Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pomost łączący pokolenia

Zespół Placówek Szkolno- Wychowawczo- Rewalidacyjnych w Cieszynie od lutego bieżącego roku realizuje projekt, który ma na celu promocję dziedzictwa kulturowego regionu cieszyńskiego, a skierowany jest do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi...

Zespół Placówek Szkolno- Wychowawczo- Rewalidacyjnych w lutym bieżącego roku rozpoczął realizacje projektu pt.: "Sztuką malowane" - edukacyjne inspiracje kulturą Podbeskidzia, który współfinansowany jest ze środków Starostwa Powiatowego.

Projekt obejmuje różnego rodzaju warsztaty mające na celu promocję dziedzictwa kulturowego regionu cieszyńskiego, a skierowany jest do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, niepełnosprawnych w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim, autyzmem i sprzężeniami. 

- W ramach planowanych działań odbywać się będą warsztaty z wykorzystaniem technik arteterapeutycznych, ceramicznych i witrażowych między innymi: warsztaty plastyczne – plener malarski, warsztaty papieroplastyki „Budujemy wieżę”, warsztaty fotograficzne - cieszyńskie spacery „Zoom – uchwycone w kadrze”, warsztaty ceramiczne „Mini Cieszyn” , a także warsztaty muzyczno-taneczne „Jo je stela i gróm z Wami”, oraz teatralno – muzyczne „A za gróniem słoneczko..” - wylicza Urszula Łabocka z Zespołu Placówek Szkolno- Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie.

Projekt obejmuje także spotkania integracyjne dla dzieci i rodziców uczęszczających na zajęcia Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka oraz zajęcia integracyjne z zakresu papieroplastyki dla dzieci przedszkoli cieszyńskich. 

Podsumowaniem spotkań będzie konkurs o zasięgu powiatowym składający się z dwóch części - plastycznej, podczas którego zostaną zaprezentowane i wyeksponowane prace wykonywane różnymi technikami oraz prezentacji wytworów muzycznych i teatralnych. Ważnymi elementami projektu będą wyjścia, spacery tematyczne, zwiedzanie Muzeum Śląska Cieszyńskiego i udział w lekcjach - warsztatach muzealnych. Dzieci i młodzież poznają materialne i duchowe dziedzictwo Śląska Cieszyńskiego w jego historycznych granicach i wielokulturowym charakterze, w kontekście historii Europy i Polski.

- Uczniowie uczestniczyli już w pierwszym spotkaniu z muzykami realizującymi warsztaty "Jo je stela i gróm z Wami". Warsztaty prowadzili Bartek Rybka, Andrzej Małyjurek i Maciej Rosenberg, a wzięli w nich udział uczniowie szkoły podstawowej, wychowankowie Ośrodka Rewalidacyjno- Wychowawczego, uczniowie gimnazjum, a także uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy. Nasi goście z Trójwsi zapewnili nam kontakt z żywą muzyką Podbeskidzia oraz z improwizacjami do muzyki ludowej. Zajęcia emanowały energią, która poruszyła każdego sympatyka góralskiej muzyki. Mamy nadzieję, że spotkanie to zostanie dobrze zapamiętane, już teraz uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania z muzyką – podkreśla  Urszula Łabocka - Warsztaty te są pomostem łączącym pokolenia, umożliwiają poznanie tradycji regionu. Obcując z tradycją dzieci nauczą się ją szanować i doceniać. 

 

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: