Poświęcono Ołtarz Naszej Małej Ojczyzny
Ołtarz Naszej Małej Ojczyzny wybudowany w rocznicę 1150-lecia przybycia misji chrystianizacyjnej św. Cyryla i św. Metodego i ich uczniów na Śląsk Cieszyński, 1050-lecia Chrztu Polski, 775-lecia najazdu tatarskiego oraz 500-lecia Reformacji, ma być przede wszystkim miejscem modlitwy, nabożeństw, a także punktem spotkań mieszkańców Ustronia oraz turystów i gości, odwiedzających beskidzką miejscowość. Ołtarz usytuowano przy szlaku turystycznym żółtym na Małą Czantorię, po lewej stronie idąc od dołu, ok. 200 m powyżej Biwaku u Jonka.
Po przywitaniu gości przez organizatorów odsłonięto obeliski i tablice pamiątkowe. Poświęcono także krzyż, po czym wspólnie odmówiono modlitwę. Następnie wystąpiły ustrońskie chóry, po których zakończyły się oficjalne uroczystości. Na zakończenie usmażono tradycyjną wajecznicę.
Zostały postawione: 4-metrowy modrzewiowy Krzyż, obeliski kamienne, z piaskowca brenneńskiego, z wyrytymi napisami: 866, 966..1241, 1517 tablice pamiątkowe poświęcone wyżej wymienionym rocznicom z okolicznościowymi zdjęciami historycznych obrazów, cytatami z pisanych źródeł historycznych i ich komentarzem. W następnych latach tablice pamiątkowe, obeliski kamienne i sadzone drzewa poświęcone innym ważnym rocznicom, np. w 2018 roku, 355 – rocznica Marszu wojsk Sobieskiego na Turka, w 2020 roku -100-lecia Bitwy Warszawskiej, itd., itp. - informuje Andrzej Georg, organizator całego przedsięwzięcia.
To pierwsza inicjatywa na naszym terenie, która upamiętnia rocznicę Reformacji. Już w tym roku chcemy poprzez różne wydarzenia przygotować się do przyszłorocznych wielkich uroczystości w Kościele Ewangelicko–Augsburskim. Cieszymy się z każdej inicjatywy, która może uświetnić nasz jubileusz. - powiedział proboszcz ustrońskiej parafii ewangelickiej ks. Piotr Wowry.
Mateusz Bielesz
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.