Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Protesty bezskuteczne? 14-dniowa kwarantanna "do odwołania"

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem, przymus odbycia 14-dniowa kwarantanny dla pracowników transgranicznych obowiązywać miał do wczoraj (26.04). Pomimo licznych protestów (jeden z nich odbył się w Cieszynie), rząd utrzymał ten zapis prawny, dodając, że będzie obowiązywał "do odwołania".

O sobotnim proteście pisaliśmy tutaj - LINK

W ubiegły wtorek (21.04) podczas sesji Q&A, którą premier Morawiecki zorganizował na swoim profilu facebookowym, szef rządu deklarował pochylenie się nad problemami pracowników transgranicznych. - Zobowiążę wojewodów, aby w trybie pilnym opracowali rozwiązania, aby zarobkowanie osób takich jak państwo (pracujących za granicą - dop. red.) było możliwe bez konieczności kwarantanny, ale z koniecznością izolacji do takiego stopnia, żeby pozostali mieszkańcy czuli się zaopiekowani - mówił polityk. 

Jednak w trakcie sobotniej (25.04) konferencji prasowej, gdy został zapytany przez dziennikarzy o otwarcie granic dla pracowników pracujących za granicą, stwierdził, że rząd nie planuje takich działań. - Raczej chcemy przedłużać ten reżim kontrolny - stwierdził. 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

32
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-27 11:28:55
krzysztof.nn: po trupach do władzy - miejsca pracy tylko dla kaczystów się liczą, najważniejsze dla dudy
2020-04-27 11:37:05
rainman: Kolejny raz apel do ox.pl o skierowanie zapytania do poslow i europoslow z naszego regionu co zrobili w tej sprawie. W pierwszej kolejnosci oczywiscie poslowie z obozu rzadzacego.
2020-04-27 11:49:27
Bugs: Chwilę temu na antenie Polsat News "pani z Cieszyna" stwierdziła, że mają nadzieję, że jutro się coś wyjaśni bo rozmawiają. Po tonie wypowiedzi można było odnieść wrażenie, że i tak nic z tego nie będzie ale taka jej rola, że musi robić dobrą minę do złej gry.
2020-04-27 11:50:15
Pogromca pogromców i cwaniaczków: krzysztof.nn poujadaj sobie. "Rzecznik policji powiedział w sobotę, że w powiecie Miltenberg w Bawarii przyłapano łącznie trzech klientów, czekających w kolejce do salonów fryzjerskich, utworzonych w piwnicach dwóch budynków. Dwie osoby czekały na strzyżenie w rezydencji w 60-tysięcznym Elsenfeld. Na krześle fryzjerskim siedziała już za to jedna osoba w Moemlingen. O działających nielegalnie salonach mundurowi otrzymali cynk od okolicznych mieszkańców, którzy donieśli o osobach, wychodzących z budynków ze zmienionymi fryzurami w porównaniu z tymi, gdy wchodzili. W Niemczech, podobnie jak w Polsce, działalność wszelkich salonów piękności jest obecnie zabroniona. To jeden ze środków mających ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. Przyłapani w salonach klienci mogą usłyszeć zarzuty ws. naruszenia przepisów, dotyczących obostrzeń, obowiązujących podczas pandemii. Nie wiadomo na razie, co stanie się z fryzjerami."
2020-04-27 12:23:12
Halos: I kolejny raz rząd PiSu pokazał "swoim" obywatelom środkowy palec skazując ich na praktycznie gwarantowaną utratę pracy, bezrobocie i gigantyczne kłopoty finansowe! Brawo! brawo! Brawo! Trybunał stanu dla całego rządu z Morawieckim i Sasinem w pierwszej kolejności.
2020-04-27 13:06:12
vis: info ze strony Ambasady CR : https://www.mzv.cz/warsaw/pl/aktualnosci/uwaga.html na teren Czech będą wpuszczane tylko i wyłącznie osoby ktore przedstawią slużbom ujemny wynik testu PCR na obecność koronowirusa w przeciwnym wypadku 14 dni obowiązkowej kwarantanny.
2020-04-27 13:47:30
Bugs: vis: eee, no co Ty robisz człowieku! przecież to wina naszego rządu, że pracownicy transgraniczni nie mogą przekroczyć granicy i nikogo innego. Susza, brak deszczu to też wina pisu.
2020-04-27 13:59:13
Halos: Bugs: jak już chcesz lizać tyłek PiSowi,to rób to tak by to miało sens. Bo co innego być przebadanym i jeździć do pracy do Czech tam i spowrotem, a co innego mieć obowiązkową 14-dniową kwarantannę po powrocie do Polski, która z automatu wyklucza Cię znów z pracy. Myśl!
2020-04-27 14:15:54
Tscharny: Vis Właśnie taka propozycja powinna być dla nas,zgoda na wjazd dla ludzi z negatywnym testem,podejrzewam, że pracodawcy dofinansowali by powyższe testy.
2020-04-27 14:20:26
Bugs: Halos: ale w tym linku nie ma zgody na wjazd/powrót w ciągu 24h tylko na pobyt powyżej 72h z zagwarantowanym zakwaterowaniem na miejscu itd. Myśl!
2020-04-27 14:45:21
tom lem: ...może by tak Halos; otworzyć salony fryzjerskie i po każdej fryzurze mierzyć temperaturę klientowi i fryzjerowi. Wszyscy będą zadowoleni i fryzjer i właściciel nowej fryzury;-)) przecież tylko o zadowolenie chodzi.
2020-04-27 15:08:17
stefanbbn: w czasach pandemi rzad ma prawo do zamkniecia granic-musi ponosic konsekwencje tych decyzji, tych Polakow pracujacych w Cz.nasz rzad traktuje jak tredowatych.Nie tylko ze nie maja srodkow do zycia to jeszcze jak ida do lekarza to musza wszystko 100% placic,Rzad pokazuje swoja arogancje nie tym ze zamyka granice ale tym ze swoich obywateli traktuje jak niewolnikow.Gdzie sa programy pomocy dla tych obywateli polskich?Ta arogancja dla wlasnych obywateli jest dowodem na kryminalnosc wladzy
2020-04-27 15:51:32
Bo-lek: stefanbbn, po części się z Tobą zgodzę. Jednak jeśli chodzi o koszty leczenia to mijasz się z prawdą. Każdy Polak zatrudniony i opłacający składkę zdrowotną w Czechach może bezpłatnie leczyć się w Polsce. Można mieć nawet lekarza rodzinnego tu i tam. W przypadku leczenia w Polsce ( oczywiście chodzi o leczenie w państwowym np. szpitalu) NFZ wystawia rachunek swojemu odpowiednikowi w Czechach a ten koszty leczenia pokrywa z czeskiego ubezpieczenia.
2020-04-27 15:54:59
miriam11: Brawa dla PROTESTUJĄCYCH jesteśmy z wami. Lemingi wychodźcie z norek. Czas pokazać grupie jarcosa nasze oblicze.
2020-04-27 15:56:58
miriam11: Protest w słusznej sprawie ZAWSZE SKUTECZNY.
2020-04-27 17:01:46
Mach: To oczywiste, że wszystko obowiązuje do odwołania. Mamy zatem kogo odwoływać. Nie zapominamy, przecierpimy i odwołamy tych ,którzy zapomnieli na czas zareagować. Spadną z wysokiego stołka.Gdy się zorientują będzie już za późno udawać ,że nic w tej sprawie nie dało się zrobić.
2020-04-27 17:28:24
jahu: Wiece, marsze itp publiczne schadzki powinny być tłumione przez policję. Osoby biorące udział w tym powinny być aresztowane i wysyłane do obozów pracy.
2020-04-27 17:40:46
politykier: Do samorządowców, A gdzie #ZOSTAŃ W DOMU? Przecież sami nawoływaliście...
2020-04-27 18:10:35
miriam11: Jahu żeby nie nasze wiece i marsze, tobyś w piątek zapierniczoł ze sztórmówką koloru czerwieni na obowiązkową impreze ogólno zakładową.
2020-04-27 19:27:56
krzysztof.nn: niewykluczone, że on za tą szturmówka tęskni
2020-04-27 21:00:22
jasper: Wiekszosc z lapka w dol na ox to byli zomowcy czy byli partyjni czlonkowie PZPR. Chocby wpis - „publiczne schadzki powinny być tłumione przez policję„. Oj tlumil jahu nieposlusznych obywateli zapewne jako zomowiec. To pozostaje we krwi. Szary posel zwany prezesem i jego tlum marionetek mu nie przeszkadzal ale ludzie walczacy o swoje byc albo nie byc, o swoja egzystencje, bo rzad ma ich gleboko gdzies, juz bardzo! Ludzie, co sie z wami porobilo ! Czlowiek czlowiekowi wilkiem.
2020-04-27 22:04:47
senturrin: Czy jest zakaz wyjazdów z Polski? nie. Nikt nie broni tym ludziom opuścić granicy, nikt im nie daje zakazu wjazdu na teren czeskiej republiki. Jeśli chcą uniknąć kwarantanny po powrocie do Polski to niech nie wracają -proste, wynająć na miesiąc (lub krócej, zważywszy na to, że polski rząd nie robi od wielu miesięcy nic innego jak tylko naśladuje pozostałe kraje jeśli chodzi o restrykcje w koronawirusie),a po tym czasie wszystko wrócie do normy. Taki to problem? Lepiej robić cyrki i narzekać.. Pewnie czescy pracodawcy zważywszy na zaistniałą sytuację sami zorganizowali i opłacili by noclegi ich polskim pracownikom.
2020-04-28 06:20:54
Mach: Senturrin, to że wykazujesz się kretyńskim myśleniem, to już ci tu ktoś napisał. Układ z Schengen, który Polska wraz z innymi krajami parafowała, jasno mówi ,że sygnatariusze tego układu pozwalają na swobodny przepływ ludzi, towarów i usług na obszarze całej wspólnoty. Rekomendacja Parlamentu Europejskiego, dla rządów była dostatecznie czytelna by nie zamykano granic i by Europa wspólnym wysiłkiem wychodziła z kryzysu pandemii. Odbywa się nadal swobodny przepływ towarów, które są przewożone przez kierowców i maszynistów pociągów po całej Europie, dlaczego więc ograniczono przepływ siły roboczej w pozostałych sektorach gospodarki co jest dowodem ,że selektywnie ten układ z Schengen jest respektowany. czy nie sądzisz ,że rząd Polski czyni to bezprawnie wobec tych obywateli ,którzy świadomi, że Polska parafowała ten układ założyli firmy w innych państwach a inni podjęli tam pracę i w przeciągu 48 godzin, nakazało im państwo opuszczenie własnego kraju lub opuszczenie kraju w którym prowadzą działalność gospodarczą lub podjęli w nim pracę pod rygorem 14 dniowej kwarantanny dla nich i ich rodzin nie zważając na to żę łamią wcześniejsze zobowiązania. przecież to bandytyzm państwowy. To tak jakby zachęcić głodnego do spożywania posiłku ukazując mu obfite danie przesłonięte zbrojonym szkłem. Innymi słowy państwo wie ,że lamie prawo ale by tego mu nie zarzucono pozwala poruszać się swobodnie pomiędzy państwami narzucając już jednostronnie 14 dniową kwarantannę dla tych którzy się na to zdecydują- i to jest ta szyba zbrojona, która w praktyce to uniemożliwia.
2020-04-28 08:02:07
jasper: Czy jadac do sklepu w odleglosci powiedzmy 2-3 km nakazuja ci po powrocie do domu kwarantanne na 14 dni. Niekiedy te odleglosci do pracy po drugiej stronie Olzy sa mniejsze. Gdzie logika, chcialoby sie zapytac.
2020-04-28 08:26:44
krzysztof.nn: zamykanie granic pod byle pretekstem to jeden z klasycznych elementów wszelkiej maści dyktatur - nic dziwnego, że niemal każda władza ma takie ciągotki, PiS pasuje tu jak ulał, rolą społeczności jest je temperować
2020-04-28 09:32:28
tom lem: ....zamykanie (sklepów, firm usługowych, parków i lasów) pod byle pretekstem to jeden z klasycznych elementów wszelkiej maści dyktatur - nic dziwnego, że krzysio + ma ciągoty by taka władza powróciła, PiS stoi mu jednak na drodze, wmawia biedakom zatrudnionym za Olzą że ich rolą jest protestować ;-)) on z innymi lokalnymi zadymiarzami wtedy zacierają ręce.
2020-04-28 09:55:26
jasper: tom lem, fulosz jak mulorz, a malty nimosz.
2020-04-28 10:08:17
krzysztof.nn: klasyczne p i e r d o l a m e n t o, specjalność tego okaza
2020-04-28 21:35:47
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Tych najwięcej narzekających pewnie zamknięcie granic nie dotknęło ale oni jeszcze by chcieli wprowadzenia stanu wyjątkowego. To nic że władza może wprowadzić wówczas większe ograniczenia, ważne że przegrane dla nich wybory mają być przełożone.
2020-04-29 09:40:38
Santa_Claus: ppc - PiS już wprowadził ograniczenia niezgodne z prawem, stan wyjątkowy czy klęski żywiołowej uniemożliwiłby im przeprowadzenie teraz pozorowanych wyborów - jeśli nawet tego nie pojmujesz to lepiej przestań się interesować polityką
2020-04-29 12:52:09
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Pelikanie przebrzydły masz klapki na oczach i nic do ciebie nie dociera! Kto to z propagandy wymyślił, że wybory korespondencyjne niby nie będą tajne? Tylko PO chyba. Masz dwie koperty, do jednej wkładam numer pesel i zaklejam. Do drugiej kartę wyborczą i zaklejam. Obie koperty wkładam do dużej trzeciej koperty. Komisja wyborcza otwiera dużą kopertę, wyciąga kopertę z numerem pesel i w spisie wyborców zaznacza, że oddałem głos. Kopertę z kartą wyborczą, bez otwierania wrzuca do urny wyborczej. Na koniec głosowania otwiera się urnę wyborczą, koperty i liczy się głosy. I to takie trudne dla PO wców. Jaśniej już chyba nie można. To wytłumaczmy raz jeszcze: Jeżeli nie jesteś posłem PO. Tylko przestraszonym przez TVN widzem. Otrzymujesz korespondencyjnie list z pakietem wyborczym jak od 2011 r. już robią. Masz 2 koperty. W jednej lista kandydatów. Stawiasz X gdzie chcesz, przy którym kandydacie, ZAKLEJASZ kopertę. Nikt tam nie zajrzy aż na koniec dnia, komisja wyborcza licząca głosy. Bo po co gościu?? Druga koperta i w niej jakby to co podpisujesz w komisji przy wyborach zawsze, że odebrałeś kartę i zagłosowałeś osobiście. Zaklejasz to w Drugiej oddzielnej kopercie. Całość wkładasz do zwrotnej koperty większej. I całość, o której chcesz, idziesz i wrzucasz do Urny na Karty Wyborcze koło Gminy czy Szkoły, gdzie zawsze głosowałeś. Prawie w całej Polsce. Oprócz kilku z PO gdzie rządzi - bo utrudniają. Wtedy do Skrzynki Pocztowej. W maseczce, rękawiczkach jak zwykle teraz, w czasie koronawirusa epidemii. 2 koperty. Zakleić każdą oddzielnie! Jedna na głosy z X koło kandydata. Druga oddzielna zaklejona też z podpisem, PESEL-em. W kopertę zwrotną wszystko. Też zakleić. W komisji jedne koperty na bok z podpisem. A z głosem cała koperta do urny na głosy komisyjnie wrzucana! I PO PSL też w komisjach patrzy! Dopiero potem, na koniec wyborów, dnia - otwieranie tych kopert i liczenie głosów! Mamy wolność. Nie musisz głosować. A Jeden X w kratce przy kandydacie każdy chyba potrafi? I do koperty i zakleić klejem. I na drugiej, oddzielnej kartce podpis swój, PESEL i do drugiej koperty. Zakleić. Razem to do zwrotnej koperty - zakleić! ważne! i wrzucić do skrzynki np. koło Gminy, Szkoły itp. tam gdzie zawsze głosowanie było co 4 lata. Tyle. Proste. W innych krajach też to teraz zrobili w Szwajcarii bogatej, w Bawarii w Niemczech gdzie około 13,8 mln ludzi mieszka. Nawet w Korei Południowej kraju Samsunga, Hyundai, Kia to zrobili wybory też! Zwykłe nawet też! I nic! Także w Polsce korespondencyjne można tym bardziej, że ustawę o korespondencyjnych wyborach to PO PSL przeprowadziło w 2011 roku już i działa od tego czasu zawsze dla 60 lat i starszych ludzi i niepełnosprawnych, mogą głosować już 9 lat tak!
2020-04-29 15:20:38
Santa_Claus: najważniejsze że cię nie boli
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: