Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Praktyki za ... kratami

Końcem września podpisana została umowa współpracy między Uniwersytetem Śląskim, a Zakładem Karnym w Cieszynie. Obu stronom krok ten stwarza nowe możliwości. Już niedługo studenci będą mogli realizować praktyki... za kratami, a nauczyciele rozpoczną projekty badawcze z udziałem osadzonych.

Realizacja praktyk, nowe możliwości odkrywania i prowadzenia badań naukowych, tworzenie wspólnych projektów... To tylko kilka z wielu możliwości, jakie stwarza podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Śląskim w Katowicach a Zakładem Karnym w Cieszynie.

Wszystko wskazuje na to, że rok akademicki 2012/2013 na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie będzie czasem wielu możliwości i zmian. Wiąże się to między innymi z podjęciem współpracy przez pracowników dydaktycznych Zakładu Pedagogiki Specjalnej UŚ z Zakładem Karnym. Porozumienie podpisano 26 września w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego. W spotkaniu wzięli udział: prorektor ds. kształcenia i studentów prof. UŚ dr hab. Ryszard Koziołek, dyrektor ZK Cieszyn ppłk mgr Mirosław Rudowski, oficer prasowy ZK por. mgr Rafał Kaczmarczyk, a także mgr Ilona Fajfer-Kruczek z Instytutu Nauk o Edukacji – koordynator współpracy.

Już dzisiaj wiadomo, że podpisanie takiej umowy to przede wszystkim ogromne możliwości również dla studentów kierunku pedagogiki, ale nie tylko.

- Dla studentów kierunku pedagogiki krok ten oznacza możliwość realizacji praktyk i przedmiotów metodycznych z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej oraz kształtowania umiejętności prowadzenia zajęć o charakterze resocjalizacyjnym w środowisku placówki penitencjarnej. Natomiast pracownikom daje nowe możliwości odkrywania i prowadzenia badań naukowych, tworzenie wspólnych projektów naukowych, które do tej pory ze względów formalnych były niemożliwe. Współpraca poza płaszczyzną dydaktyczną ma na celu rozwijanie w obszarze społecznym i naukowym... – wyjaśnia Olga Tomanek, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego.

Podsumowując można więc stwierdzić, że takie posunięcie daje studentom możliwość zdobywania odpowiednich umiejętności i wiedzy w praktyce, choć już wcześniej żacy mieli okazję wizytacji Zakładu Karnego w Cieszynie. Były też okazje do rozmów z pracownikami i osadzonymi. To jednak nie wszystko. - W ramach współpracy Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie z Powiatowym Zespołem Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie i Zakładem Karnym w Cieszynie, odbywał się cykl spotkań edukacyjnych „Bliższe spotkania z edukacją penitencjarną" - dodaje O. Tomanek.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: