Pojęcie męskości w polskiej kulturze
Badacze kultury, społeczeństwa, polityki i ekonomii w czasie badań dochodzą do wniosku, że pojęcie męskości jest uwarunkowane kulturowo a w swojej historii odnotowano zmiany, dotyczące odpowiedniego wyrażenia męskości, zarówno w sztuce, jak i w życiu codziennym. Aktualne rozumienie pojęcia męskości ma wpływ na całość świata społecznego.
Dr hab. Wojciech Śmieja to literaturoznawca, polonista i pracownik Uniwersytetu Śląskiego. Swoje wykłady prowadził również na uniwersytetach w Niemczech oraz we Francji. Autor trzech książek oraz wielu publikacji i artykułów, z których część dotyczy właśnie pojęcia męskości w polskiej kulturze. Bada również literaturę i kulturę polską XX wieku, z wykorzystaniem gender, queer, masculinitiy studies.
Pojecie męskości według prowadzącego było w kulturze obecne praktycznie od zawsze, jednak w zależności od czasów zmieniało swoją formę – dziś można znaleźć wiele ciekawych przykładów męskości w polskiej kulturze. Aktualnie męskość jest wyrażana w wielu formach. Jednym z klasycznych przykładów męskości jest postać Supermana. Ciekawym spojrzeniem są prace polskiej artystki, Elżbiety Jabłońskiej, która przedstawia osoby ubrane w strój Supermana w mało męskich sytuacjach. Przykładowo artystka przygotowała swój portret w stroju Supermana w typowej pozie kobiety z dzieckiem. Znane są również prace, gdzie Superman zmywa naczynia, czy sprząta – tłumaczył prowadzący.
W czasie trwania wydarzenia zostały również wskazane aktualne wzory męskości, jakie możemy znaleźć w popkulturze. Jako przykłady zostali wskazani bohaterowie komiksów, między innymi Wilq, Likwidator, czy Biały Orzeł. Przytoczone zostały również wizualizacje znanych polityków w pozach i strojach odpowiadających superbohaterom, powstałym w kulturze amerykańskiej.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.