Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Plany na Ośrodki Rehabilitacji Kompleksowej

Bardzo modną kiedyś była ''polska szkoła rehabilitacji'' skierowana głównie dla osób niepełnosprawnych. W latach 90. rozdzielono rehabilitację medyczną, społeczną i zawodową między różne systemy i resorty, teraz są plany aby to zmienić. Nadchodzi czas powrotu do kompleksowego podejścia do rehabilitacji osób, które tego potrzebują.

Analizy systemu rehabilitacyjnego w Polsce próbowano dokonać w Sejmie podczas posiedzenia Parlamentarnego zespołu do spraw osób z niepełnosprawnością narządu wzroku pod koniec tego roku.

Ruina, zaprzepaszczenie lat osiągnięć, resortowość, brak spójności – to słowa, które bardzo często pojawiają się w kontekście stanu polskiej rehabilitacji. Narzekają na nią osoby z niepełnosprawnością, lekarze, fizjoterapeuci, a nawet sami decydenci, którzy sami widzą, jak braki systemowe prowadzą do marnowania ogromnych środków.

„Polska polityka gospodarcza i społeczna wymaga natychmiastowego stworzenia kompleksowego systemu wczesnej rehabilitacji (np. w ramach programów PFRON, w tym w szczególności w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej), który ułatwiłby osobom z niepełnosprawnościami powrót do pracy”.

Kompleksową rehabilitacją: medyczną, zawodową i społeczną powinny zająć się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Należy stworzyć taki mechanizm, w którym osoba w momencie utraty zdrowia i stania się osobom niepełnosprawną, mogła od tego momentu liczyć na rehabilitację medyczną, zawodową i społeczną. Najważniejszym jest jednak w pierwszej kolejności rehabilitacja medyczna, odnalezienie się w nowej rzeczywistości, zaakceptowanie się w innym środowisku. Chodzi o to, aby po opuszczeniu szpitala, kliniki nie zostać pozostawiony sam z tym wszystkim w czterech ścianach.

Dlatego przystąpiono do stworzenia ośrodków kompleksowej rehabilitacji, w których osoby skierowane przez lekarza rehabilitacji, na podstawie indywidualnego programu będą mogły korzystać z rehabilitacji medycznej, społecznej, ale też – na tym bardzo wczesnym etapie – z rehabilitacji zawodowej. W ośrodkach tych będą dostępne środki do diagnozy na temat zdolności do dalszego wykonywania wyuczonego zawodu czy też przekwalifikowania i nabycia dodatkowych kompetencji.

Inicjatywa kompleksowego podejścia do osoby niepełnosprawnej byłaby cenna dla samych zainteresowanych z racji możliwości skorzystania od samego początku ze wszystkich form rehabilitacji, powrotu na rynek pracy czy zwiększenie aktywności zawodowej.
Przecież o to w tym wszystkim chodzi.

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: AKE

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją