Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Program Rewitalizacji Społecznej ''Cieszyn-OdNowa''

Szkolenia zawodowe, warsztaty psychospołeczne a nawet integracyjne wyjścia do teatru, czy na basen - w taki sposób cieszyński Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej ''Być Razem'' zachęcają m.in. bezrobotnych i niepełnosprawnych Cieszyniaków do tego, by rozpocząć życie ''OdNowa''.

A gdyby tak zacząć żyć od nowa? Teraz 60 osób, zamieszkujących regiony zdegradowane społecznie, ma szansę na nowe życie. Program Rewitalizacji Społecznej "Cieszyn - OdNowa" ma zapewnić dostęp do zrewitalizowanej przestrzeni miasta osobom, które dotychczas były z niej wykluczone lub miały do niej ograniczony dostęp. Każdy z 60 zakwalifikowanych uczestników projektu będzie podążał indywidualną „ścieżką rozwoju”, w skład której wejdą m.in. warsztaty psychospołeczne i szkolenia zawodowe. Uczestnicy mogą liczyć na wsparcie zawodowe i psychologiczne.


Zacząć „OdNowa” może 36 kobiet i 24 mężczyzn. Program Rewitalizacji Społecznej nastawia się na mieszkańców z wieloma problemami zawodowymi i osobistymi. W wielu przypadkach będą to osoby zniechęcone, którym brakuje zaangażowania i wiary w siebie. Priorytetową grupę stanowią osoby chore i niepełnosprawne w wieku 15-25 lat, osoby młode w wieku 15-25 lat, osoby nieaktywne zawodowo i zagrożone wykluczeniem społecznym oraz samotne matki w wieku 15-25 lat. Dla osób z wyżej wymienionych grup zarezerwowano 30 miejsc. Jak przewidują organizatorzy, pozostałe miejsca zajmą osoby bezrobotne oraz niepełnosprawne, które przekroczyły 25. rok życia.

 

Projekt „Cieszyn – OdNowa” będzie prawdziwą rewolucją w życiu uczestników. Najpierw w ramach warsztatów psychospołecznych będą oni rozwijać swoje kompetencje społeczne, później uczestniczyć w szkoleniach zawodowych.  Program Rewitalizacji Społecznej stawia na praktyczną naukę zawodu, prowadzoną w małych grupach. Katalog szkoleń nie jest ograniczony – wszystko zależy od preferencji uczestników, którym w wyborze pomogą profesjonalni doradcy zawodowi.

 

Ponadto, każdy uczestnik będzie miał zapewnione wsparcie doświadczonego pracownika socjalnego, tzw. coaching, w ramach którego ustalona zostanie „ścieżka rozwoju” , czyli indywidualny program warsztatów i szkoleń.

 

To jeszcze nie wszystko. W ramach Programu  "Cieszyn - OdNowa" planowane są wydarzenia integracyjno-relaksacyjne i kulturalne, dzięki którym uczestnicy będą mogli korzystać ze zrewitalizowanych miejsc na równych prawach z innymi mieszkańcami Cieszyna. To powinno wzmocnić ich poczucie wartości i sprawić, że naprawdę uwierzą, że można żyć „OdNowa”.

 

Jak wziąć udział w projekcie i zacząć „OdNowa”? Obecnie, od października do końca listopada trwa rekrutacja do pierwszej tury programu. Jednym z warunków uczestnictwa jest miejsce zamieszkania – potencjalny uczestnik powinien być mieszkańcem regionu należącego do obszaru ujetego w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Cieszyn. Nabór ma charakter otwarty. Rekrutacja prowadzona jest w dwóch turach. W każdej turze wystartuje 30-osobowa grupa. Wszyscy, którzy nie dostaną się do projektu teraz, mają jeszcze jedną szansę w maju i czerwcu 2012 roku, kiedy kompletowana będzie druga grupa.

 

Projekt  jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

artykuł sponsorowany

źródło: OX.pl
dodał: AGA

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: