Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Praca i szkolenia

Szukali zatrudnienia, ale też możliwości dalszej nauki. Zadawali pytania, czy to co chcą studiować, w przyszłości da im pracę. W Skoczowie odbyły się V Jesienne Targi Pracy. Zorganizowało je Ochotnicze Hufce Pracy oraz Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Skoczowa ''Mała Ojczyzna''
Choć targi były ogólnodostępne i korzystali z niej zarówno ci, którzy pracy poszukują lub chcącą zmienić, to oferta była przede wszystkim skierowana dla młodzieży. A tej w Skoczowie nie zabrakło.
Targi mają już pięcioletnią historię, jednak pomoc bezrobotnym w Skoczowie trwa od dłuższego czasu. Jak mówi dyrektor stowarzyszenia "Mała Ojczyzna" Andrzej Bacza - w 2000  roku powołaliśmy do życia stowarzyszenie. Rok później, po wygraniu ministerialnego grantu na utworzenie Gminnego Centrum Informacji skupiliśmy się na działaniach pomocowych dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Do dzisiaj z usług i pomocy GCI, skorzystało kilka tysięcy osób z gminy Skoczów i ościennych. W międzyczasie udało się podpisać porozumienie z Ochotniczym Hufcem Pracy i w ten sposób najpierw powstał Klub Pracy, a od dwóch lat w siedzibie stowarzyszenia przy Rynku 2 działa Punkt Pośrednictwa Pracy.
 
Oferty kursów, kierunki studiów, a jeśli chodzi o pracę to oferty stałej ale i krótkoterminowej, weekendowej formy zatrudnienia - tego można było szukać na targach. Ważnym elementem była również możliwość spotkania z doradcami zawodowymi czy pośrednikami pracy. Od nich bezpośrednio można było dowiedzieć się jak się dobrze zaprezentować ale też jak szukać pracy.
 
To nowe wiadomości, jak napisać CV, jak rozmawiać z przyszłym pracodawcą. W tej chwili zastanawiam się na studiami, ale myślę już o pracy na wakacje, kiedy będę miała wolne - mówi Elżbieta Cieślar maturzystka ze skoczowskiego liceum. Jak dodaje, targi są miejscem, w którym uzyska się praktycznie każdą odpowiedź. W przypadku internetu nie zawsze jest możliwe.
 
Rozmawiamy z młodzieżą o pracy, do drugich i trzecich klas przychodzi doradca zawodowy na warsztaty. To bardzo cenne informacje. Jak rozmawiać o pracy, jak pisać dokumenty, jak się zarejestrować w Urzędzie Pracy - mówi Małgorzata Orawska pedagog ze skoczowskiego liceum ogólnokształcącego. W szkole odbywa się również Tydzień Kariery. Wówczas młodzież poznaje kierunków i formy kształcenia po liceum. To często jest problemem, pytanie co wybrać, jakie studia czy dalszą naukę, by dobrze wybrać dla siebie zawód - dodaje Orawska.
 
 
 
Automatycy, inżynierowie o różnych specjalizacjach, specjalistów ds. jakości, ale również pracownicy fizyczni - takich osób na targach szukała firma Addeco, zajmująca się doradztwem personalnym. Targi również były okazją do złożenia dokumentów aplikacyjnych bezpośrednio u pracodawców. Liczę, że wiele osób, które dzisiaj to uczyniły otrzyma zatrudnienie - mówi Agnieszka Hasik specjalista do spraw rekrutacji z firmy Addeco.
Praca dorywcza, praca w weekendy, ale też wolontariat, czy działalność społeczna, angażowanie się w działalność stowarzyszeń - o to często pytają pracodawcy. To dobrze, jeśli mamy taki wpis w naszych dokumentach aplikacyjnych - podkreśla Hasik. Dobrze, jeśli robimy coś w wolnym czasie, w coś się angażujemy. Oczywiście ważne są kwalifikacje, ale oceniamy też taką osobę jako człowieka aktywnie działającego. - dodaje Hasik.
 
 
 
Mieczysław Okorski zastanawia się nad studiami psychologicznymi. Na targach nie szukałem pracy, raczej rozglądałem się za ofertami dalszej nauki - mówi. Jeśli chodzi o działalność społeczną, na pewno daje to wiele. Wolontariat to świetna forma angażowania się w życie społeczne. Czy to lokalne czy na większa skalę - dodaje.
 
 
Z ciekawą ofertą dla poszukujących pracy wyszła firma Optimal. Jej przedstawiciele szukali na targach handlowców do sprzedaży marketingu internetowego. Jednak oferując pracę, oferowali równocześnie kurs przygotowawczy. To może nietypowa, ale korzystna forma dla przyszłych pracowników - zauważa Michał Guzdek handlowiec ze skoczowskiej firmy. Bo oczywiście można zebrać dokumenty aplikacyjne i zrobić odsiew. My chcemy aby osoby, które poświęcą nam swój czas również otrzymały coś w zamian. Będzie to dokument poświadczający odbycie takiego krótkiego kursu. Jak dopowiada przedstawiciel firmy, są jeszcze wolne miejsca na taki kurs przygotowawczy.
 
 
Zdaniem Ireny Greń, lidera skoczowskiego Klubu Pracy, młodzież pisząc życiorysy i listy motywacyjne, popełnia coraz mniej błędów. Poszukiwanie pracy to nie jest działanie przypadkowe. To musi być dokładnie zaplanowane, przemyślana rzecz. Życiorys - zawsze pod pracodawcę. - podkreśla Greń. I jak dodaje - podstawowa zasada jest taka, że trzeba mocno szanować czas pracodawcy. 5-7 sekund to pierwszy rzut oka na nasze CV i wówczas musimy zachęcić do siebie pracodawcę. To musi być tak napisane, żeby nie zabierać zbędnego czasu jednak pokazać pracodawcy, że jesteśmy wartościowym pracownikiem.
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: