Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pogwizdów ma już dość. "Tiry jeżdżą i rujnują życie mieszkańców!"

Przez niewielkie osiedle w Pogwizdowie tiry i ciężarówki jeżdżą już od ponad dwóch dekad, a wiele dróg i chodników jest zniszczonych. Perspektyw na szybkie rozwiązanie problemów mieszkańców wciąż nie jednak ma.

- Na słynnej ul. Północnej tiry jeżdżą już od ponad 20 lat i rujnują życie mieszkańców. W 1998 roku, gdy byłem radnym, próbowaliśmy to w pewien sposób uregulować i gdy sytuacja z kopalnią się uspokoiła, wszystko zostało wywiezione i na tym terenie działał tylko pan Marzoll - jeździły do niego tylko pojedyczne tiry. W 2010 roku Starostwo Powiatowe wydało jednak pozwolenie pewnemu przedsiębiorcy, który zainwestował w byłą lokomotywownię przy kopalni Morcinek i rozpoczął się zjazd tirów - mówił w czwartek (25.11) Waldemar Musiał, mieszkaniec Pogwizdowa i inicjator spotkania, jakie odbyło się w hażlaskim magistracie. 

- Rozumiem rozgoryczenie pana Waldemara, że chciałoby się więcej. Ja też chciałbym, żeby wszędzie były chodniki, nowe wiaty przystankowe, ale na przeszkodzie zawsze stoi fakt, że nieograniczone potrzeby walczą o ograniczone zasoby finansowe. Tak jest wszędzie - czy to w gminie, czy powiecie - mówił wójt Grzegorz Sikorski.

Włodarz gminy Hażlach wskazał kilka rozwiązań komunikacyjnych, które mogłyby częściowo przekierować ruch samochodów ciężarowych z terenów Pogwizdowa. Jeden z nich dotyczył obniżenia tak zwanej niwelety ul. Dworcowej w Kończycach Wielkich. - Plusem tego pomysłu jest fakt, iż jest to teren niezabudowany, jest tam o wiele mniejszy ruch. Chociaż trzeba wypracować odpowiednią koncepcję, to jest to inwestycja możliwa do przeprowadzenia. Jestem przekonany, że powiat zwróciłby się do nas w kwestii partycypowania w kosztach. Przeprowadzenie tej inwestycji nie będzie jedynie w interesie gminy Hażlach, ale też Zebrzydowic - otwierałaby ona ogromny teren inwestycyjny. Wyprowadzilibyśmy częściowy ruch ciężarowy z terenów Pogwizdowa, na rzecz otwarcia swego rodzaju strefy przemysłowej na terenach po byłej kopalni - przekonywał Sikorski.

Na spotkanie przyszli przedstawiciele gminy Zebrzydowice w osobie Mirosława Stańka (przewodniczącego Rady Gminy) i Henryka Grzybka (przewodniczącego Komisji Rewizyjnej), a także samorządu powiatowego. Do propozycji wójta odniosła się Magdalena Suchanek-Kowalska, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych, wskazując ewentualne ramy czasowe realizacji przedsięwzięcia. - Uwzględniając obciążenie ruchem uważam, że to ważne działanie otwierające tę część powiatu na samochody o ogromnym normatywie wzjazdu. One obecnie są ograniczone dwoma wiaduktami - od strony Kończyc Małych, który jest oprojektowywany i przy którym inwestycję wykonaliśmy, a na dole jest drugi, który jest objęty tokiem projektowym - powinien się on skończyć w przyszłym roku. Kolej zastrzega jednak, że zamknięcia torowe może wprowadzić najwcześniej w 2023 roku. Wydaje się więc, że trzeba przygotowywać zadanie inwestycyjne, rozpoznać koszty, a potem aplikować o dofinansowanie. Mówimy jednak o perspektywie co najmniej kilkuletniej - wyjaśniała. 

W trakcie długiej, ponad dwugodzinnej dyskusji wypowiadał się także Stanisław Malina, członek zarządu powiatu. Jak mówił, koszty wykonania projektu mógłby pokryć powiat przy współudziale gmin Zebrzydowice i Hażlach. - Zachęcam, aby ten temat przedyskutować i w pewien sposób strony związać porozumieniem o współpracy, w którym zadeklarowałyby udział finansowy w opracowaniu tej koncepcji. To byłby pierwszy krok. Jeśli by powstała, to wiedzielibyśmy jaki jest zakres ewentualnych robót, dlatego warto podjąć dyskusję w Radzie Gminy Hażlach i Radzie Gminy Zebrzydowice. Ja temat przedstawię w zarządzie powiatu. A że trzeba będzie poczekać? No trzeba będzie, z dnia na dzień nie da się nic zrobić, cykle są długie. Ważny jest jednak ten pierwszy krok, który by te trzy podmioty wiązał w realizacji zadania. Ono by rozwiązało problemy Pogwizdowa, utworzyłoby tereny inwestycyjne w Zebrzydowicach, a dla nas też ważne by było, aby ten temat został zakończony - podkreślał. 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-11-29 19:23:17
tom lem: ... wygląda na to, że pomysł zagospodarowania wyrobiska po żwirowni w Kończycach zbyt przypomina pomysły rewitalizacji dziury po cegielni w Cieszynie, przy 3 maja. Oby efekty wydanych środków na koncepcje zagospodarowania, nie poszły się paść jak w Cieszynie ;-)
2021-11-29 19:31:20
Bugs: Jasnee, powiat jeszcze chyba nie odebrał nowej nawierzchni z Kończyc do Kaczyc, a już tirowcy wynajdują sobie skróty, kij z tym, że na wiadukcie stoją znaki i jest zwężenie, ważne że wielbiciel tirówek ma bliżej. Zróbcie im nowy wiadukt zapewne mieszkańcy Kończyc i Kaczyc wam podziękują, a wy za 3-4 lata będziecie znowu łatać drogę metodą smoła-grys-udeptaćgumoczami
2021-11-29 20:56:25
Jestem: Panie wójcie do dzisiaj pana szanowałem, ale nie robi się jednym dobrze robiąc innym źle. Od kiedy to teren ul. Dworcowej jest niezamieszkały. Z tego co widziałem to pomiary i odwierty pod mostem już były robione, nie znam efektów ale myślę że to nie jest do zrobienia. Obniżenie niwelety o około 1m spowoduje że do Kaczyc w zimie TIRy nie dojadą a z Kaczyc będą parkowały na moście. Ale tak czy siak mojego głosu pan już nie dostanie.
2021-11-30 10:26:46
RysiekK22: tymczasowo obywatele powinni obywatelskimi sposobami utrudniać życie tirowcom ( donosy za wszelkie łamanie przepisów, nasyłanie kontroli, wymuszanie powolnej jazdy "obywatelskimi patrolami" jadącymi 30 km/h ) oraz wymuszać na lokalnej władzy by organizacją ruchu jeszcze bardziej im proceder utrudniła
2021-11-30 10:40:44
tom lem: .....no tak, TIRY niet, ale w każdej wsi - Dino lub Biedronka jest tylko Castoramy brakuje ;-)
2021-11-30 20:11:24
RysiekK22: marketową patologię należy powstrzymywać, anallogicznie jak tirową. Jedno dopomoże drugiemu tzn ograniczenie swawoli tirów utrudni niecny proceder prowadzenia działalności marketów w nieodpowiednich miejscach
2021-11-30 23:18:22
tom lem: @Rysio, a może odwrotnie - najpierw należało pomyśleć przy planach marketów, toby Tiry nie były potrzebne ;-)
2021-12-01 17:40:00
RysiekK22: nie tylko o tym !!!! całokształt działania władzy winien być podporządkowany całościowej wizji ochrony Interesu Publicznego a rolą Ludu jest to zawczasu na władzy wymusić. Dotyczy6 to również ukrócenia swawoli marketuff--------niemniej jeżeli już kiedyś podjęto błędno decyzje by jakiemuś marketowi za bardzo dogodzić ( kosztem Interesu Publicznego ) , to nie znaczy że należy to po wsze czasy kontynuować i że ów market ma meić dożywotnie eldorado. W każdej chwili można zacząć go wykurzać.. m.in. utrudniając niecny tirowy proceder
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: