Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pojęcie męskości w polskiej kulturze

W czwartek (15.03) na terenie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Oddział Zamiejscowy w Cieszynie odbyły się wykłady w ramach ostatniego dnia X Festiwalu Nauki, organizowanego w Cieszynie. W czasie wykładów można było dowiedzieć się między innymi, jak wygląda męskość w polskiej kulturze - temat ten przybliżył dr hab. Wojciech Śmieja.

Badacze kultury, społeczeństwa, polityki i ekonomii w czasie badań dochodzą do wniosku, że pojęcie męskości jest uwarunkowane kulturowo a w swojej historii odnotowano zmiany, dotyczące odpowiedniego wyrażenia męskości, zarówno w sztuce, jak i w życiu codziennym. Aktualne rozumienie pojęcia męskości ma wpływ na całość świata społecznego.

Dr hab. Wojciech Śmieja to literaturoznawca, polonista i pracownik Uniwersytetu Śląskiego. Swoje wykłady prowadził również na uniwersytetach w Niemczech oraz we Francji. Autor trzech książek oraz wielu publikacji i artykułów, z których część dotyczy właśnie pojęcia męskości w polskiej kulturze. Bada również literaturę i kulturę polską XX wieku, z wykorzystaniem gender, queer, masculinitiy studies.

Pojecie męskości według prowadzącego było w kulturze obecne praktycznie od zawsze, jednak w zależności od czasów zmieniało swoją formę – dziś można znaleźć wiele ciekawych przykładów męskości w polskiej kulturze. Aktualnie męskość jest wyrażana w wielu formach. Jednym z klasycznych przykładów męskości jest postać Supermana. Ciekawym spojrzeniem są prace polskiej artystki, Elżbiety Jabłońskiej, która przedstawia osoby ubrane w strój Supermana w mało męskich sytuacjach. Przykładowo artystka przygotowała swój portret w stroju Supermana w typowej pozie kobiety z dzieckiem. Znane są również prace, gdzie Superman zmywa naczynia, czy sprząta – tłumaczył prowadzący.

W czasie trwania wydarzenia zostały również wskazane aktualne wzory męskości, jakie możemy znaleźć w popkulturze. Jako przykłady zostali wskazani bohaterowie komiksów, między innymi Wilq, Likwidator, czy Biały Orzeł. Przytoczone zostały również wizualizacje znanych polityków w pozach i strojach odpowiadających superbohaterom, powstałym w kulturze amerykańskiej.

 


źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-03-16 07:33:19
wyśmienity cwaniaczek: wielkie zainteresowanie takimi pierdołami jest widoczne na zdjęciach :) ciekawsza była by prelekcja o \" wędrówce mrówek czerwonych do niezbadanych meandrów leśnych \" :) CZY KTOŚ bada pod kątem psychicznym tych \"prowadzących\" niektóre wykłady, prelekcje itd ?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: