PKS - likwidacja kolejnych kursów
Jednym z tematów ostatniej sesji Rady Miejskiej były sprawy dotyczące likwidacji Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Cieszynie Sp. z o.o. W imieniu starosty cieszyńskiego informacje na temat stanu PKS-u oraz możliwości poprawy skomunikowania Cieszyna z gminami powiatu, jak również z całym krajem przybliżył Mirosław Sitko Naczelnik Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie.
Pytań pojawiło się wiele, wiele z nich niestety nadal pozostaje bez odpowiedzi...
Komunikacja autobusowa jest komunikacją regulowaną przez ustawę o transporcie drogowym i odpowiadają za nią poszczególne szczeble samorządu terytorialnego, oczywiście znajduje się wśród nich również powiat. W latach 2004 i 2005 Starostwo usilnie występowało do Ministra Skarbu o przejęcie PKS-u. Spotkało się jednak z odmową. - W 2010 roku Minister Skarbu Państwa zaoferował przekazanie PKS-u nieodpłatnie powiatowi. Po dokładnej analizie sytuacji ekonomicznej i wszystkich uwarunkowań związanych z przejęciem, radni podjęli uchwałę o odrzuceniu tej propozycji – przybliżył sytuację minionych lat Mirosław Sitko Naczelnik Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie.
Na dzień dzisiejszy na terenie powiatu funkcjonuje 46 linii komunikacyjnych, w tym 19 linii, które nadal obsługuje PKS. Pozostałą część obsługuje pięciu innych przewodników. Czy należy się spodziewać, że po całkowitej likwidacji PKS-u wysoko prawdopodobny jest wzrost cen biletów? - Niekontrolowany wzrost cen jest możliwy – przyznaje M. Sitko - Na chwilę obecną jest to założenie, którego się boimy, a którego jak do tej pory nie mieliśmy i nie mamy podstaw sądzić, by tak gwałtowny wzrost cen miał jednak nastąpić.
PKS w Cieszynie sp. z o.o. obsługuje 40% połączeń wykonywanych na terenie powiatu cieszyńskiego - Od 1 kwietnia 2011 roku PKS na około 211 kursów, które realizuje - będzie likwidować 44. Likwidacji ulegnie ok. 20 kursów wewnątrzgminnych, głównie do Wisły – mówi Naczelnik Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie - W związku z istniejącą sytuacją odbyło się już kilka spotkań z przewoźnikami i likwidatorem. Przyjęto wspólne stanowisko. PKS ze względu na konieczność wywiązania się z umów z gminami dotyczącymi dowozu uczniów, będzie realizował do końca czerwca wszystkie linie komunikacyjne, z których korzystają uczniowie.
Od 1 kwietnia PKS zrezygnuje z linii wojewódzkiej do Katowic i z linii do Wrocławia. Natomiast bez zmian będzie utrzymywana linia Cieszyn – Kraków. - Wszystkie pozostałe linie wojewódzkie będą obsługiwane przez PKS do końca wakacji – zapewnia M. Sitko.
Zmianie ulegną także dni kursowania, nastąpi rezygnacja z kursów sobotnich i niedzielnych, bo są ... nierentowne. - Komunikacja regulowana jest przez dwie ustawy – wyjaśnia Naczelnik Wydziału Komunikacji - ustawa o transporcie stanowi o tym, że transport jest, co prawda zadaniem własnym poszczególnych gmin, ale my jesteśmy raczej organizatorem – moderatorem tego transportu. Przewoźnik sam kalkuluje sobie, czy opłaca mu się dany przewóz, czy też nie. Oblicza rentowność i w oparciu o to podejmuje decyzję - jeździć czy nie.
Co będzie dalej?
Burmistrz Cieszyna zwrócił się do Ministra Skarbu Państwa o przekazanie na rzecz Gminy Cieszyn w drodze darowizny nieruchomości na której zlokalizowany jest dworzec autobusowy. Istnieje jednak realne zagrożenie, że nieruchomość zostanie sprzedana i przeznaczona na cele niezwiązane z transportem publicznym.
Od dnia 1.04.2012 likwidacji ulegają kursy – ZOBACZ
Barbara Stelmach-Kubaszczyk
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.