Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Idzie wiosna i znów płoną trawy...

Straż pożarna w związku z pożarami traw interweniowała tylko w ostatnim tygodniu aż 4 razy w naszym regionie. W Chybiu jedna osoba została poszkodowana. Straty związane z powszechnym występkiem są gigantyczne. Zagrożenie pożarowe to jedno, niszczenie ekosystemu to drugie... Jednak wciąż panuje przekonanie, że jednak warto to robić... Specjaliści apelują! Spalanie traw nie spowoduje tego, że ziemia będzie żyzna....

Jak co roku na przełomie zimy i wiosny rozpoczął się sezon na wypalanie traw. Strażacy w powiecie cieszyńskim tylko w ostatnim tygodniu w związku z pożarami traw interweniowali już 4 razy. W wyniku jednego z pożarów jedna osoba została poszkodowana. Tylko w weekend strażacy interweniowali aż dwa razy. - W Kończycach Wielkich przy ul. Dolnej, wypaliło się 0,5ha – w akcji gaśniczej brały udział 3 zastępy strażaków – mówi asp. Jakub Maciążek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej, Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie. Groźniej było jednak w Chybiu. Tu także w sobotę doszło do pożaru trawy przy ul. Sienkiewicza. - Spaleniu uległo 0,2 ha. Niestety w wyniku zdarzenia jedna osoba została poszkodowana i zabrana z obrażeniami przez Zespół Ratownictwa Medycznego. Tu także w akcji gaśniczej wzięły udział trzy zastępy straży pożarnej JRG PSP i OSP – dodaje rzecznik cieszyńskich strażaków.

Pomimo kampanii takich jak obecnie trwająca – „Stop pożarom traw”,mających na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienia świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych, temat powraca każdego roku na przełomie zimy i wiosny, a za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek!Niestety, wśród wielu ludzi wciąż panuje błędne przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne – rozkłada ręce asp. Jakub Maciążek.

Wypalanie traw jest jednak bardzo niebezpieczne dla ludzi, mienia, a także przyrody. W wyniku wypalania traw giną zwierzęta - w tym gatunki najcenniejsze i chronione. Niszczone są miejsca lęgowe, palą się gniazda już zasiedlone. Skutki pożarów niejednokrotnie widoczne są przez wiele lat, a zaburzeniu ulega cały ekosystem.

Przypominamy, że wypalanie traw i nieużytków jest nie tylko niebezpieczne, ale też niedozwolone. Grozi, za nie kara grzywny lub aresztu. W przypadku zauważenia pożaru należy natychmiast zadzwonić pod numer 112. Za wypalania traw grożą wysokie kary: grzywna, areszt, a nawet 8 lat więzienia. Co więcej, jeśli konsekwencje będą poważniejsze, a wypalanie traw doprowadzi do pożaru, który zagrozi życiu lub zdrowiu wielu osób albo spowoduje duże straty materialne, wtedy można pójść za to do więzienia nawet na 10 lat - dodaje rzecznik cieszyńskiej straży pożarnej.


KOD

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: