Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

PIT-0 dla seniora w „Polskim ładzie”

Kolejną nową ulgą wprowadzoną w ramach „Polskiego ładu” zachęcającą do kontynuacji pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego jest PIT-0 dla seniora. Pracownicy, którzy pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nie zdecydują się przejść na emeryturę, lecz będą kontynuować pracę lub zrezygnują z emerytury, nie zapłacą podatku dochodowego. Dzięki dalszej aktywności zawodowej powiększą również wysokość swojej przyszłej emerytury.

Ulga polega na zwolnieniu od podatku PIT: przychodów z pracy na etacie, przychodów z umów zlecenia zawartych z firmą oraz przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (opodatkowanych skalą podatkową, podatkiem liniowym, podatkiem 5% i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych). Ulga przysługuje do wysokości przychodów nieprzekraczających w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.

Z tej ulgi będzie mógł skorzystać podatnik, który po ukończeniu 60 lat (w przypadku kobiet) oraz 65 lat (w przypadku mężczyzn), pomimo nabycia uprawnienia, nie otrzymuje emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników, emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym wszystkich służb mundurowych, emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Z ulgi będzie można skorzystać w trakcie roku przy obliczaniu zaliczek lub przy rocznym zeznaniu podatkowym. Aby skorzystać z ulgi w trakcie roku podatkowego należy złożyć płatnikowi pisemne oświadczenie, dot. spełniania warunków do stosowania zwolnienia. Pracodawca stosuje zwolnienie najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał oświadczenie.

Miejmy nadzieję, że nowa ulga podatkowa PIT-0 dla seniora nie będzie wprowadzała takiego zamieszania jak 30 000 zł kwoty wolnej od podatku w styczniowych emeryturach, rentach i wynagrodzeniu za pracę, które części błędnie naliczono.

AK, gov.pl

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-27 17:28:52
Marx.: im więcej tych pisich ulg, tym większy burdel i lżejszy portfel
2022-01-27 22:53:55
oxjas1: Przecwiczyli rozpierduche na stadninach koni, pozniej poszly sady, a teraz robia juz totalny bajzel. Dajcie polskim dyletantom, nieudacznikom wladze, sami sie wykoncza i innych. Tak jest, jak sie nie slucha madrych ludzi, ktorzy znaja sie na podatkach. Zamiast konsultacji, byla propaganda w stylu czasow minionych - pomozecie a ciemny lud - pomozemy !!
2022-01-28 10:50:39
Bartel: Oxjas sam jesteś ciemnym ludem
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: