono) malowaną broszkę porcelanową z portertem 2 dzieci w złotej oprawie. Rzetelny znalazca zechce oddać na policyi lub w sklepie firmy Kopy."
PS. Wszystkich łaknących informacji i ciekawostek o historii naszego regionu, zapraszamy do odwiedzenia naszej OX-owej Skarbnicy: http://skarbnica.ox.pl/ .
PD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.