Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Posłuchaj, potańcuj, skosztuj

Gajdy i dudy przywołają w sobotę w Istebnej archaiczną muzykę Karpat podczas kolejnego Spotkanie Gajdoszy i Dudziarzy. Odbędzie się ono na Sałaszu na Złotym Groniu. Będzie można skosztować też oscypków, bryndzy czy gulaszu baraniego.

W najbliższą sobotę (13.07.2013) w Istebnej będzie miała miejsce wyjątkowa impreza o - po części edukacyjnym, po części folklorystycznym, a także - nieco rozrywkowym charakterze. Spotkanie gajdoszy i dudziarzy przede wszystkim służy przywołaniu muzycznego ducha ubiegłych wieków - ma na celu prezentację archaicznej muzyki Karpat: - Gajdy i dudy – to oryginalne instrumenty, które od setek lat używane były przez karpackie ludy pasterskie. Dziś – wyjątkowo rzadko prezentowane – przyciągają uwagę swoistym brzmieniem… - wyjaśnia Zbigniew Wałach, organizator imprezy: - Tegoroczne Spotkanie odbędzie się na Sałaszu na Złotym Groniu (dojazd od strony Chaty Kawuloka – nową drogą na Złoty Groń) w wyjątkowej scenerii Beskidu Śląskiego.

W części prezentacyjnej wystąpią kapele:

Kapela Wałasi z Istebnej,

Płanetnik z Żywca,

Kapela Braci Byrtków z Pewli Wielkiej,

Gajdosze z Oravskiej Polhory (Słowacja),

Jan Karpiel-Bułecka z Zakopanego.

Druga część będzie miała charakter festynowego spotkania obok nowopowstałego pensjonatu. Podczas wydarzenia degustacja regionalnych wyrobów owczarskich (oscypki, bryndza, gulasz barani).

(red.)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: