Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Program „Profilaktyka 40 Plus” wydłużony do końca 2022 roku

Ministerstwo Zdrowia (MZ) od 1 lipca 2021 roku na terenie całej Polski prowadzi pilotażowy program „Profilaktyka 40plus” skierowany do Wszystkich pacjentów powyżej 40 roku życia. Od tego dnia każdy Polak powyżej 40 roku życia może skorzystać z jednorazowego dostępu do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. Obecnie Rozporządzeniem Ministra Adama Niedzielskiego termin zakończenia programu został przesunięty o kolejne 6 miesięcy i potrwa do 31 grudnia 2022 r.

Głównym celem programu „Profilaktyka 40 PLUS” jest ocena organizacji i efektywności objęcia świadczeniobiorców od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Trzeba zauważyć, że w związku z pandemią koronawirusa profilaktyka chorób znacznie spadła z powodu m.in. obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 i 2021 r. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki właśnie badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.

Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu Profilaktyka 40 Plus, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. Aby wziąć udział w programie i wykonać badania diagnozujące stan zdrowia, trzeba wypełnić internetową ankietę, która zawiera pytania o to, jak żyjemy i jaki mamy obraz siebie. Po wypełnieniu ankiety system informatyczny z automatu wystawia e-skierowanie na badania.

Dotychczas ankiety wypełniło 1,1 mln osób. Prawie 600 tys. z nich wykonało już badania. Termin do wykonania badań najczęściej jest uzgadniany dodatkowo z pacjentem, a samo badanie nie jest ciężkie czy wymagające jakiegoś wielkiego poświęcenia. Osoby z grupy powyżej 40 lat zapraszamy do skorzystania z tego darmowego programu. „Lepiej dmuchać na zimne niż się gorącym sparzyć” – dużo zdrowia.

AK, MZ

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-07-01 13:43:48
koszor: Tak, zbadamy cię, a jeśli coś znajdziemy to wpiszemy cię na kolejkę na 2027. Zajdź do lekarza i poproś o pakiet podstawowych badań, to jęczy, że po co i kto to będzie płacił. Kolejny program fasada, dla pozorów, że niby dba się o społeczeństwo. Prościej samemu zapłacić i zrobić, ale nie każdego na to stać.
2022-07-01 13:44:02
AntyklerForte+: w tym ultrakatolickim kraju większość owieczek nie chce się badać z powodu przerażenia, że wyniki mogą wskazywać na perspektywę szybkiego spotkania z bozią w którą jak twierdza głęboko wierzą, w idyllicznej scenerii wiecznej rajskiej ekstazy
2022-07-01 13:45:08
AntyklerForte+: dobry przykład ten powyżej, szukanie najgłupszych wymówek by się nie zbadać to stały repertuar w tym stadzie
2022-07-01 16:19:54
św. Patryk.: koszor jeśli pytasz o patriotów, to ci najbardziej patriotyczni i narodowi, spod znaku chrystusa króla w trójcy z maryją zawsze dziewicą i świętym jankiem, w dużej liczbie polegli w walce o przekonanie świata że wirusy nie istnieją a covid to lekkie przeziębienie
2022-07-01 23:53:49
bolo 5064: Cześć. Ta cała służba zdrowia ,te programy "plus" to jedna wielka ściema.Jak nie pójdziesz "prywatnie" to se umiyrej.Moja 82 letnia matka była wczoraj na konsultacji u kardiologa / z NFZ/ . Osoba z problemami kardiologicznymi dostała termin następnej wizyty na kwiecień 2023 roku.Jaruś, a jak tam u ciebie w "stolycy".Też odchodzą takie jaja.Bo ciebie dochtorzy zrychtowali dość chnet. Pozdrawiam. PS.Wyboczóm że tak nieskoro ale jo dziepro przijechoł z roboty.
2022-07-02 11:42:42
one: Wiara w Boga jest również wiarą w Sąd Ostateczny, który obejmuje wszystkich. Nie ma więc szczególnej sprzeczności między wiarą w Boga (Boga chrześcijan) a obawą przed śmiercią (mimo, iż tak nie powinno być bo zaufanie w Miłosierdzie jest najważniejszym). Wystarczy trochę bardziej wysilić swój rozumek i zrobić pożytek z dobrej woli żeby to ogarnąć.
2022-07-02 13:17:06
one: Co do COVID proponuję zapoznać się ze statystykami i nie namawiać innych jeśli samemu się żałuje zaszczepienia. Jest bardzo prawdopodobne, że dalsze mutacje będą bardziej zaraźliwe ale mniej agresywne (obecne dane z Włoch to potwierdzają). Wkrótce rozpocznie się ponowne straszenie bo Polska ma kilkadziesiąt milionów nadwyżki szczepionek. Co do małpiej ospy to wiadomo jakich grup społecznych unikać.
2022-07-02 15:44:20
AntyklerForte+: módl się o zdrowie, bo na rozum za późno - i unikaj mądrych bo cię wyśmieją, nawet jak zdrowy będziesz
2022-07-02 15:51:31
one: Smutna jesień gdy na stare lata satysfakcję przynosi jedynie klikanie w łapki...
2022-07-02 17:22:54
AntyklerForte+: PB cię wysłucha to może miłosiernie skróci twe męki i wypisze skierowanie na cmentarz
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: