Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Brenna: wójt bez wotum zaufania i absolutorium

W czwartek (30.06.) w Brennej odbyła się Sesja Rady Gminy, na której rozpatrywano raport o stanie gminy za 2021 rok. Radni również wtedy podejmują uchwały w sprawie udzielenia absolutorium oraz wotum zaufania dla wójta, Jerzego Pilcha.

Jeśli chodzi o głosowanie w sprawie udzielenia wotum zaufania Wójtowi Gminy Brenna, 4 radnych głosowało za, a 8 głosowało przeciw. Dwójka radnych była nieobecna. Oznacza to, że wotum zaufania nie zostało wójtowi udzielone.

Głosowanie w sprawie nieudzielenia absolutorium dla Wójta Gminy Brenna było prawie jednogłośne - 11 radnych głosowało za, 1 radny się wstrzymał.

Podobnie było w przypadku głosowania w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Brenna za 2021 rok. 11 radnych zagłosowało przeciw, a 1 radny wstrzymał się od głosu.

Jakie były powody tych decyzji? Analizując sprawozdanie z wykonania budżetu za 2021r., Komisja Rewizyjna zwróciła uwagę na utrzymujący się nadal wysoki poziom zadłużenia gminy, wynoszący na koniec 2021 roku 28 877 939,17zł. Zadłużenie to stanowiło 36,4% wykonanych dochodów. Komisja rewizyjna ponownie zwróciła uwagę na konieczność dalszego monitorowania sytuacji finansowej gminy, przy uwzględnieniu aktualnej sytuacji ekonomicznej.

Komisja zwraca także szczególną uwagę na istotne naruszenie prawa, które miało miejsce w pierwszym półroczu 2021 roku. Dotyczyło ono zaciągnięcia 5 pożyczek w instytucji pozabankowej BFF Polska S.A., bez stosownego upoważnienia wójta przez radę gminy. Ostatnia pożyczka w kwocie 5 milionów złotych została spłacona z obligacji komunalnych, wyemitowanych w 2021 roku. Podkreślono, że te obligacje będą obciążeniem dla budżetu gminy od momentu ich wykupu który został zaplanowany od 2025r.

Komisja analizując sprawozdanie z wykonania budżetu za 2021 rok, zauważa również brak konsekwencji w realizacji wszystkich założeń programu postępowania naprawczego na lata 2021-2022.

Biorąc powyższe pod uwagę Komisja Rewizyjna Rady Gminy Brenna wydała negatywną opinię w sprawie wykonania budżetu gminy Brenna za 2021r. i wystąpiła z wnioskiem do Rady Gminy Brenna o nieudzielenie absolutorium dla wójta gminy Brenna. Wniosek w sprawie absolutorium dla wójta gminy Brenna podlega zaopiniowaniu przez Regionalna Izbę Obrachunkową, która wydała pozytywną opinię o wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Brenna w sprawie nieudzielenia absolutorium wójtowi za 2021 rok.

 

Nagranie z transmisji:

Sesja Rady Gminy Brenna, 30 czerwca 2022

 

MD

źródło: ox.pl
dodał: md

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-07-01 12:48:56
Dick: Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka... Czas się pakować panie wójcie....
2022-07-01 13:38:36
koszor: Nie tylko wójt jest odpowiedzialny, ale także zastępca i cała rada, bo przyklepywali ścieżki rowerowe, domy zielin i inne głupoty, a długi rosły. Takie inwestycje są dobre, jeśli gmina jest stabilna finansowo. Niestety nieudolność rządzących to nie tylko problem dużych miast, ale także małych gmin. Pilch weźmie teczkę i będzie szukał nowego stołka, ale długi i bałagan zostaną nierozwiązane. Gdzie się podziali patrioci?
2022-07-01 14:53:37
Halos: koszor: Nie zapominajmy tutaj jeszcze o poprzednich Skarbnikach, bo tak samo są odpowiedzialni za zrujnowanie finansów gminy. Patriotów nie ma już ani w samorządach, ani w rządzie, liczy się tylko władza i ile można na tym zarobić.
2022-07-03 00:33:25
xfactor: Czyżby chcieli w Górkach postawić ten cały PSZOK? W Brennej się wybronili od tego to teraz chcą go postawić Górczaną?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: