Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czy w centrum Cieszyna stanie przekaźnik telefonii komórkowej?

W Cieszynie ostatnio bardzo burzliwym tematem okazała się budowa stacji bazowej telefonii komórkowej, która ma powstać niedaleko Hali Cieszyńskich Olimpijczyków i Wzgórza Zamkowego. Jak się okazuje, inwestycja jeszcze nie ruszyła, jednak inwestor posiada już wszystkie wymagane zgody.

Jak wynika z analizy, udostępnionej przez Urząd Miejski w Cieszynie, wniosek o wydanie decyzji ustalenia inwestycji celu publicznego wpłynął do UM 18 maja 2017 roku. Został uzupełniony 22 czerwca tego samego roku. Załącznikiem do wniosku była analiza rozkładu pól elektromagnetycznych wokół stacji bazowej. Przedsięwzięcie nie kwalifikuje się do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, ponieważ tak wynika z przepisów prawa.

W związku ze złożonym wnioskiem decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego została wydana dnia 17.08.2017 r. Obwieszczenie o wydaniu decyzji i możliwości wniesienia odwołania zostało zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Cieszynie w okresie 17.08 – 14.09.2017 r. W ramach postępowania w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego, ze względu na brak obowiązku ustawowego, nie przeprowadzono analizy zabudowy sąsiedniej w celu ustalenia warunków i wskaźników ładu przestrzennego.

Przedstawione dane obrazują, że wszystko potoczyło się zgodnie z wymogami prawnymi – warto pamiętać, że władza publiczna musi działać na podstawie i w granicach prawa. W związku z tym nie ma możliwości wydania decyzji odmownej, w przypadku gdy w odpowiednich przepisach nie ma jednoznacznych przeciwwskazań ku temu. Wniosek musi być rozpatrzony w ustawowym terminie, a jeżeli prawo bezpośrednio nie wskazuje, że dana inwestycja nie może być w tym miejscu, albo w ten sposób zrealizowana, nie ma podstaw do wydania decyzji odmownej. Niestety, często bywa też tak, że głos mieszkańców, reprezentujących słuszny pogląd w danej sprawie, nie może mieć decydującego znaczenia – wyjaśnia Stanisław Kawecki, Sekretarz Miasta Cieszyna.

Droga do realizacji inwestycji nie kończy się jednak na Urzędzie Miejskim. Następnym krokiem jest pozwolenie na budowę, wydane przez Wydział Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego. W tym przypadku również prawo nie przewidywało żadnych ograniczeń, w związku z czym analogicznie, decyzja musiała być pozytywna. Czy to oznacza jednak, że mieszkańcy w tej sytuacji nie mają nic do powiedzenia?

Ogłoszenie o wszczęciu postępowania zostało zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Cieszynie w lipcu 2017 roku. Ogłoszenie o dokonaniu uzgodnień i możliwości zapoznania się z dokumentacją oraz możliwości składania uwag zamieszczone zostało w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Cieszynie w sierpniu 2017 roku. Dodatkowo, jak już wspominaliśmy, pojawiła się informacja o wydaniu decyzji i możliwości wniesienia odwołania. W związku z tym na każdym etapie (kiedy było to konieczne) pojawiały się informacje na ten temat, a mieszkańcy mieli szansę zabrać głos w tej sprawie.

- Wciąż trwają analizy dotyczące tej inwestycji. Końcem marca wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia, na wycinkę drzew na działce, na której ma zostać zrealizowana inwestycja. Decyzja musiała zostać wydana w terminie 30 dni, w związku z czym zgoda została już wydana. Aktualnie inwestor musi jeszcze wystąpić o wydanie uzgodnienia (w randze uchwały Rady Miejskiej Cieszyna), dotyczącego przeprowadzenia kabla w pobliżu alei pomnikowych drzew. Wniosek ten jeszcze nie wpłynął, jednak może się pojawić w ciągu najbliższych dni – poinformował Przemysław Major, Wiceburmistrz Cieszyna.

Czy jednak mogą coś zrobić sami mieszkańcy? Jak wynika z analizy, przygotowanej przez Urząd Miejski w Cieszynie, czas na zabranie głosu w tej sprawie Cieszyniacy już mieli. Co więcej, strony w postępowaniu (właściciele terenów sąsiadujących z lokalizacją inwestycji), zostali prawidłowo zawiadomieni.

A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? zapraszamy do dysksuji.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

45
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-05-01 06:04:29
roger2613: https://www.dobreprogramy.pl/Udowodniono-ze-promieniowanie-masztow-telefonii-komorkowej-powoduje-raka,News,87053.html
2019-05-01 06:40:41
krzysztof.mm: zaczyna się, antyszczepionkowcy i ufolodzy w akcji
2019-05-01 06:44:36
koszor: No to roger muszę Cię zmartwić: wiele produktów (także spożywczych) używanych każdego dnia powoduje raka. Jeśli masz ogromną firmę, płacisz komu trzeba i dostajesz certyfikaty, godła jakości i tym podobne cuda. I wtedy społeczeństwo zajada się trucizną z certyfikatem, wierząc, że dobrze się odżywia. To ludzie ludziom...
2019-05-01 08:31:35
Władek na skuterze: Jestem wladek jezdze na skuterze i jestem nieuprzejmy bo 8 godzin spaceruje w pracy-napisze tak wiecie co mieszkancy Wy NIC NIE MOZECIE JEDYNIE SOBIE PODSKOCZYC I UGRYSC SIE a dlaczego zaraz wyjasnie jak sie miala sprawa gdy podczas remontu ul katowickiej jak to mieszkancy protestowali w sprawie tirow aby tu nie jezdziły w trakcie jak i po zakonczeniu prac i co i byly spotkania, wielkie plany ,miala byc blokada ,zapewnienia radnych ,pisma ,konsultacje i co i wyszlo wielkie G. a tiry se dalej pomykaja za kilka lat znowu droga bedzie rozawalona . A protesty spoleczne nic nie daja bo kazdy chce tylko zbic swoj kapital polityczny w danym czasie i tyle .
2019-05-01 08:51:50
tom lem: Koniec Świata gdy nad masztami telekomunikacji w Cieszynie górują czarne chmury.
2019-05-01 09:23:58
Andrzej Burczyk: Chcecie mieć internet w telefonach, to trzeba budować nadajniki - proste. Żeby to miało sens to nadajnik musi być na terenie browaru - wiadomo, że musi być wysoko, z widokiem na śródmieście, bo tam jest target. Budowa kabla światłowodowego do nadajnika to nic takiego, kabel zgodnie z przepisami można położyć na 80cm pod powierzchnią ziemi i nie trzeba wyrywać z korzeniami żadnych drzew (chyba, że ktoś ma taką potrzebą). Z punktu widzenia inwestycji każdy stara się racjonalizować koszty, a nie dokładać sobie niepotrzebnych - wycinka pomnika przyrody to kosztowna sprawa.
2019-05-01 09:40:36
john: Ten artykuł został chyba napisany na zapas. Nic nowego z niego nie wynika,ale lepiej napisać informację o informacji,która została przekazana mieszkańcom.Na wszelki wypadek gdyby ktoś nagle chciał protestować i palić opony.
2019-05-01 09:59:30
jojestelagalicyjok: Czy ja nie doczytałem? Żaden krętacz wypowiadający się nie podał miejsca budowy. Prawdopodobnie Mała Łąka albo najpewniej najbliższa okolica. Super!!! Łżą jak ?, żeby tylko nie podać adresu.
2019-05-01 10:27:50
krzysztof.mm: a tymczasem... niejaka Urszula Krupa, europosłanka PiS, wygłasza pochwalny pean na cześć dziewictwa, przekonuje, jak straszna, rozwiązła i amoralna jest Unia Europejska, i w poczuciu obowiązku służbowego znów kandyduje do Parlamentu Europejskiego +++ ta pani to także publicystka Trwam, to wiele tłumaczy, ale mimo wszystko warto zobaczyć na własne oczy +++ http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,24714508,europoslanka-pis-z-lodzkiego-ujawnia-potrzeba-czystosci-potwierdzona.html#s=BoxOpLink
2019-05-01 10:31:45
krzysztof.mm: zainteresowanych tą opcją namawiam do głosowania w okręgu pani poseł - bezsprzecznej patronki wszystkich pisiackich dziewic, chłopczyków i dziewczynek
2019-05-01 10:50:19
tom lem: .... brakuje tylko patronów gejów, lesbijek
2019-05-01 11:40:46
jasper: Patronem gejow jest kosciol, czyzbys nie wiedzial tom lem ?
2019-05-01 12:06:17
donekT: Patronem gejow jest kosciol, zatem atak na kosciol to homofobia.
2019-05-01 12:53:24
tom lem: jasper-Q nie wiedziałem , że stać cię na przyznanie się do homofobi ;) musisz być faszystą.
2019-05-01 13:27:11
Szantrapa: Narzekajcie , że nie ma zasięgu i protestujcie przeciwko budowie masztu, jakie to polskie.
2019-05-01 14:39:25
rainman: Widac, ze lewactwo troche niedouczone jak mysli, ze elekromagnetyczne promieniowanie jest bez wplywu na zywy organizm. Ale tak to jest gdy przeklada sie brednie gender zamiast nauk scislych. Proponuje jeszcze pomachac szabelķą ;-) dobre :-)
2019-05-01 17:29:41
4snow: Radzę się zastanowić nad tymi głupi komentarzami odnośnie promieniowania... a zacząć czytać i zrozumieć jak to działa. Dla kumatych, załóżmy że w okolicy mamy 1 nadajnik, i duży obszar. Jak myslicie kto więcej "przyjmuje" tego waszego rakotwórczego promownieniowania? Tak! Osoba która jest najdalej od nadajnika - brawo (google wyjaśni Wam z czego to wynika). Im bliżej nadajnika tym moc którą potrzebuje wasze urządzenie jest mniejsza. Druga sprawa, poczytajcie jakie normy spełnia Polska jeśli chodzi o PEM a jakie przyjmują inne kraje europejskie. Szok? Niedowierzanie? Tak w Polsce mamy 0.1W/mkw gdzie w Europie jest to 7-10W/mkw - prosta matematyka ile to razy więcej. Można też wyliczyć latwo, że podążając Waszym tokiem rozumowania połowe Europejczyków już powinno być matrwych (naszego pokolenia) przyjmując 100x promieniowanie.
2019-05-01 17:32:19
jasper: W czym problem - wystarczy modlitwa, egzorcyzmy i nie bedzie zadnego promieniowania.
2019-05-01 18:02:41
jasper: doneczku, tom limku - nie mam nic przeciwko gejom, nawet tym w sutannach, ale oburza ich hipokryzja i oburzenie, kiedy skacze im cisnienie na widok teczy :) Jak to sie nazywa ? ach obluda....
2019-05-01 18:23:27
rainman: 4snow - juz widze jak jestes pozbawiony niepokoju gdy stawiaja maszt kolo Twojego domu.
2019-05-01 18:24:49
rainman: Tego rodzaju informacje - o planowanym postawieniu masztu - powinny byc dostepne jak najszybciej - nawet jesli w drodze administracyjnej nie jest mozliwe cofniecie zgody.
2019-05-01 18:34:01
jasper: Dlaczego niepokoju rainman ? przyjdzie ksiadz, pomodli sie, poswieci miotelka i po problemie. Malej wiary w moc ksiedza jestes.
2019-05-01 19:01:15
rainman: Ale to fajne przypieprzyć chrześcijaninowi ;-) Jaki ja jestem duży i odważny ;-) I jaki mądry ;-) I jaki tolerancyjny ;-) Nikogo się nie boję ;-)
2019-05-01 19:48:27
jasper: No to teraz nie rozumiem rainman ? Ponoc wiara czyni cuda a Ty mi tu cos o „ przypieprzeniu chrzescijaninowi „ . To po co to wszystko ?
2019-05-01 21:21:39
krzysztof.mm: kościół katolicki [jak zresztą wiele innych podobnych wyznań] od wieków nie ma n i c wspólnego z chrześcijaństwem - to świadomi uzurpatorzy i oszuści podszywający się pod nazwę dawnych wyznawców Chrystusa [dokładnie tak samo, jak dziś Duda bezczelnie podpina się pod logo Solidarności], cyniczni cwaniacy, od czasów upaństwowienia tej religii przez rzymskich cesarzy służący Pysze, Mamonie i Belzebubowi, oraz otumanione i bezmyślne ofiary tych pierwszych
2019-05-01 23:30:59
rainman: Mam podejrzenie, że ktoś tutaj próbuje założyć sektę ;-) Oby tylko nie skończyło się to jakimś zbiorowym seppuku przy Florianie ;-)
2019-05-02 00:33:00
bronek91: Nasilający się ze strony co poniektórych lewacki bigotyzm, prozelityzm, zelotyzm i najzwyklejsza ateistyczna dewocja zdają się to potwierdzać. Być może mający rzekomo powstać przekaźnik telefonii komórkowej stanie się miejscem, które zainspiruje ich do konkretnego rozpaczliwego zbiorowego aktu.
2019-05-02 07:34:06
jasper: Proponuje postawic przy bazie stacjowej przekaznika telefonii kapliczke. Stanie sie miejscem pielgrzymek inspirujacych religijnych bigotow, pisiorow jak pisze bronek i wtedy nie bedzie problemu z negatywnymi falami. Taka druga Jasna Gora, gdzie bedzie mozna zaprosic nawet narodowcow. Promieniowanie tylko dla prawdziwych Polakow.
2019-05-02 08:18:01
Barbara11: O budowie przekaźnika dowiedzieliśmy się wczoraj, jestem właścicielem terenów sąsiadującej bezpośrednio z lokalizacją inwestycji, według raportu Urzędu Miasta mieszkańcy tych terenów zostali powiadomieni - wielkie kłamstwo, nikt nie został powiadomiony do dnia dzisiejszego. zostali prawidłowo zawiadomieni.
2019-05-02 08:21:53
rainman: Kazdy obiekt, ktory stawiasz mozna poswiecic aby byl na chwale Bogu i służył ludziom. Az takie smieszne?
2019-05-02 08:23:21
rainman: Barbara11 - i to jest sedno calej sprawy. A gdyby ktos zastanawial sie nad kupnem dzialki w tej czesci miasta?
2019-05-02 08:57:48
krzysztof.mm: ...w kraju, gdzie chorych leczy się relikwiami, przed kościołami pali książki, 30% głosuje na PiS, premier opowiada o wspaniałej przyszłości węgla, minister obrony o lotniskowcach za 1 euro i wybuchach smoleńskich - taka wieża m u s i wzbudzać kontrowersje
2019-05-02 09:05:58
rainman: Po drugiej stronie wystawy z żarciem i wypluwaniem banana. Nawet małpiszony chyba tak nie robią. Kurtyna ;-)
2019-05-02 09:09:07
rainman: Albo była premier, której Flinstony z rzeczywistością się mylą. No pijmy za zdrowie tej alternatywy ;-)
2019-05-02 09:11:11
rainman: Albo autorytet moralny (jurny), który skorumpował się za garnek bigosu i wyro ;-) Haha ;-)
2019-05-02 09:15:58
jasper: kard. Dziwisz powiedzial kiedys - „ ze Kościół przypomina człowiekowi o nadrzędności prawa Bożego nad prawem stanowionym przez prawodawcze instytucje.“ Wiec nie rozumiem dlaczego Ty jako katolik obruszasz sie, gdy pisze o kapliczce. Oj slabej Ty wiary jestes a mialo byc inaczej. Bez klamstwa, bez obludy, bez zlodziejstwa ( bo im sie nalezy) , z wartosciami moralnymi ( posel Pieta, ksieza pedofile, lapowka prezesa itd. )
2019-05-02 09:17:33
rainman: Jasper i krzysztof.mm - kto czyta wasze komentarze ten w cyrku się nie śmieje ;-)
2019-05-02 09:22:56
skuter66: krzysztof.mm pisze jak zwykle nie na temat, naucz się czytać ze zrozumieniem.
2019-05-02 10:03:19
krzysztof.mm: chwała bogu dziwisz już na wylocie
2019-05-02 10:37:00
rainman: Chyba przewrót władzy przez strajk znów lewactwu nie wyszedł: https://www.rp.pl/Edukacja/190509958-Sondaz-Rzad-wygral-w-szkolach-ale-czy-to-koniec-strajkow.html
2019-05-02 10:38:06
rainman: Chyba Sławek B. poleci w kosmos wkrótce ;-)
2019-05-02 13:14:22
jasper: rainman, rozumiem - jestes typowym przedstawicielem pisowskiego katolika slabej wiary na pokaz i wszystko jasne .... co twoj bog z nowogrodzkiej powie, to swiete. Baw sie dalej, wielki tirowiec moze zatrudni cie, jako kierowce. Takich ludzi potrzebuja - durnych ale wiernych. Jeszcze raz napisze - przekaznik zbudowac w formie krzyza i poswiecic + pielgrzymki i nie bedzie problemu z promieniowaniem. Ja w to wierze !!, bo tak mowia ksieza - wiara czyni cuda. Nie potrafie zrozumiec dlaczego katolicy nie zgadzaja sie ze mna. „ Kazdy obiekt, ktory stawiasz mozna poswiecic aby byl na chwale Bogu i służył ludziom.“ jak pieknie napisal rainman.
2019-05-02 14:09:33
rainman: Najgorzej jak papuga powtarza sama za sobą. No wtedy ratunku nie ma ;-)
2019-05-02 17:41:51
donekT: typowym przedstawicielem pisowskiego katolika slabej wiary na pokaz i wszystko jasne- w tej nowomowie brakuje jeszcze odniesienia do homoseksualisty.
2019-05-02 22:41:28
jasper: „ Kazdy obiekt, ktory stawiasz mozna poswiecic aby byl na chwale Bogu i służył ludziom.“ I tyle w temacie stacji przekaznikowej i nie tylko :) Najlepiej za darmo czyli za Bog zaplac.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: