Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Otwarto Muzeum Trzech Granic w Jabłonkowie

22 lipca br. w Jabłonkowie otwarto nowe muzeum – Muzeum Trzech Granic.

Nowa filia Muzeum Ziemi Cieszyńskiej nawiązuje, jeśli chodzi o tematykę oraz styl ekspozycji, do otwartej przed dwoma laty wystawy stałej w historycznym budynku muzeum w Czeskim Cieszynie, koncentruje się natomiast na mikroregionie jabłonkowskim. Wystawa składa się z części etnograficzno-przyrodniczej oraz historyczno-archeologicznej. Rozkłada się na parterze, piętrze oraz w piwnicy, gdzie znajduje się zbrojownia. Opisy eksponatów, jak i pozostałe informacje, są w języku czeskim, polskim i angielskim. 

– Historia semper viva – Historia jest wciąż żywa. Dowodem na to jesteśmy my wszyscy, dowodem jest dzisiejsza impreza, która bez wątpienia zapisze się w dziejach kulturalnych Jabłonkowa, dowodem jest budynek, liczący blisko pół tysiąca lat Dom Książęcy – mówił historyk David Pindur, szef zespołu autorów ekspozycji. – Także dzieje muzealnictwa w Jabłonkowie mają stosunkowo głębokie korzenie, sięgające do XIX wieku, do prywatnego muzeum Adama Sikory. Muzeum Ziemi Cieszyńskiej jest od 2001 roku ich częścią i dziś otwiera bramę wyremontowanego Domu Książęcego, który przybrał postać Muzeum Trójstyku.  

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz województwa morawsko-śląskiego na czele z hetmanem Ivo Vondrákiem, władz samorządowych Jabłonkowa i okolicznych gmin, konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz, a także biskup ostrawsko-opawski Martin David, który poświęcił nowo otwartą placówkę. Przybyła także spora grupa jabłonkowian, którzy chętnie skorzystali z okazji premierowego bezpłatnego zwiedzenia muzeum. Dodatkową atrakcją były stoiska z rękodziełem.

Dom Książęcy jest najstarszym murowanym  budynkiem w Jabłonkowie. Pierwsze pisemne wzmianki o nim pochodzą z drugiej połowy XVI wieku. Był własnością książąt cieszyńskich. Gościła w nim księżna Sydonia Katarzyna, nazywana Czarną Księżną, a później przez pewien czas przebywała tam jej wnuczka Elżbieta Lukrecja, ostatnia księżna cieszyńska z rodu Piastów. Po jej śmierci w 1653 roku dom przeszedł na własność Habsburgów i był do 1918 roku majątkiem Komory Cieszyńskiej. Następnie przypadł państwu czechosłowackiemu i wreszcie miastu. W 2018 roku odkupiło go województwo morawsko-śląskie i korzystając z funduszy europejskich, wybudowało Muzeum Trójstyku.

Obszerną relację z otwarcia muzeum można przeczytać w papierowym wydaniu „Głosu. Gazety Polaków w Republice Czeskiej”. 

 

Artykuł jest przedrukiem artykułu zamieszczonego w: Głos - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej w ramach współpracy partnerskiej OX.PL i "Głosu".

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: