Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Powiat. Radni o zdrowiu dzieci i młodzieży

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego rajcy zapoznali się z opracowaniem dotyczącym sytuacji zdrowotnej dzieci i młodzieży w okresie pandemii COVID-19.

Z 14-stronicowego dokumentu wynika między innymi, że w 2020 i 2021 roku na terenie naszego powiatu aż 12 młodych osób targnęło się na swoje życie, z czego dwóm się to niestety udało. Z opracowania możemy się też dowiedzieć, że z Poradni Psychologicznej dla dzieci i młodzieży skorzystało 597 pacjentów w okresie od kwietnia (kiedy placówka rozpoczynała działalność) do grudnia. - Tych problemów [z którymi zmagają się pacjenci - dop. red.] jest wiele, a najwięcej z nich dotyka kwestii psychospołecznych. Myślę, że powiat jednak wywiązuje się ze swoich zadań bardzo dobrze, pojawiły się dodatkowe fundusze na zwiększenie ilości godzin psychologów i pedagogów szkolnych, więc dzieci i młodzież są otoczone lepszą opieką. Jest też szansa na to, aby w przyszłości powstał dzienny ośrodek psychiatryczny na terenie Szpitala Śląskiego - mówiła na sesji radna Anna Suchanek, która pełni funkcję przewodniczącej Komisji Zdrowia Rady Powiatu Cieszyńskiego.

 

W przesłanej radnym informacji czytamy też, że powiat w ubiegłym roku zlecił Stowarzyszeniu Pomocy Wzajemnej "Być Razem" prowadzenie specjalistycznego poradnictwa psychologicznego w Cieszynie (w Centrum Profilaktyki, Eudkacji i Terapii "Kontakt") oraz Wiśle (W Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Stalmacha oraz Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich). Z takiej formy wsparcia skorzystało 96 osób. - Uczniowie niepełnoletni muszą jednak otrzymywać na taką wizytę zgodę rodziców, bądź opiekunów. Pedagog szkolny jednej ze szkół ponadpodstawowych napisała, iz nie zawsze spotyka się to z aprobatą tych ostatnich, którzy z racji braku wiedzy, nieświadomości powagi sytuacji, bagatelizują pogarszający się stan emocjonalny swojego dziecka. Pedagog podkreśliła, iż wołanie o pomoc widoczne jest w spektakularny, wręcz czasem ekshibicjonistycznym udostępnianiu swoich własnych zdjęć na portalach społecznościowych, pokazujących np. pocięte ciało. Poniekąd tym działaniem samookaleczający się osiągają uwagę rówieśników, którzy w trosce o swoje koleżanki (częściej okaleczają się dziewczęta) przybywają z niepokojącymi informacjami do pedagogów szkolnych - czytamy.

Nagranie z sesji Rady Powiatu dostępne jest tutaj.

O różnych rodzajach wsparcia psychologicznego i terapii pisaliśmy w tekście: Gdy nie umiesz poprosić o pomoc. O wsparciu psychologicznym na Śląsku Cieszyńskim

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-04-01 17:02:59
Oko: Covidiotom należą się podziękowania. Norymberga 2.0 dla was bandyci.
2022-04-02 03:58:09
koszenila6: Kto sprawuje kontrolę nad taką Mulawką z SOIZ? A wybryki Glety ?A wymusznia Chamoty ?Pieniądze ani tapetowanie szkoły plakatami nie załatwią problemu przemocy skoro sami "pedagodzy" się jej dopuszczają. Krew płynie cicho i szybko wsiąka...
2022-04-02 12:23:40
perpetua: koszenila albo konkrety albo masz problem psychiatryczny
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: