Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Premie dla cieszyńskich urzędników. Pełny komunikat

W czwartek (18.02) pisaliśmy o premiach i nagrodach, które Gabriela Staszkiewicz przyznała pracownikom Urzędu Miejskiego w Cieszynie i jednostkach mu podległych. Na prośbę Katarzyny Koczwary, rzeczniczki prasowej cieszyńskiego magistratu, raz jeszcze publikujemy pozyskane informacje w oryginalnej, niezredagowanej formie.

Zarządzanie kadrą w samorządzie jest sporym wyzwaniem, szczególnie, że narzędzi do docenienia pracowników jest znacznie mniej niż w firmach prywatnych. Zgodnie z Regulaminem wynagradzania Urzędu Miejskiego w Cieszynie jednym ze składowych wynagrodzenia pracowników jest tzw. nagroda roczna, która przysługuje pracownikom za:

  • szczególne osiągnięcia zawodowe;
  • wzorowe wypełnianie obowiązków;
  • przejawianie inicjatywy w pracy.

Na cele realizacji tej regulacji uwzględnionej w systemie wynagradzania pracowników samorządowych tworzy się fundusz nagród w wysokości do 4% wysokości całości środków przeznaczonych na płace.Inaczej ujmując pracodawca część środków, które mogłyby być przeznaczone  na wynagrodzenia, rezerwuje na cele pewnego rodzaju instrumentu motywującego pracowników do jak najwyższej jakości pracy na rzecz wspólnoty samorządowej. Zgodnie z przepisami ustawy o pracownikach samorządowych jest to jedyna możliwa dodatkowa gratyfikacja pracowników, poza stałymi składnikami wynagrodzenia.

Ubolewam, jednak że kwestia ta cały czas budzi społeczne kontrowersje, a pytania mediów sprowadzają się do pytania ile środków wydano na nagrody, a nie za co są one przyznawane. Za nami trudny 2020 r, w którym z jednej strony szukaliśmy oszczędności, zmuszeni byliśmy zmienić przyjęte plany. Był to także czas, który pokazał, kto szybko adaptuje się do nowych realiów, wykazuje inicjatywą, kto gotowy jest przyjąć na siebie nowe zadania i je z zaangażowaniem realizować. W czasie epidemii część osób przez dłuższy czy krótszy okres czasu musiało zastępować osoby które chorowały lub przebywały na opiece nad dziećmi.Nie wyobrażam sobie, by właśnie w tym czasie nie docenić także finansowo osób, które się sprawdziły.  Taki system wynagradzania obowiązuje we wszystkich samorządach i Cieszyn nie jest wyjątkiem ani w powiecie cieszyńskim ani w innych rejonach kraju.  

Na tej podstawie, w grudniu 2020 r. zostały przyznane nagrody uwzględniające całokształt pracy pracowników Urzędu na ich poszczególnych stanowiskach pracy. Łącznie nagrody przyznano 149 pracownikom, a wysokość przyznanych nagród przedstawia się w następujący sposób (kwoty brutto na pracownika):

  • kierownictwo Urzędu (z wyłączeniem pani Burmistrz): kwota 8.250,- zł;
  • stanowiska kierownicze (naczelnicy wydziałów, kierownicy biur): kwoty od 1.200,- zł do 5.000,- zł;
  • pozostałe stanowiska urzędnicze: kwoty od 400,- zł do 3.000,- zł;
  • stanowiska pomocnicze i obsługi: kwoty od 500,- zł do 2.300,- zł.

W ciągu 2020 r. przyznano również nagrody 13 kierownikom miejskich jednostek organizacyjnych (z wyłączeniem placówek oświatowych) w wysokości od 5.000,- zł do 9.000,- zł. W 2020 roku wypłacono nagrody na łączną kwotę 315.086,00 zł, co stanowi 3,91% Funduszu Płac.

Pisaliśmy: Cieszyn: ponad 315 tys. zł na premie dla urzędników

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-22 12:19:23
RallySim: Szydło bis. Tylko 3,91% Funduszu Płac a mogło być więcej. Przecież się należy. Urzędy dla urzędników, urny podawcze dla petentów. Jak widać tylko UM w Cieszynie został dotknięty przez covid. Wzruszyłem się.
2021-02-22 12:21:08
GusGus: Te nagrody im się po prostu należały.
2021-02-22 14:00:26
perykles: Ależ tam Pani "rzecznik" pogrąża szefową! "Niezredagowana" forma - świetny zabieg portalu. Agenda setting. I znowu jest news! Ale między pandemią, a niepandemią - to mogli nie zaczynać tygodnia od blamażu. Z całym szacunkiem dla pracy urzędników - jak wszędzie, w każdej firmie, są tacy i tacy. Tylko tutaj Szanownej Pani Burmistrz chyba doradza nie ten człowiek, który powinien - nie w tej gminie/mieście od początku chce "breaking the rulezzz"; bo czyha na inną szansę. Ale, w tym przypadku, jak to na stanowiskach kierowniczych w wąskich gronach podejmujących decyzje, odpowiedzialność jest niestety "zbiorowa" na ten "zbiór". Najgorszą rzeczą jaką można zrobić w marketingu politycznym jest kreowanie "prawdziwej" sytuacji w fałszywy sposób. "W czasie epidemii część osób przez dłuższy czy krótszy okres czasu musiało zastępować osoby które chorowały lub przebywały na opiece nad dziećmi." - Szanowny magistracie; to się nazywa współodpowiedzialność stanowiskowa! I rok zarzadzania systemem zamkniętym w otwartym środowisku, jakim jest UM! A jakby takich ludzi było 95% i byłaby rotacja przez cały rok, to wówczas nie byłoby nagród, bo "współzastąpliby się". Polecam pani rzecznik Darka Tworzydło o kryzysie, trochę Wojtka Jabłońskiego, może być nawet jakiś kołcz (nie kołocz) ;) Szanujmy ludzi. Tak btw.
2021-02-22 14:07:02
altacet: A jakież to szczególne osiągnięcia zawodowe mają pracownicy magistratu od roku zamknietego dla petentów?
2021-02-22 14:26:07
krzysztof mm: zawsze byłem zdania, że nie ma gorszej dla ambitnych fuchy niż ratusze, budżetówki czy państwówki itepe, pensje takie sobie a ludzie jak na świeczniku do komentowania i krytykowania - no ale cóż, każdy orze jak może - jak to na świeczniku jest przekonał się dzisiaj słynny polski faszysta Greniuch - w korporacji siedziałby jak u PB za piecem, a że go z klucza partyjnego koniecznie chcieli do IPN-u koledzy od Ziobry wepchnąć, no to się pośliznął po ledwie dwóch tygodniach, na własnym życiorysie zresztą - btw, odprawę solidną na pewno dostanie, i może jeszcze premię za dzielność w boju
2021-02-22 16:21:41
evo91121: Super urzędy zamknięte praktycznie od roku załatwić coś od ręki niemożliwe, jak masz szczęście to się dodzwonisz a i tak niewiele z tego wynika o wszystko trzeba dobijać się po kilka razy żeby coś załatwić. Ciekawe jakie to są szczególne osiągnięcia zawodowe za zamknięty 2020rok
2021-02-22 22:10:04
Maach: Jak komu żal nagród, to niech składa papiery do urzędu i zatrudni się za grosze. Oczekujecie, że urzędnicy będą Was dobrze obsługiwali ale jak już trzeba ich rzetelnie wynagrodzić to się Wam węże w kieszeniach odzywają. Puknijcie się w głowy!
2021-02-22 22:12:51
Selma: Tak, oczekujemy, że urzędnicy otworzą urząd, wtedy uwierzymy być może w ich zaangażowanie. Już pomijając fakt, że pracując w budżetówce nie muszą się martwić, czy dostaną wypłatę, bo póki co ich "firma" nie zostanie na pewno zamknięta.
2021-02-23 10:24:12
nobody66: Selma - nie pisz w liczbie mnogiej "urzędnicy", bo decyzja o zamknięciu Urzędu nie należy do szerego pracownika. To prawda, że nie muszą się martwić o zamknięcie "firmy", ale póki co pracują za mizerne pieniądze, a wymagania i odpowiedzialność duża.
2021-02-24 09:00:45
nobody66: Tyle hałasu o roczne nagrody dla pracowników UM, a tu proszę https://wiadomosci.wp.pl/kapelani-w-skarbowce-pensja-6-tysiecy-z-nagrodami-i-dodatkami-znacznie-wiecej-6611313909013376a. Tyle kasy za nic. To dopiero rozrzutność. Szczęście, że nikt nie wpadł na pomysł zatrudnienia kapelana w magistracie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: