Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

"Obywatel Senior" w Cieszynie

W Cieszynie działa kilka organizacji senioralnych, a magistrat stara się wychodzić naprzeciw potrzebom seniorów. Kolejnym krokiem miejskiej polityki senioralnej jest przystąpienie do programu „Obywatel Senior”, w ramach którego mają odbywać się warsztaty oraz stworzona została „Poczta Obywatelska”.

„Obywatel Senior” to projekt realizowany w ramach Programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych - celem jest zwiększenie zaangażowania seniorów w życie społeczne i obywatelskie lokalnych społeczności – wyjaśnia cieszyński magistrat. W związku z tym seniorzy mogą liczyć na szkolenia oraz dodatkową możliwość przekazania swoich postulatów i pomysłów lokalnemu samorządowi. Dlatego właśnie stworzone zostały specjalne skrzynki, nazywane „Pocztą Obywatelską”, do których seniorzy mogą wrzucać karteczki z oraz spostrzeżeniami na temat bieżących spraw społeczno-politycznych. Swoimi refleksjami mogą podzielić się anonimowo lub zostawiając informacje kontaktowe, które umożliwią pozyskanie dodatkowych informacji o zgłaszanym postulacie - Cyklicznie wszystkie skrzynki będą otwierane, pozyskane informacje będą analizowane i prezentowane w formie raportów. Pozwoli to w sposób bez kosztowy pozyskać informacje o sytuacji seniorów w danej gminie – wyjaśniają władze miasta.

Skrzynki są zlokalizowane w następujących punktach:
- w Cieszyńskim Ośrodku Kultury “Dom Narodowy” ul. Rynek 12,
- w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, ul. Głęboka 15,
- w Fundacji Aktywności Społecznej “Cieszynianka” Osiedlowe Centrum Kultury i Rekreacji, ul. Z. Kossak-Szatkowskiej 6.

Co jednak z pozostałymi działaniami? Poza zbieraniem informacji na temat potrzeb i pomysłów seniorów, w ramach programu mają zostać zrealizowane 2 trzydniowe wyjazdowe szkolenia dla osób powyżej 60. Roku życia - Tematyka prowadzonych szkoleń obejmować będzie m. in.: prace w grupach, diagnozę lokalnych problemów społecznych i obywatelskich, komunikacje i konsultacje społeczne, elementy warsztatów ożywienia obywatelskiego, motywacje oraz angażowanie seniorów w pracę społeczną, planowanie inicjatyw i ich właściwą realizację, sztukę osiągania celów, planowanie długofalowe i strategiczne, zdobywanie poparcia dla inicjatyw seniorskich, pozyskiwanie środków na działalność dla seniorów, zagadnienia prawa administracyjnego ukierunkowanego na rady seniorów, media społecznościowe dla seniora (jak korzystać i promować idee w mediach społecznościowych). Udział w szkoleniach jest darmowy, a koszty zakwaterowania i wyżywienia pokrywane są ze środków przewidzianych na realizację projektu – zachęca cieszyński magistrat. Co więcej, seniorzy będą mieli również możliwość uczestnictwa w warsztatach, które zostaną przygotowane przy wsparciu osób, uczestniczących w szkoleniach wyjazdowych. Więcej na temat projektu tutaj.

Do programu przystąpiła również Gmina Strumień. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

 

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: