Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pożar zawsze jest szybszy

„Pożar jest zawsze szybszy niż człowiek” – mówią strażacy i rozpoczynają akcję „Stop Pożarom Traw”.

3 ofiary śmiertelne, wielu rannych

W 2023 roku w Polsce strażacy interweniowali 21 206 razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych. Na terenie województwa śląskiego – 1693 razy. Najwięcej pożarów traw i nieużytków w 2023 roku miało miejsce w miesiącach: marcu: 3632, lipcu: 3628 i czerwcu: 2985. Niestety w 2023 roku w pożarach traw i nieużytków, odnotowano 3 ofiary śmiertelne i 36 osób rannych.

W tym m.in. i w naszym regionie - w marcu 2023 w Kończycach Wielkich została ranna osoba. Czytaj: Idzie wiosna i znów płoną trawy

Wypalanie nie użyźnia gleby!

 Latem najczęstsza przyczyną jest nieuwaga. Wiosną – celowe podpalenia.

- Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza – tłumacza strażacy.

Kara nawet 30 000 zł

Wypalanie traw jest nie tylko nieefektywne, ale i karalne. O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 1 września 2022 roku w ustawie o ochronie przyrody dodany został przepis Art. 130a. który mówi, że osoba, która usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych.

Akcja „Stop Pożarom Traw”

Kampania społeczna Państwowej Straży Pożarnej „Stop Pożarom Traw” rozpoczyna się od 1 marca. Zaprezentowano spot, który pokazuje, że pożar może być szybszy niż człowiek – prędkość rozprzestrzeniania się pożaru to nawet 20 km/h.

NG/mat.pras.

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: