Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wyjątkowe kobiety Śląska Cieszyńskiego

Wczoraj (14.03) w Oranżerii Zamku Cieszyn miało miejsce otwarcie wystawy ''Obywatelki. Kobiety Śląska Cieszyńskiego dla Niepodległej''. To matki, żony, córki, studentki, właścicielki firm, działaczki polityczne, aktywistki społeczne, obywatelki..., a cechowała je odwaga i nowatorskie myślenie - podkreślają organizatorzy wystawy, którą można oglądać codziennie do 22 kwietnia.

Wystawę otworzyła Dyrektor Zamku Cieszyn Ewa Gołębiowska. To wystawa o kobietach, które nie były tłem. Te kobiety miały odwagę, konsekwencję i upór w działaniu. To opowieść o kobietach, które przecierały śnieżki, którymi obecnie podążamy. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo dla nas dziś dostęp do edukacji, prawo wyborcze, czy możliwość zajmowania kierowniczych stanowisk to coś oczywistego. Sto lat temu tak nie było – mówiła, witając przybyłych gości Gołębiowska.

Autorką koncepcji wystawy, ale także tekstów jest Władysława Magiera – historyk, przewodnik, autorka tomów „Cieszyński Szlak Kobiet”. Wszystkim bardzo dziękuję, że udało się tę wystawę przygotować. Jednak przede wszystkim powinniśmy podziękować naszym prababciom, które przecierały nam szlaki. (…) Na biografiach tych wyjątkowych kobiet powinniśmy się uczyć. One i dziś po stu latach mogą być dla nas wzorem. Jak działać w imię dobra wspólnego, ponad podziałami narodowymi, religijnymi, bo najważniejszy w tym wszystkim jest człowiek. Jest dobro społeczeństwa – zaznaczyła Magiera.

Wystawę tworzą tablice z biografiami kobiet Śląska Cieszyńskiego, które budowały codzienność Niepodległej. Ilustracje przygotowała Anna Pluta, zaś projekt graficzny Edyta Wojaczek. Wystawę można oglądać w budynku A Zamku Cieszyn, codziennie w godzinach od 10:00 do 17:00 - do 22 kwietnia br. 

Wystawie towarzyszą również inne wydarzenia. Już w najbliższą sobotę (17.03) o godzinie 15:00 odbędzie się spacer po Cieszynie z Władysławą Magierą „Śladami kobiet zasłużonych dla Niepodległej”. Zbiórka przy pomniku Ślązaczki. Spacer odbędzie się również 14 kwietnia. Więcej informacji na stronie Zamku Cieszyn. 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: