Prezentacja "Pamiętników Rudolfa Bibro" już w najbliższy czwartek
Książka bazuje na pamiętnikach Rudolfa Bibro – mieszkańca regionu, dyrektora hażlaskiej szkoły i żołnierza, który jako jeden z nielicznych, wojnę przeżył - Książka ma 260 stron i składa się zasadniczo z wstępu i dwóch części: przedstawienia sylwetki Rudolfa Bibro, jego pamiętnika (zajmuje 19 stron książki) i stworzonej przez niego listy Cieszyniaków w Związku Sowieckim, określonej przez S. Króla "Pierwszą cieszyńską listą katyńską" oraz ujętych w dwa rozdziały 1056 biogramów osób urodzonych, mieszkających, pracujących lub służących jako zawodowi żołnierze lub funkcjonariusze policji na Śląsku Cieszyńskim, którzy w 1939 r. trafili do sowieckiej niewoli. Najwięcej wśród nich jest policjantów, bo ponad 500 osób; wszyscy zostali zamordowani – opowiada Grzegorz Kasztura, jeden z autorów książki.
Publikacja to dzieło łącznie czterech autorów. Pierwszy to oczywiście nieżyjący już Rudolf Bibro, autor pamiętników. Na bazie pamiętników i innych danych napisane zostały kolejne rozdziały książki. Autorami są członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego, oddziału w Cieszynie: Stefan Król, Henryk Białowąs oraz Grzegorz Kasztura. Historycy zajmują się różnymi aspektami historii militarnej Śląska Cieszyńskiego.
Rękopis pamiętnika, fotografie, dokumenty i inne materiały z archiwum Rudolfa Bibro udostępnił Gminie Hażlach jego syn, Antoni Bibro. Książka to piękne świadectwo historii mieszkańców regionu, z których wielu wojny nie przeżyło. Z liczby 1056 opisanych, tylko 160 osób trafiło do Armii Polskiej w Związku Sowieckim (Armia Andersa) i w większości dożyło momentu ewakuacji tej armii do Persji i dalej do Iraku i Palestyny w 1942 r. Pozostali zostali zamordowani przez NKWD, zmarli w łagrach i więzieniach lub zaginęli bez wieści.
Spotkanie promocyjne książki rozpocznie się w czwartek (9.11) o godzinie 17:00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Hażlachu. Podczas spotkania autorzy przybliżą sylwetkę Rudolfa Bibro oraz opowiedzą o historii regionu oraz o trudach, jakie na mieszkańców sprowadziła II wojna światowa.
JŚ/ mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.