Cisza wyborcza! Co wolno, a czego nie? Sprawdź, zanim złamiesz prawo
Posty i komentarze to też agitacja!
Cisza wyborcza to 24-godzinny okres przed wyborami i dzień głosowania, w którym obowiązuje całkowity zakaz agitacji wyborczej. Zakaz ten obejmuje m.in.:
- organizowanie wieców, zgromadzeń, manifestacji;
- wygłaszanie publicznych przemówień o charakterze politycznym;
- rozpowszechnianie jakichkolwiek materiałów promujących kandydatów, także w mediach społecznościowych;
- eksponowanie symboli, plakatów i znaków wyborczych, w tym na ubraniach czy pojazdach.
Zakazane jest także pisanie postów, komentarzy czy udostępnianie treści związanych z kampanią w Internecie – nawet prywatnie. „Nie wolno agitować w żadnej formie, także online” – podkreśla Państwowa Komisja Wyborcza.
Uwaga na sondaże!
Jednym z najpoważniejszych zakazów w czasie ciszy wyborczej jest publikacja wyników sondaży – zarówno dotyczących poparcia dla kandydatów.
Złamanie tego zakazu to przestępstwo, a kara za jego naruszenie może wynieść od 500 tys. zł do nawet 1 mln zł.
Co z materiałami już wywieszonymi?
Banery, plakaty czy spoty opublikowane przed rozpoczęciem ciszy nie muszą być usuwane, o ile nie zostaną zmodyfikowane ani przeniesione. Ich przemieszczenie lub zmiana treści może być uznana za czynne prowadzenie agitacji wyborczej, co grozi grzywną.
Co grozi za złamanie ciszy wyborczej?
Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży, zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – przestępstwo.
Głosowanie a cisza – o czym pamiętać?
W dniu głosowania, czyli 18 maja, cisza wyborcza obowiązuje również na terenie lokalu wyborczego i jego budynku. Nie wolno tam rozmawiać o kandydatach, przynosić materiałów wyborczych ani nosić symboli kojarzonych z kandydatami lub komitetami.
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
