Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Polaku! Masz już flagę? Szykuj się do świętowania!

Czeka nas radosne, państwowe świętowanie. Już 1 maja Święto Pracy, 2 maja Święto Flagi, a 3 maja Konstytucji. Władze państwowe zachęcają do ozdabiania miast domów oraz garderoby na biało-czerwono.

 

– Już niedługo będziemy obchodzić Święto Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja. W te wyjątkowe dni zachęcam do wspólnego przeżywania radości z naszych polskich dokonań. Pamiętajmy, że to nasi przodkowie uchwalili pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie. Czerpiąc inspirację z najważniejszych intelektualnych dokonań epoki, stworzyli nowoczesny dokument, który miał sprostać wielkim wyzwaniom politycznej rzeczywistości – napisał Prezydent Bronisław Komorowski w liście wysłanym w kwietniu do uczniów i nauczycieli. – Jestem przekonany, że w wielu polskich domach i szkołach rozpoczęły się już przygotowania do uroczystości z okazji majowych świąt. Zależy mi bardzo, aby tym ważnym dniom towarzyszyło jak najwięcej autentycznej, szczerej radości i dumy, będących nieodłącznymi elementami nowoczesnego patriotyzmu. Podobnie jak w ubiegłym roku, szczególnie mocno zachęcam do wspólnego przygotowywania i przypięcia biało-czerwonych kotylionów. Apeluję też o wywieszanie flagi. Bądźmy dumni z naszych barw. Niech każdy polski dom będzie przystrojony w biel i czerwień, aby dać mocny wyraz naszego przywiązania do narodowych symboli i tych wielkich wartości, które kształtowały nas – Polaków – na przestrzeni wieków.

 

W wielu szkołach odpowiedziano na apel Prezydenta. Na zajęciach dzieci tworzą kotyliony, rozmawiają o historii i dziejach pierwszej polskiej Konstytucji. Nieźle do świąt przygotowują się też dorośli. Flagi państwowe sprzedają się jak grzyby po deszczu w skoczowskim ARTadresie. – Jest spore zainteresowanie, głównie sprzedajemy flagi narodowe, jednak można też kupić unijne, papieskie czy skoczowskie – mówi Dorota Noszka. 

W skoczowskim ARTadresie flagę narodową można kupić za 25 zł – wymiary 130x70 cm oraz 35 zł 160x100cm. Skoczowska Galeryjka Miejska czynna jest od poniedziałku do piątku od 9.00-16.00 ( za wyjątkiem 1 i 3 maja).

W regionie również nie zabraknie patriotycznej pamięci. Poniżej program obchodów patriotycznych w miastach i gminach:

3 maja – Święto Konstytucji

CIESZYN

 godz. 10:30 – Msza Patriotyczna – Sanktuarium Matki Boskiej Cieszyńskiej (Kościół Parafialny p.w. Św. Marii Magdaleny w Cieszynie)

godz. 11:30 – Rynek

Okolicznościowe przemówienie Przewodniczącego Rady Miejskiej i złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego

 godz. 11:50 – Przemarsz w asyście orkiestry pod Pomnik Legionistów – złożenie kwiatów pod pomnikiem oraz pod tablicą pamiątkową Józefa Piłsudskiego - ul. Głęboka 25

 godz. 12:30 – Wręczenie Aktu Nadania Tytułu Honorowego Obywatela Miasta Cieszyna Józefowi Golcowi, oraz Nagród Miasta Cieszyna w dziedzinie kultury i sportu, Koncert Chóru Kameralnego „Ad libitum” pod dyr. Izabelli Zieleckiej-Panek (sala sesyjna Urzędu Miejskiego w Cieszynie)

 Płyta Rynku - „Biało-czerwona majówka”

- koncert orkiestry dętej „Cieszynianka”

- grochówka wojskowa

- akcja dla dzieci i młodzieży „Malujemy flagę”

- czytamy Konstytucję 3 Maja

(organizacja Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich)

 

SKOCZÓW

 

 godz. 9.00 - złożenie kwiatów pod pomnikiem

Poległym za Polskość Śląska

godz. 9.15 - czytanie Konstytucji 3 Maja w ARTadresie (Rynek 18)

godz. 18.00 - ekumeniczne nabożeństwo w intencji Ojczyzny w kościele śś. Ap. Piotra i Pawła

 

WISŁA:

Uroczystości przy pomniku "Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny" ul. M. Konopnickiej w Wiśle

W programie:

godz. 11.00

 Koncert Orkiestry Dętej pod kier. Henryka Itnera

godz. 11.30 

-program artystyczny w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum nr 1

-uroczysta modlitwa ekumeniczna

-złożenie kwiatów pod pomnikiem 

 

USTROŃ:

godz. 10.30 Uroczystości Ekumeniczne  w Kościele pw. św.Klemensa.

godz. 12.00 Uroczystości patriotyczne – Pomnik Pamięci Narodowej – Rynek

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: