Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Postawiliście moja?

Postawiliście moja? Pytanie to brzmi co najmniej dziwne, jednak ma długą historię w regionie. Określenie to dotyczy rozpoczęcia popularnej majówki, którą „witało się” już ostatniego dnia kwietnia wieczorem.

Stawianie moja to sadzenie wysokiego, młodego drzewka, udekorowanego wstążkami pod domami panien na wydaniu, przez kawalerów. Zadanie polegało nie tylko na zdobyciu i odpowiednim przygotowaniu drzewka, ale również na zasadzeniu go w odpowiednim miejscu i pilnowaniu przez cały kolejny miesiąc.

- Późnym wieczorem, w ostatnim dniu kwietnia grupa kawalerów, przed domami panien na wydaniu, stawiała moja. Jest to wysokie młode drzewko, przeważnie świerk, z którego obcina się gałęzie, pozostawiając tylko kilka na wierzchołku, które się dekoruje wstążkami. Cały pień się okoruje (zdejmuje korę) i wkopuje w ziemię. Ponieważ takiego moja było trzeba pilnować przez cały miesiąc, aby go kto nie uszkodził, albo nie ukradł, i co najgorsze jakby w nim wywiercono, chociażby malutki otworek, bo byłby to wielki dyshonor dla owej panny, dla której został postawiony – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik historii z Pogwizdowa.

Jak się okazuje, stawianie moja mogło okazać się problematyczne… Wszystko za sprawą bójek, do których dochodziło w trakcie pilnowania drzewka. Sytuacje te miały miejsce najczęściej, w momencie, gdy o daną pannę starało się wielu kawalerów. W związku z tym w wielu miejscowościach zdecydowano o wprowadzeniu bardziej pacyfistycznej zasady, polegającej na ustawieniu jednego drzewka w centrum miejscowości, dedykowanego dla wszystkich panien w okolicy.

- Współcześnie są miejsca gdzie ten zwyczaj jest jeszcze zachowany, a szczególnie na Zaolziu, robią to strażacy. W ostatnim dniu maja była znów okazja do spotkania, aby tego moja obalić – wyjaśnia Stuchlik.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-05-01 21:43:01
Marzanna: Pamiętam ten zwyczaj, bardzo fajny ale całkowicie zapomniany nawet mało kto o nim wspomina i się go nie przekazuje a szkoda.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: