Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Olbrycht i Thun o polityce Unii. "Sytuacja jest absolutnie nadzwyczajna"

Europosłanka Róża Thun przeprowadziła rozmowę z Janem Olbrychtem, za pośrednictwem swojego profilu facebookowego. Poruszono wiele ciekawych wątków dotyczących zarówno obecnych działań Unii Europejskiej wobec pandemii koronawirusa, jak i innych zagadnień związanych z europejską polityką międzynarodową.

Sytuacja jest absolutnie nadzwyczajna i wiąże się z tym, że rządy kiedyś nie zgodziły się na wspólną politykę zdrowotną. Dlatego też dzisiaj się szuka się wszelkich możliwych sposobów reagowania - oczywiście w miarę możliwości - mówił na wstępie Olbrycht. 

Cieszyński poseł wyjaśniał bieżące działania Unii Europejskiej związane z walką ze skutkami pandemii.  - Komisja Europejska, przy współudziale Parlamentu Europejskiego i rządów, wykonuje ruchy bardzo pilne. Szuka maksymalnych możliwych zapasów, które można wykorzystać natychmiast - nie w przyszłym roku, za rok czy dwa-trzy lata, tylko natychmiast. Szerzej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Toczy się również debata dotycząca innych rozwiązań obecnych problemów. Jak zauważył Olbrycht, jest ona wyjątkowo trudna z uwagi na fakt, że epidemia już odbija się finansowo na gospodarkach poszczególnych krajów. To z kolei może skutkować mniejszymi wpłatami do budżetu Unii Europejskiej. Są jednak pewne propozycje. - Pojawił się pomysł, aby Komisja Europejska ściągnęła z rynków finansowych dodatkowe pieniądze (w formie pożyczek - dop. red.), na tak zwany Fundusz Odbudowy. Byłby on niejako powyżej budżetu Unii Europejskiej, ale równocześnie jego gwarancją byłby sam budżet. To powodowałoby, że te pieniądze przeznaczone by były dla wszystkich 27 krajów członkowskich - zaznaczał poseł. 

Róża Thun poruszyła także temat obecnej sytuacji państw strefy euro. Zdaniem byłego burmistrza Cieszyna, o przyjęcie waluty unijnej starają się kraje, które stosunkowo niedawno dołączyły do Wspólnoty. - Obecnie zarówno Bułgaria jak i Rumunia dają wyraźnie do zrozumienia, że chcą jak najszybciej wejść do strefy euro. Chorwacja też niedawno o tym mówiła i powinna to stanowisko podtrzymać, Węgry nieoficjalnie też o tym myślą. Polski rząd mówi wyraźnie - nie. To oznacza, że jeśli dojdzie do sytuacji "Europy dwóch prędkości", to znajdziemy się z własnej woli w tej drugiej części. 

Na koniec rozmowy Thun odniosła się do obecnej polityki Rady Ministrów, która jej zdaniem unika informowania o wydawaniu pieniędzy unijnych. Olbrycht myśli podobnie. - Ukrywanie informacji jest kłamstwem. Jeśli polski rząd mówi, że wydaje pieniądze, to wydaje pieniądze nasze, które wpłaciliśmy w podatkach. Jeśli wydajemy pieniądze europejskie, to skąd one się wzięły? Znikąd? To są pieniądze, które wpłacili podatnicy niemieccy, francuscy, hiszpańscy, ale także polscy. Mówimy o nich, że są pieniędzmi europejskimi tylko dlatego, że przechodzą przez budżet Unii Europejskiej. Trzeba uczciwie powiedzieć, co się z nich finansuje. Państwem, w którym naprawdę unikano pokazywania, gdzie fundusze europejskie są naprawdę wykorzystywane, była Wielka Brytania - zauważył polityk. 

Całe spotkanie można obejrzeć poniżej:

Warto przypomnieć, że przed rokiem Jan Olbrycht i Róża Thun gościli w cieszyńskim Domu Narodowym. Pisaliśmy o tym tutaj.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

46
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-23 19:32:40
donekT: Nasi EURO-posłowie zapomnieli, iż istnieje kilka modeli integracji europejskiej. Kierunek federalnego państwa nie jest jedyny, bynajmniej nie stanowi tego najlepszego modelu. Tym bardziej, iż linia światopoglądowa uznająca właśnie model państwowy za właściwy, odnosi się do NEOMARKSISTOWSKIEJ IDEOLOGII i związanej z tą ideologią ATEIZACJI. Jak dobrze wiemy, chociażby z historii i analizy pism Marksa, MARKSIZMU, również w wydaniu NEOMARKSISTOWSKIM nie da się zrealizować bez uprzedniego zaprowadzenia PAŃSTWA TOTALITARNEGO. Należy wziąć to pod rozwagę, niektórym sympatykom i członkom pewnej linii światopoglądowej, możemy pogratulować NAIWNOŚCI.
2020-04-23 19:37:57
donekT: Państwu EURO-posłom proponowałbym przypomnieć sobie, iż Integracja Europejska, kiedy jeszcze była projektem CHADECKIM, odnosiła się do kwestii GOSPODARCZYCH, co miało zapewnić POKÓJ w Europie i stanowić podstawę pod przeciwwagę wobec USA. Zdanie, iż cytuję "że rządy kiedyś nie zgodziły się na wspólną politykę zdrowotną. " koniec cytatu świadczy tylko o czyjejś INFANTYLNOŚCI. Akces do strefy EURO bynajmniej nie stanowi remedium wobec zaistniałej sytuacji. Jednak realizację pewnego punktu etapu jak najbardziej.
2020-04-23 19:42:45
donekT: Własna waluta nie tylko świadczy o większej suwerenności i niezależności danego państwa, umożliwia prowadzenie bardziej kreatywnej polityki. Co ciekawe, został przedstawiony przykład Bułgarii i Rumunii (gdzie silne wpływy ma Francja), z czego Bułgaria jest bardzo małą gospodarką. Tymczasem ktoś zapomniał o Danii i Szwecji;)
2020-04-23 19:54:31
koszor: Janie z Olbrychtów i reszto brukselskiej załogi: właśnie na naszych oczach EU trzęsie się w posadach. Na nowo odżyły państwa narodowe, na ulicach europejskich miast śpiewa się hymny narodowe. Ludzie masowo wracają do swoich ojczyzn, bo tam jest ich miejsce i tam czują się bezpiecznie. Tak, ukrywanie prawdy jest kłamstwem. A niedostrzeganie jej- wyuczoną ślepotą.
2020-04-23 20:00:27
donekT: Warto dodać, iż coraz bardziej na forum UE nasilają się różnice interesów pomiędzy poszczególnymi państwami, zwłaszcza na linii Niemcy i Włochy, które po raz kolejny poczuły się osamotnione. Tylko pomyśleć, jak wyglądałaby sytuacja, gdyby ostatnie wybory we Francji wygrała Marine Le Pen... Włochy i Francja to nie np. Polska, czy Węgry, które główni rozgrywający w UE mogą sobie dowolnie lekceważyć.
2020-04-23 21:25:02
krzysztof.nn: mam paru znajomych klaszczących PiS-owskiej bandzie rządzącej Polską - mniejsza o to, dlaczego klaszczą, póki co odstawiłem do kwarantanny - ale kiedy nas w końcu z tej Unii wypierpolą obiecałem sobie, że tym skończonym g a m o n i o m osobiście nogi z d^upy powyrywam
2020-04-23 21:41:41
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Najpierw musisz sobie te kulasy powyrywać bo z osłem to już łeb sobie zamieniłeś. Opozycja manipuluje wami jak dziećmi! Powód jeden; wyciągnięty z klobouka Hołownia 7%, autor najgorszych reform po 89 r. kamyszaty 7%, ciamciaramcia tęczowy 5%, tak samo kieszonkowy bosaczek. A na końcu.... oj daleko... Kidawa 4% poparcia! Oni wiedzą że jesteście lekko ograniczeni i POdatni na ich manipulacje.
2020-04-23 21:48:38
wyśmienity cwaniaczek: po pierwsze nie mam zamiaru tracić czasu na sprawdzanie korzeni Pani rużąnaej tun-iki ale z polskością "ni hó/a" się to nie zgrywa . jakim prawem więc BABCIA SIĘ MĄDRZY ???? siano czuje czy jako ???
2020-04-23 21:52:43
wyśmienity cwaniaczek: a kufa bo zapomniałem :) ...... SE MOŻESZ POGROMIĆ CWANIACZKA ---- ALE MUSISZ PORTKI W ZAKAMARKU "seblyc " tak co by mama , babcia , "monż" lub ślubna nie widziała :):):):) !!!!!!!
2020-04-23 21:56:22
politykier: krzysio+ = wyśmienity cwaniaczek
2020-04-23 22:35:34
Wiederholec: A co mają mówić? Przecież "Unia" to ich pracodawca, który bardzo dobrze płaci. Kto by chciał taką pracę stracić.
2020-04-23 23:27:43
jasper: Dla ideii ?! - europosłowie PiS w Parlamencie Europejskim, w UE, ktorej tak nie lubia. Na zasadzie - „ nie chcom ale muszom ...“ dla wyplaty w Euro. Beata Szydło, Beata Kempa, Witold Waszczykowski, Jadwiga Wiśniewska, Tomasz Poręba, Patryk Jaki, Adam Bielan, Elżbieta Kruk, Karol Karski, Beata Mazurek, Jacek Saryusz-Wolski, Joachim Brudziński, Zdzisław Krasnodębski, Anna Zalewska, Zbigniew Kuźmiuk, Izabela Kloc, Ryszard Legutko, Bogdan Rzońca, Dominik Tarczyński, obatel Ryszard Czarnecki, Joanna Kopcińska, Anna Fotyga, Kosma Złotowski, Krzysztof Jurgiel, Andżelika Możdżanowska, Grzegorz Tobiszowski, Elżbieta Rafalska,
2020-04-23 23:48:12
wyśmienity cwaniaczek: nie skomentóję wypocin WpierdoLholca , skoro jego awatar to kloc jak klocek a klocek to GÓWNO ............
2020-04-24 00:30:55
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Nie takich jak ty gamoniv gromiono... Europosłowie KO już wiele razy dali ciała, skarżąc i donosząc na swój kraj. Ich działania pod przykrywką działania wobec pandemii koronawirusa, jak i innych zagadnień związanych z europejską polityką międzynarodową tak naprawdę skierowane są przeciwko prawowitemu rządowi w Polsce. Te szelmy już doniosły że wybory są zagrożone i niedemokratyczne a tak naprawdę to są nie po ich myśli. Opozycja wie, że przegra, a rzeczywiście wie, że nie wirus jest zagrożeniem, a to, że będą to pierwsze wybory niesfałszowane w III RP, bo podwójnie będą sprawdzone, bo ilość kopert z danymi osobowymi, które komisja wyborczy odhaczy na listach wyborców, będzie musiała być zgodna z tymi głosami wrzuconymi do urny. Karty do głosowania będą miały znaki wodne, zatem niemożliwe do sfałszowania. Ale co tam jakiś kolejny opozycjonista też doniósł i przegrał, sąd odrzucił pozew. Te łajzy będą dalej rzucały kłody pod nogi aż się same na nich wy pier dol@
2020-04-24 01:16:25
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Wszystko co robi rząd Polski w sprawie wyborów prezydenckich jest zgodne z obowiązującym prawem! Wyborcy Andrzeja Dudy idą na wybory w terminie wskazanym przez marszałka sejmu. Natomiast wyborcy którejkolwiek innej wydmuszki idą na wybory w dowolnie wybranym terminie!
2020-04-24 06:32:46
Mach: Polska to największy beneficjent środków budżetowych z UE. Także w zakresie walki z covid 19 7,5 mld euro w tym 1,1 mld euro od ręki tj. prawie 5 mld zł, które dziś ratują beznadziejną sytuację w polskich szpitalach w zakresie odzieży ochronnej przed covid 19. Polska ostatnie 2 mld zł realnych pieniędzy wydała na propagandę TWP, by między innymi poprawić spadające poparcie partii rządzącej i jej kandydata na prezydenta. UE dziś ratuje zdrowie pracowników służby zdrowia, którzy na wojnę z covid 19 ruszyli bez jakiejkolwiek osłony- można powiedzieć nieuzbrojeni niczym polska armia w 1939 r. Ten rząd pomaga też polskim przedsiębiorcom , niestety ale też ze środków unijnych no i nie ukrywajmy z dodruku pieniędzy przez NBP. Wszystkie pieniądze ,które ten rząd mógł zaoszczędzić dzięki dobrej koninkturze gospodarczej w całym świecie w imię polityczno propagandowych celów wydał na programy socjalne i dziś w obliczu światowego krachu został goły uprawiając chocholi wyborczy taniec z pocztą polską i Sasinem, który nie tylko wyborów nie przeprowadzi należycie ale który nie potrafi otworzyć kilku przejść granicznych dla ludzi którzy mając pracę nie mogą jej wykonywać w imię nieokreślonych dotąd politycznych celów rządzącej partii.
2020-04-24 06:34:42
hanbes: Pogromco pogromców: nie pisz takich pierdołów o 1-szej w nocy gdy zioła mają największą moc do proszczenia fałd mózgowych... O tej porze to PISuary robią narady i posiedzenia co by tu jeszcze spierdzielić a ty w ramach poparcia powielasz te "nocne narady" na portalu OX. Jeśli uważasz że tryb wyborów jest bez zastrzeżeń to... odezwij się znowu w nocy po kolejnej dawce...
2020-04-24 08:10:19
jasper: pogromco od „lepszego“ sortu -czas wystapien prezydenta Dudy wyemitowanych w marcu w TVP Info wyniosl blisko 20 godzin. Inni przedstawiciele komitetu wyborczego np. p. Kidawy-Blonskiej pojawiali sie na antenie przez ok. 20 minut, a p. Kosiniaka-Kamysza - niecale 10 minut. Tuba rezimowa dziala odpowiednio. Krotka historia dla przypomnienia - Hitler i jego klika z pelnym rozmyslem ignorowali prawo, by zawlaszczyc pelnie wladzy, wtedy w demokratycznych Niemczech. Konstytucja, przepisy oraz odgorne normy niewiele dla nich znaczyly. Wedlug narodowych socjalistow prawo istnialo tylko po to, by im sluzyc , a na „sprawiedliwosc“ mogli liczyc tylko ich zwolennicy, nie zas oponenci. Ponadto podstawe interpretacji wszelkich regul miala stanowic ideologia partyjna. Wiecej od punktow w konstytucji znaczyly punkty programu NSDAP i wyrywki z przemowien fuhrera. // Profesor Strzembosz wyliczyl, ze prezydent Andrzej Duda ( oczywiscie na polecenie z Nowogrodzkiej) 7 razy zlamal konstytucje. A przysiegal - „ tak mi dopomoz Bog“. Ponoc jest wierzacy ?
2020-04-24 16:58:04
Pogromca pogromców i cwaniaczków: ia ia... usłyszeli jaspera. Bo ty chyba wszystkie wystąpienia Andrzej Dudy zliczyłeś i znowu łykałeś pelikanie jak leci mech, gowno, trowa z TVNu. To chyba lepiej do Kidawy bo tak kompromitującej się kandydatki jeszcze nie było. Ona jak miała możliwość zabrania głosu, choćby ostatnio, kiedy Joński uciszał dziennikarza, to nic mądrego nie miała do powiedziała tylko kryła się za plecami Borysa Pupki. Wpadka za wpadką, praktycznie nie ma dnia, byśmy nie słyszeli o nowej gafie Kidawy-Błońskiej. Było już o "75. rocznicy zbrodni katyńskiej" (w rzeczywistości - 80. rocznicy); mówiła też o prezydencie "Andrzeju Dudli", wsparciu "kolegów i koleżanek z PiSu", a ostatnio "uczniowie i ich nauczycielowie"; i w końcu słynne "inspiratory". Mijają kolejne dni a Kidawa-Błońska nie zwalnia tempa z wpadkami. W wywiadzie dla Onetu Kidawie-Błońskiej zdarzyło się przejęzyczyć trzy razy w ciągu jednej wypowiedzi, co stanowi chyba rekord kampanii wyborczej. "Nie da się tych wyborów w tym termonie przeprowadzić. Stoję na straży konstytuści... konstytucji i wolności obywatala, wprowadzam stan i przekładam wybory, to jest zadanie dla premiera - powiedziała". Wyobrażasz sobie jasper co by było gdyby doszło do debaty kandydatów? Kidawa pod ziemię by się zapadła i oddała walkower. Mosz recht, usiedlim na twój grzbiet. Na ośle wyniośle! Ale dali łże gnom.
2020-04-24 17:19:28
hanbes: Jasper, patrz: pogromca pogromców obudził się po nocnym ćpaniu! Ale on dalej nie kontaktuje! Widzisz do czego doprowadza ciągłe oglądanie TVPiS? Ja pierdziele, jemu już nie pomogą nawet specjalne egzorcyzmy Tadzia z Torunia... I oni siebie nazywają elitą Rzeczypospolitej... Ministrowie którzy w przeszłości nie załapali się nawet na ministrantów teraz realizują swoje niespełnione marzenia a że po trupach (dosłownie) to nie ma najmniejszego znaczenia...
2020-04-24 17:37:36
politykier: hanbes = ... specjalne egzorcyzmy Tadzia... nie załapali się nawet na ministrantów... niespełnione marzenia a że po trupach (dosłownie) = wioskowy nekrofil, czy nie dostał za niesienie krzyża na pogrzebie?
2020-04-24 17:44:12
hanbes: Wioskowy?! Miastowy się odezwał! Po takich paniskach jak ty to mój pradziad na konia wskakiwał...
2020-04-24 17:53:16
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Trafiła kosa na kamień. Wszystkich was trolle do jednego wora. Przypomnij sobie waszych niekompetentnych ministrów co tylko łapska wyciągali, afera za aferą, państwo teoretyczne...
2020-04-24 18:27:27
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Rząd PO-PSL nie miał i mówił, że nie będzie miał pieniędzy na 500+ dla polskich dzieci a w tym samym momencie rozpoczął sprowadzać do Polski islamistów, którzy mieli dostać za darmo bardzo duży socjal (3000 euro na miesiąc) mieszkania służbę zdrowia edukacje oraz inne profity. Donald Tusk Jeszcze jakby tego było mało straszył Polskę i Prawo i Sprawiedliwość za to że Prawo i Sprawiedliwość zablokowało system stałej relokacji Islamskich migrantów do Polski ogromnymi karami finansowymi – za każdego nie przyjętego emigranta ekonomicznego na socjal przez Polskę i Prawo i Sprawiedliwość Polska miała zapłacić karę 250 tyś euro. Kto dziś by wypłacał socjal Arabom (3000 euro miesięcznie) gdyby Prawo i Sprawiedliwość nie zablokowało sytemu stałej relokacji Islamskich migrantów do Polski wprowadzane do Polski przez rząd Platformy - Obywatelskiej i PSLU Rząd Władysława Kosiniaka Kamysza i Małgorzaty Kidawy Błońskiej. I oni jeszcze teraz manipulują wciskając POdatnym lemingom że ostatnie 2 mld poszły tam gdzie nie powinny, podczas gdy na służbę zdrowia przeznaczono faktycznie12 mld. Oni by tą kasę na tych emigrantów oczywiście przeznaczyli. Nie mówiąc już o tym ile by poszło na propagowanie LGBT+. Chwała Bogu za to że Polacy odsunęli ich od władzy!
2020-04-24 18:38:30
jasper: Jakie ty pierdoly piszesz, to sie w glowie nie miesci pogromco od siedmu bolesci. Przekaz TV rezimowej to chyba sobie nagrales i sluchasz jak disco polo kazdego dnia. Bardziej przydalby sie program Rozum+ , bo chyba tego najbardziej brakuje suwerenowi! Co widac , po wpisach nie tylko pogromcy o malym rozumku.
2020-04-24 18:41:28
hanbes: Pogromca, weź coś w żyły byś ,tak jak wczoraj o 1-szej w nocy "uszczęśliwił" nas znowu jakimś natchnionym tekstem o wyższości nad gorszym sortem, kanaliami by zamknąć im zdradzieckie mordy... Ale jesteś tępy...
2020-04-24 18:41:54
jasper: Naga prawda - caly swiat mowi i mysli prawie wylacznie o koronawirusie. Kazdy z nas mowi i mysli praktycznie tylko o tym. Ile razy szary posel zwany prezesem a w rzeczywistosci 3 w jednym, zwrocil sie do rodakow ze slowami otuchy, albo ostrzezen? Ile razy z jego ust wyrwalo sie slowo "wirus"? Wzial posel w swe nieskalane praca raczki cala wladze. Powinien wziac tez troche odpowiedzialnosci. On ma cie gleboko gdzies pogromco, tak jak kupil za 500 zadluzajac kraj tak szybko cie sprzeda, jak bedzie musial. Cdn
2020-04-24 18:51:23
jasper: Z tego co pamietam, siedzial szary posel przez pierwsze 5- 6 tygodni pandemii w kuchnii albo pod kolderka, nie wychylajac nosa ( podobnie 13.12.81). Pozniej wyszedl na chwile na swiatlo, obmawiajac opozycje. Pare dni pozniej skrytykowal UE , ze nie dala rady. Pozniej prywatna msza, zeby dac narodowi swiadectwo wlasnej wiary. Pozniej prywatna wizyta na Powazkach. Pozniej kameralne obchody wlasnej teorii o zamachu. Pozniej prywatna wizyta na Wawelu. Tyle. O Polakach - nic. O wirusie - nic. O rozpadajacej sie ekonomii - nic. O historycznych przemianach, ktore dzieja sie na naszych oczach - NIC.
2020-04-24 18:55:04
jasper: A to wszystko po to, zeby odwrocic uwage i wprowadzic stan wyjatkowy. Gratuluje Polacy, dlugo wolnoscia sie nie nacieszyliscie.
2020-04-24 19:31:34
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Gdzieś ty to wyczytał hanbes w moich wpisach? Tzw gorszy sort, dzielenie Polaków to wasza sprawka. Pamiętamy te obraźliwe wyszydzania mohery, pisiory, zimny lech, szydzenie z krzyża, jeszcze jak dzierżyliście władzę. Po przegranej, odsunięciu od koryta nie umieliście się z tym pogodzić to przeszliście do totalnej destrukcji. Sami się wykluczyliście nie potrafiąc w niczym współpracować.
2020-04-24 19:31:36
krzysztof.nn: ...a tymczasem w najlepsze kręci się karuzela PiS-owskich łgarstw i przekrętów, kaczyści prą po trupach do władzy: ✍Choć nie ma jeszcze przepisów dotyczących głosowania korespondencyjnego, rząd się tym nie przejmuje i pełną parą prowadzi do jego przygotowania ✍ Jednym z kluczowych elementów jest wydrukowanie ok. 30 mln kart wyborczych Odpowiedzialny za przygotowanie wyborów korespondencyjnych wicepremier Jacek Sasin twierdzi, że karty są drukowane przez państwową Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych To nieprawda. Karty są drukowane przez prywatną firmę z kapitałem niemieckim — czego rząd nie chce przyznać ✍Firma drukuje karty wyborcze, których wzoru formalnie jeszcze nie ma"✍
2020-04-24 19:32:08
wyśmienity cwaniaczek: eee HŁOPAKI i i i BABY NIE ODPOWIADAJCIE NA POSTY OD BOTA z pytajnikiem na głowie :)!!!! EBANY DEBIL skoro awatara nie potrafi ogarnąć .........:)!
2020-04-24 19:37:55
Pogromca pogromców i cwaniaczków: jasper ciebie kupili za puste obietnice o zielonej wyspie, gdzie mógłbyś żreć soczystą niemiecką trowe. PO 500+ też obiecywało ale nieszczerze i po czasie. A tak naprawdę to na chwilę, bo zaraz by zlikwidowali cwaniacy.
2020-04-24 19:44:02
krzysztof.nn: "Duda nie może przegrać nawet jeśli otrzyma mniejszość głosów. Jarosław Kaczyński ma wszelkie narzędzia do tego, by nie dopuścić do porażki swojego obozu politycznego. Skoro odbiór pakietów wyborczych nie jest kwitowany, niemożliwa jest kontrola nad dystrybucją, obiegiem i powielaniem kart do głosowania. Ten kto kontroluje skład komisji wyborczych będzie mógł dosypać dowolną liczbę głosów na swojego kandydata. Fałszerstwo to jest bardzo trudne do udowodnienia, bo przy niskiej frekwencji nie zachodzi prawdopodobieństwo, by liczba głosów przekroczyła liczbę uprawnionych, więc dosypywać je można bezkarnie."
2020-04-24 19:44:26
krzysztof.nn: "PiS już dawno otworzył furtkę do kolejnego fałszerstwa wyborczego. Od 2018 r. „w myśl noweli (Kodeksu wyborczego) postawienie znaku >x<, a następnie zamazanie kratki i postawienie znaku >x< przy innym kandydacie będzie powodowało, że głos pozostaje ważny, gdyż zamazanie kratki należy traktować jako dopisek niepowodujący nieważności głosu”. Ten zapis sprawia, że członkowie komisji wyborczych mogą dowolnie „poprawiać” liczone przez siebie głosy. Fałszerstwo będzie nie do udowodnienia. Jeśli to nie wystarczy i na poziomie wyższego szczebla komisji wyborczych okazałoby się, że Duda pomimo wszystko przegrywa, PiS ma w ręku jeszcze jedną tajną broń. Przegłosowana ustawa przewiduje (art. 5.6), że „koperty zwrotne niedostarczone do gminnej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania przekazywane są właściwemu dyrektorowi delegatury Krajowego Biura Wyborczego, a dalszy ich los określi w drodze rozporządzenia minister Sasin”."
2020-04-24 19:44:50
krzysztof.nn: "W ten sposób jednoosobową decyzją działacza PiS zneutralizować można całe dzielnice lub miejscowości, które nie darzą władzy sympatią. Ich głosy mogą „nie dotrzeć na czas” i wylądować w mielarce. „Nieważne kto jak głosuje, ważne kto liczy głosy”, a głosy będzie liczył minister Jacek Sasin. Policzy tak, jak sobie Jarosław Kaczyński zażyczy."
2020-04-24 19:50:53
krzysztof.nn: tak już całkiem na marginesie i abstrahując od obecnej sytuacji chciałbym przypomnieć niektórym najwyraźniej niedouczonym, że historia zna wiele przypadków smutnego końca znienawidzonych dyktatorów - jedni kończyli na szubienicach, innych rozstrzeliwano, nawet rozszarpywano na strzępy, w najlepszym razie trafiali na długie lata do pierdla...
2020-04-24 20:01:52
Pogromca pogromców i cwaniaczków: tee... pelikan kaj żeś to wyczytoł, takie brednie??? Tak pamiętamy jak niektórzy nieprzychylni rządowi członkowie komisji wyborczych dopisywali drugi znak X przez co karty stawały się nieważne. Tutaj będzie to wykluczone, bo podwójnie sprawdzane.
2020-04-24 21:19:09
jasper: Pogromco madrosci, bo tylko to do ciebie pasuje - jak juz piszesz o Niemczech, to maly wyklad. Niemcy, przy wzroscie gospodarczym mniejszym niz 1 % wypracowaly nadwyzke budzetowa ( czyli prostymi slowami zmniejszyly zadluzenie kraju) podczas gdy Polska , w okresie niebywalej koniunktury, czyli ponad 4% wzrostu PKB, wypracowala deficyt wiekszy niz w latach „Polski w ruinie”. Zaiste, trzeba byc ekonomicznym geniuszem, aby takie osiagniecia uzyskac… i jeszcze sie chwalic w rezimowej tak, zeby tacy jak pogromca ox zrozumieli, ze to sukces :)
2020-04-24 22:23:33
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Nie porównuj Niemiec do Polski, kraju zniszczonego przez okupantów i tzw wyzwolicieli, wyzyskiwanego i okradanego a potem źle zarządzanego. Przez 8 lat rządów rząd PO-PSL doprowadził kraj do opłakanego stanu. To co zrobił rząd PIS w tak krótkim czasie, opozycji nigdy by się nie udało. Wyobrażasz sobie te wszystkie programy socjalne i do tego zrównoważony budżet gdyby rządzili POprzednicy??? W życiu!
2020-04-24 22:34:30
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Głosowanie kopertowe gwarantuje tajność bo są 2 koperty w pakiecie ..jedna z danymi osobistymi..i tę otwiera komisja by odhaczyć głos ..a druga zaklejona z głosem..i ta BEZ OTWIERANIA zostaje wrzucona do urny..w komisji będą przedstawiciele komitetów wyborczych wszystkich opcji politycznych.. Fałszerstwa nie będzie żadnego i dlatego opozycji sie to nie podoba. Prawda i tak zwycięży! Pojedziemy na ośle, po ośle, wyniośle! Ale dali łże gnom.
2020-04-24 23:17:25
jasper: PAD to populizm plus - „Będę też apelował, by jeśli komuś wystarcza środków do normalnego funkcjonowania, nie pobierał w czasie kryzysu 500 plus“. Slyszysz ciemny ludu , nie bierz 500 + , ratuj panstwo doprowadzone do ruiny . Tako rzecze Twoj Prezydent Duda . I na tym w sumie moglby zakonczyc kampanie.
2020-04-24 23:34:50
jasper: - [ ] -"Projekt niebezpieczny, ryzyko handlu glosami, to jest bardzo istotny problem konstytucyjnosci - [ ] " - tak panna Pawlowicz z PiS sprzed lat mowila o glosowaniu korespondencyjnym. Argumentowala, ze glosowanie korespondencyjne moze godzic w tajnosc, bezposredniosc i rownosc wyborow. Co z wyborami Polonii uprawnionej do glosowania? Ale kto by tam sie takimi drobiazgami przejmowal, najwazniejsze po trupach do celu.
2020-04-25 18:26:52
Zet: Pogromco (...) Głosowanie kopertowe gwarantuje tajność bo są 2 koperty w pakiecie(...) czyś wypowiadając te słowa głowę z d.pą na wkłady zamienił?
2020-04-25 18:31:56
krzysztof.nn: zamienił, albo tak ma od urodzenia
2020-04-25 22:31:28
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Po co komentujesz jak ze zrozumieniem u ciebie kiepsko? Komisja otwiera tylko jedną kopertę z danymi aby sprawdzić zgodność danych. Do drugiej, tej na której zagłosowałeś nie zagląda i wrzuca do urny. O takiej tajności pisałem. Proste jak budowa cepa.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: