Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Oszustwo na... dezynfekcję przesyłki

Wczoraj (22.04) mieszkaniec Cieszyna SMS-em otrzymał informację o treści: „Twoja przesyłka została skierowana do obowiązkowej dezynfekcji. Prosimy o podjęcie natychmiastowych kroków na https://pocztapolska…” – na szczęście nie dał się oszukać.

W treści sms była informacja o konieczności opłaty za dezynfekcję przesyłki. - Żeby dokonać tej opłaty koniecznym było skorzystanie przez niego z załączonego linku z wiadomością. Na całe szczęście w porę się zorientował o próbie oszustwa i po przeczytaniu informacji, że musi zalogować się w swoim banku i zapłacić 50 gr, zrezygnował – opisuje asp. Krzysztof Pawlik, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji.

Cyberprzestępcy wysyłają pod losowe numery telefonów wiadomości SMS, w których podszywają się między innymi pod pocztę, ale zdarzają się również przypadki, że „udają” również inne firmy czy instytucje cieszące się zaufaniem (np. pracowników sektora energii, telefonii komórkowej).

- Poczta Polska nie wysyła SMS-ów dotyczących konieczności dokonania dodatkowej płatności z tytułu dezynfekcji w celu otrzymania przesyłki. Otrzymane sms-em lub e-mailami informacje o zmianie cennika i konieczności dopłaty niewielkiej sumy, często usypiają czujność odbiorcy, który loguje się za pośrednictwem zamieszczonego w wiadomości fałszywego linku do strony wyłudzającej dane, pozwalające okraść konto – dodaje Pawlik

W przypadku otrzymania podejrzanych wiadomości lub w przypadku podejrzenia nieprawidłowości bądź niezgodności prosimy o zgłoszenie sprawy na policję i niezwłoczne poinformowanie poczty na adres cyberbezpieczenstwo@poczta-polska.pl. - Pozwoli nam to na ostrzeżenie innych użytkowników sieci – informuje Justyna Siwek rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Red.

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-23 18:54:39
krzysztof.nn: a o oszustwie na "majowe wybory" w redakcji nie słyszeli?
2020-04-23 21:33:29
wyśmienity cwaniaczek: takie " oszustwa " to muszą niezłe "dzbany qwa " wymyślać ....ALE TRZEBA ODDAĆ , ŻE WIĘKSZE BURAKOWSKIE DEBILNE PACANY się na to łapią :) :)
2020-04-24 05:19:16
Pogromca pogromców i cwaniaczków: teee Gamoniu! jak to jest że w jednym miejscu ogłaszasz iż wybory to oszustwo, straszysz koronawirusem a gdzieś indziej piszesz "no bez przesady, panika i głupawka wirusowa sięga zenitu - "walkę z wirusem" wygrywa 99,5% zainfekowanych, a najlepsze, że zdecydowana większość z nich nawet nie zauważa, że go miała"? To czego się boisz i trzęsiesz gaciami jak ponoć wirusa nie ma? O mnie, za mnie do wyborów można spokojnie nawet tych tradycyjnych pójść tak jak do sklepu, w rękawiczkach i w maseczce. I to teraz a 10 maja to i z babą pod rękę. Oczywiście ironia. Korespondencyjnie bez problemów, chyba że listonosza się boisz?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: