Plany na Ośrodki Rehabilitacji Kompleksowej
Analizy systemu rehabilitacyjnego w Polsce próbowano dokonać w Sejmie podczas posiedzenia Parlamentarnego zespołu do spraw osób z niepełnosprawnością narządu wzroku pod koniec tego roku.
Ruina, zaprzepaszczenie lat osiągnięć, resortowość, brak spójności – to słowa, które bardzo często pojawiają się w kontekście stanu polskiej rehabilitacji. Narzekają na nią osoby z niepełnosprawnością, lekarze, fizjoterapeuci, a nawet sami decydenci, którzy sami widzą, jak braki systemowe prowadzą do marnowania ogromnych środków.
„Polska polityka gospodarcza i społeczna wymaga natychmiastowego stworzenia kompleksowego systemu wczesnej rehabilitacji (np. w ramach programów PFRON, w tym w szczególności w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej), który ułatwiłby osobom z niepełnosprawnościami powrót do pracy”.
Kompleksową rehabilitacją: medyczną, zawodową i społeczną powinny zająć się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Należy stworzyć taki mechanizm, w którym osoba w momencie utraty zdrowia i stania się osobom niepełnosprawną, mogła od tego momentu liczyć na rehabilitację medyczną, zawodową i społeczną. Najważniejszym jest jednak w pierwszej kolejności rehabilitacja medyczna, odnalezienie się w nowej rzeczywistości, zaakceptowanie się w innym środowisku. Chodzi o to, aby po opuszczeniu szpitala, kliniki nie zostać pozostawiony sam z tym wszystkim w czterech ścianach.
Dlatego przystąpiono do stworzenia ośrodków kompleksowej rehabilitacji, w których osoby skierowane przez lekarza rehabilitacji, na podstawie indywidualnego programu będą mogły korzystać z rehabilitacji medycznej, społecznej, ale też – na tym bardzo wczesnym etapie – z rehabilitacji zawodowej. W ośrodkach tych będą dostępne środki do diagnozy na temat zdolności do dalszego wykonywania wyuczonego zawodu czy też przekwalifikowania i nabycia dodatkowych kompetencji.
Inicjatywa kompleksowego podejścia do osoby niepełnosprawnej byłaby cenna dla samych zainteresowanych z racji możliwości skorzystania od samego początku ze wszystkich form rehabilitacji, powrotu na rynek pracy czy zwiększenie aktywności zawodowej.
Przecież o to w tym wszystkim chodzi.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.