Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co łączy Gminę Hażlach i Miasto Karwina?

Gminę Hażlach i Miasto Karwina łączy nie tylko granica i wspólne korzenie historyczno-kulturalne. Sąsiadujące ze sobą gminy współpracują ze sobą na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim stawiają na realizację projektów inwestycyjnych, których celem jest zwiększenie potencjału turystycznego regionu.

Współpracę z miastem Karwina, którą zainicjowałem kilkanaście miesięcy temu, oceniam bardzo pozytywnie. Dzięki niej zmieniamy otoczenie podnosząc jego atrakcyjność, poznajemy swoich sąsiadów, a co najważniejsze obalamy stereotypy funkcjonujące w naszym społeczeństwie. Mówi się małe granty – duże możliwości. Jest w tym dużo racji, ponieważ dzięki projektom transgranicznym do tej pory zrealizowaliśmy w naszej gminie inwestycje o wartości ponad 800 tys. zł – zwraca uwagę Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski.

Jeden z projektów, na który warto zwrócić uwagę, to przywrócenie blasku zabytkowej części Kończyc Wielkich. Przedmiotem inwestycji jest dalsza rozbudowa ścieżki zdrowia hrabiny poprzez wykonanie chodnika dla pieszych, stanowiącego połączenie ścieżki dla pieszych, budowanej w I etapie w ramach Funduszu Mikroprojektów z kościołem i parkingiem przykościelnym. Powstanie bezpieczny ciąg pieszy łączący drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła z kompleksem pałacowo-parkowym i późnobarokową kaplicą Opatrzności Bożej. Powstały deptak ma upamiętniać postać hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein, czyli Dobrej Pani z Kończyc Wielkich – przyznaje Wójt.

Jak informuje Urząd Gminy w ramach inwestycji przebudowie ulegnie również istniejące odwodnienie oraz układ komunikacyjny w obrębie przykościelnego parkingu. Jako zadanie towarzyszące przewidziano termomodernizację budynku byłego gimnazjum, na którą rozpisano procedurę przetargową. Środki na termomodernizację pochodzić będą w 85% z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Dodatkową atrakcją promującą gminę Hażlach mają być polsko-czeskie imprezy rekreacyjne odbywające się w Kończycach Wielkich, a związane z osobą hrabiny Thun-Hohenstein. Zakończenie części inwestycyjnej zaplanowano na listopad 2018r.

Kolejne zadanie realizowane w ramach współpracy transgranicznej nabiera rumieńców w Zamarskach. W ramach projektu „Płynie muzyka z Zamarskiego Kopca na Olziańską Dolinę” powstaje zadaszona scena.
Celem - jak wyjaśnia wójt Sikorski - jest zwiększenie atrakcyjności turystycznej Zamarsk, co zostanie oparte na dwóch filarach - zamarskim barokowym kościele z wieżą pochodzącą z 1585 roku oraz na nowej infrastrukturze okołoturystycznej, bazującej na wspólnym dziedzictwie kulturowym, jakim jest regionalna muzyka i folklor. W nawiązaniu do zamarskich korzeni rodu Hadynów planuje się stworzenie w pobliskim parku rekreacyjno-sportowym Centrum Pieśni Ludowej, którego zalążkiem jest powstała z inicjatywy zamarskiego sołtysa Aleja Gwiazd Miłośników Cieszyńskiej Pieśni Ludowej – tłumaczy Sikorski. Zakończenie części inwestycyjnej zaplanowano na grudzień 2018 roku.

 

MSZ

 

 

 

 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: