Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Poczta obywatelska w Gminie Dębowiec

Coraz więcej gmin z terenu powiatu cieszyńskiego włącza się do projektu aktywizującego osoby starsze. W akcjach „Obywatel Senior” oraz "Poczta Obywatelska" bierze udział m.in. Cieszyn, Wisła, Strumień, Istebna, Skoczów, Chybie. Teraz przyszedł czas na Dębowiec.

Czerwona strefa epidemiczna nie pozwala obecnie na aktywne realizowanie wszystkich działań zaplanowanych w ramach projektu „Obywatel Senior”. Zajęcia skierowane są bowiem do osób po 60. roku życia. Celem akcji jest zwiększenie zaangażowania w życie społeczne i obywatelskie.

Jak podkreśla Urząd Gminy w Dębowcu 2-dniowe 6-godzinne spotkanie warsztatowe „Aktywny Senior” odbędzie się jeżeli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli. Tematyka warsztatów obejmować będzie m. in.: diagnozę problemów lokalnych i zasobów jakimi dysponuje dana gmina, tworzenie propozycji inicjatyw lokalnych w oparciu o diagnozę problemową, ich opracowanie i wybór najlepszych inicjatyw do realizacji w środowisku lokalnym, sztuka prowadzenia dialogu obywatelskiego, metody prowadzenia dialogu, struktura prowadzenia konsultacji, jak prowadzić konsultacje społeczne, jak wspierać seniorów w inicjatywach społecznych, planowanie strategiczne – długofalowe myślenie o rozwiązywaniu problemów.

Na warsztaty trzeba więc jeszcze trochę poczekać. Jednak w ramach projektu przewidziano również utworzenie i obsługę „Poczty Obywatelskiej”. Specjalne skrzynki zlokalizowano już w następujących punktach: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Łączce ul. Widokowa 10 oraz w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dębowcu ul. Szkolna 3 - informuje Urząd Gminy.

Seniorzy w wyznaczonych punktach, bezpośrednio do skrzynek mogą wrzucać karteczki ze swoimi postulatami, przemyśleniami, spostrzeżeniami na temat bieżących spraw społeczno-politycznych. Karteczki mogą być anonimowe. Skrzynki będą cyklicznie otwierane, a zebrane dane analizowane i przedstawiane w formie raportów. Co pozwoli lepiej poznać sytuację seniorów w danej gminie, a także przygotować nowe inicjatywy.  

Projekt realizowany jest przez Akademię Lokalnej Przedsiębiorczości oraz Centrum Rozwoju Lokalnego.

 

Pisaliśmy: 

 

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: