Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Premier zapowiedział wsparcie dla twórców gier

- Czyż jest piękniejsza opowieść o polskiej gospodarce niż właśnie ta którą prezentuje branża gier wideo, która rośnie i której staramy się pomagać – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas Poznań Game Arena, największych w Europie Środkowo-Wschodniej targów gier komputerowych. Premier zapowiedział wsparcie finansowe, ulgi podatkowe i utworzenie areny treningowej tzw. game square.

Fundusz dla twórców gier
25 mln zł – tyle Ministerstwo Kultury zarezerwowało w swoim budżecie dla twórców gier, którzy w swoich projektach wykorzystują elementy polskiej kultury i tradycji. Fundusz jest wzorowany na francuskich i brytyjskich rozwiązaniach. – Nam brakuje kapitału materialnego, a tu mamy branżę, która czerpie z kapitału naszej wyobraźni, naszych umysłów i o to najbardziej chodzi w rewolucji przemysłowej 4.0. – powiedział premier Morawiecki.

Twórcy gier mogą liczyć także na ulgi podatkowe i wsparcie w zakresie kształcenia – nie tylko deweloperów, ale także designerów, czyli osób które konstruują fabułę. Premier zapowiedział także budowę areny treningowej, tzw. game square, która będzie miejscem do tworzenia nowych rozwiązań gamingowych dla małych i średnich firm. – W tej arenie treningowej, wszyscy mają wygrywać i małe, i większe studia, i całe społeczeństwo polskie, i polska kultura, i polska gospodarka – dodał premier Morawiecki.
- Nowych rozwiązań dla branży gier wideo jest coraz więcej i bardzo nas to cieszy, bo to szansa dla startujących w branży, by wyjść z poziomu przysłowiowej „szuflady” i wystawić swój projekt na duży rynek – mówi dr Remigiusz Kopoczek, prezes ARP Games. – Dzięki temu takie gry jak Weakless czy Dreamo, tworzone pod auspicjami ARP Games, mają szansę już niebawem wejść na rynek – dodaje Kopoczek.

Projekt Weakless dostrzeżony
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził także stoisko z grą Weakless. Projekt powstaje w studiach Punk Notion i Cubeish Games pod patronatem ARP Games i Agencji Rozwoju Przemysłu. Jest to opowieść o niewidomym i głuchoniemym, którzy wspólnie przemierzają świat. Na przyszły rok planowana jest premiera gry.  - Dziękuję wszystkim, którzy się tak angażują w promocję polskich branż kreatywnych, branż przyszłości, bo to jest zwycięstwo dla całej gospodarki Polski – dodał podczas wystąpienia premier Morawiecki.
Na Game Industry Conference podczas Poznań Game Arena nie zabrakło zespołów reprezentujących ARP Games. Podczas konferencji można przejść się labiryntami w technologii VR w grze In & Out, zaparzyć herbatę w Japonii w grze White Peony, przeżyć koszmarne chwile w grze The Way Back, albo odprężyć się na zielonej wyspie z projektu Lumberhill. Wszystkie gry w tym roku rozpoczęły współpracę z akceleratorem, która okazała się dla wszystkich bardzo owocna.

Wsparcie dla młodych twórców
Jednym z rozwiązań z jakiego mogą skorzystać twórcy gier jest program akceleracyjny realizowany przez ARP Games – spółki córki Agencji Rozwoju Przemysłu. W czterech edycjach do programu zgłosiło się 90 projektów, z których do akceleracji dostało się ponad 30 gier. Zespoły otrzymują wsparcie finansowe i merytoryczne. Każdym projektem opiekuje się mentor, a zespoły przechodzą specjalistyczne szkolenia. Akcelerator pomaga także w prowadzeniu rozmów z wydawcami. Do tej pory zespoły otrzymały prawie 700 tys. zł. wsparcia.
Zespoły ARP Games dzięki pomocy Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczą w najważniejszych targach gier wideo w Europie. W tym roku zespoły można było spotkać na Gamescomie w Kolonii, targach Game Access w Brnie, Pixel Heaven w Warszawie, Digital Dragons w Krakowie, a teraz także na Poznań Game Arena.

Udział w targach to dla młodych twórców okazja do szlifowania swoich umiejętności prowadzenia rozmów biznesowych, prezentowania gry oraz realizowania szeregu działań promocyjnych. Wsparciem dla nich jest w każdym z tych obszarów spółka ARP Games.
ARP Games powstało w 2016 r. Jej założycielami są Agencja Rozwoju Przemysłu, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Powiat Cieszyński.

(mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: