Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Poznali kuchenne tajniki

Zaczęli od kuchni regionalnej, później przyszedł czas na kuchnie polską, hiszpańską czy francuską. Przez dwa miesiące, grupka pań uczestniczyła w kursie kulinarnym prowadzonym w ramach Programu Rewitalizacji Społecznej ''Cieszyn - OdNowa''. Zwieńczeniem kursu prowadzonego w siedzibie Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości ''Być Razem'' była specjalna prezentacja. Panie zademonstrowały to, czego przez ten czas się nauczyły.
To przede wszystkim praktyka w kuchni, to się najbardziej liczy – zaznacza prowadząca kurs Urszula Zwardoń. W sumie odbyło się 120 godzin zajęć. Mam nadzieję, że nabytą wiedzę, panie wykorzystają w dalszym życiu – przekonuje Zwardoń.
Każdego dnia poznawałyśmy inną kuchnię. Raz była polska, raz włoska, hiszpańska. Późnej przyszedł czas na ciasta, sałatki, desery – mówią uczestniczki kursu. Obejmował on nie tylko część teoretyczną i praktyczną. Panie uczyły się też jak estetycznie zaprezentować potrawy. To wszystko może pomóc otrzymać pracę – dodają Joanna Miś i Edyta Szymczak.
 
 
Cykl zajęć był możliwy dzięki unijnemu projektowi, realizowanemu przez cieszyński Ośrodek Pomocy Społecznej. To część większego programu skierowanemu dla mieszkańców Cieszyna – mówi Anna Kot koordynator projektu „Cieszyn - OdNowa”. Przede wszystkim chodzi o osoby, które na co dzień nie mają możliwości uczestniczenia w różnych kursach i szkoleniach. I bynajmniej nie chodzi tylko o osoby bezrobotne. Program skierowany jest do mieszkańców z wieloma problemami zawodowymi i osobistymi. W wielu przypadkach są to osoby zniechęcone, którym brakuje chęci, zaangażowania i wiary w siebie.
 
Wramach PRS „Cieszyn- OdNowa” przeszkolonych zostanie sześćdziesięciu mieszkańców Cieszyna, narażonych na dyskryminację w dostępie do zrewitalizowanej przestrzeni miasta, lub wykluczonych z tej przestrzeni. Połowę uczestników projektu stanowią osoby chore i niepełnosprawne w wieku 15-25 lat, jak równieżmłode osoby zagrożone wykluczeniem społecznym (nieaktywne zawodowo) i samotne matki w wieku 15-25 lat. Pozostali uczestnicy projektu to kobiety i mężczyźni w wieku powyżej 25 lat, również zagrożeni wykluczeniem społecznym, długotrwale bezrobotni lub niepełnosprawni.
Głównym celem projektu jest wypracowanie w ciągu 15 miesięcy modelu integracji zawodowej i społecznej osób wykluczonych, poprzez zastosowanie mechanizmów rewitalizacji społecznej, realizowanych w ramach międzysektorowego partnerstwa lokalnego w Cieszynie.
Zajęcia, organizowane w ramach projektu związane są nie tylko ze zdobywaniem nowych doświadczeń zawodowych, ale również z swego rodzaju rewitalizacją społeczną - dodaje Kot. Bo, jak się okazuje, nową umiejętnością może być na przykład wiedza, jak w  konstruktywny sposób wykorzystać wolny czas.
 
 
W sumie, w pierwszej edycji projektu zorganizowanych zostało 14 kursów zawodowych i osiem warsztatów psychospołecznych. Wszystko odbywa się na zasadzie – najpierw ocenimy twoje kompetencje, później dobierzemy odpowiednie -zgodnie z możliwościami uczestnika - szkolenie.
Od jesieni w projekcie wzięło udział już trzydzieści osób, w maju i czerwcu nastąpi rekrutacja kolejnych chętnych do wzięcia udziału w szkoleniach. Można zgłaszać się w siedzibie FRPS „Być Razem”, w Cieszynie przy ulicy Wałowej 4 lub w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ulicy Skrajnej 5.
 
Program Rewitalizacji Społecznej „Cieszyn – OdNowa” realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
 
 
 
Jan Bacza
/Artykuł sponsorowany/
 
 
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: