Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Oświadczenie Christiana Jaworskiego

We wtorek (29.10), podczas powiatowej sesji rady, Christian Jaworski został odwołany z Zarządu Powiatu. W związku z tym wystosował oświadczenie, które poniżej publikujemy w całości.

O odwołaniu Christiana Jaworskiego pisaliśmy tutaj - LINK.

Oświadczenie prasowe

Szanowni Państwo,

W związku z nagłym i niespodziewanym odwołaniem mojej osoby z Zarządu Powiatu Cieszyńskiego pragnę Państwa poinformować, że wszelkie zarzuty kierowane pod moim adresem przez Pana Starostę Mieczysława Szczurka są nieprawdziwe i były tylko pretekstem do odwołania mnie ze stanowiska. Do ostatniej chwili ani Pan Starosta, ani nikt z kolegów i koleżanek tworzących naszą koalicję rządzącą powiatem nie poinformował mnie o zamiarze zgłoszenia wniosku o odwołanie, ani też nie podał przyczyn takiej decyzji. Wniosek o odwołanie mnie z pełnionej funkcji  został wprowadzony do porządku obrad z zaskoczenia i w skandalicznym stylu podczas trwania sesji. Starosta nie uprzedził mnie o swoim zamiarze na odbywającym się wcześniej posiedzeniu klubu radnych Ruch Dla Ziemi Cieszyńskiej, w którym również brałem udział. Wszystko do samego końca było utrzymywane w ścisłej tajemnicy, starano się nawet o mój wyjazd służbowy w tym dniu, abym nie mógł się bronić podczas procedury odwołania. Był to dzień sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego i ze względu na procedowanie uchwały z zakresu komunikacji autobusowej i tworzenia nowych połączeń, powinienem być na niej obecny, gdyż zajmowałem się tym projektem (uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umów o świadczeniu usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego). O tym, iż chciano się mnie pozbyć pod moją nieobecność świadczy również fakt, że na sesji Pan Starosta chciał uniemożliwić udzielenia mi głosu, tym samym pozbawiając możliwości skomentowania zaistniałej sytuacji. Dopiero dzięki interwencji kilku radnych udzielono mojej osobie głosu. Obawiano się, że zabierając głos mogą wyjść na jaw niekorzystne dla Starosty fakty i prawdziwe powody mojego odwołania.

Takiego „kneblowania ust” nie stosuje się w demokratycznym państwie i samorządzie. To są standardy polityki wschodnioeuropejskiej, białoruskiej lub rosyjskiej. Z przykrością i smutkiem patrzę na to, jak wygląda nasza powiatowa polityka. Sam powiat coraz bardziej przypomina „republikę bananową” z intrygami, spiskami i brutalnymi zagrywkami. Jako młody, energiczny i pełen pomysłów człowiek nie spodziewałem się, że na tym szczeblu samorządu będzie tak wiele intryg, układów, zależności, interesów i brudnej polityki. Podpisując w minionym roku jako lider komitetu wyborczego KWW Młodzi Dla Powiatu Cieszyńskiego umowę koalicyjną z Porozumieniem dla Samorządów i Ruchem Dla Ziemi Cieszyńskiej chcieliśmy zaprezentować inny styl działania i zarządzania oraz lepszy rodzaj polityki. Pomimo podpisania umowy koalicyjnej pozostałe strony sygnujące dokument już wtedy nie chciały jej dotrzymać. Chodziło im tylko o zdobycie władzy, a nie reformowanie i modernizowanie powiatu.

W Zarządzie Powiatu zająłem miejsce przeznaczone dla przedstawiciela KWW Młodzi  Dla Powiatu Cieszyńskiego, komitetu którego byłem liderem i założycielem, a który zdobył ponad 11% głosów oddanych do Rady Powiatu Cieszyńskiego. Jednak już na tym etapie próbowano mnie oszukać. Podczas powoływania na stanowisko  byłem głosowany trzykrotnie, chociaż wszyscy radni z klubów Porozumienie Dla Samorządów oraz Ruch Dla Ziemi Cieszyńskiej Mieczysława Szczurka podpisali i zaakceptowali umowę oraz składali zapewnienia o chęci jej realizowania i wzajemnego współdziałania.
W pracy na stanowisku Członka Zarządu spotykałem się regularnie z brakiem chęci do zmian i reform, brakiem akceptacji dla moich pomysłów oraz oporem materii. Nie było dużej woli, aby modernizować urząd, realizować nowe projekty czy tworzyć jakiś konkretny program, który miałby zostać zrealizowany podczas tej kadencji. Umowa koalicyjna, którą podpisaliśmy wspólnie z pełnomocnikiem wyborczym naszego komitetu i radnym powiatowym Januszem Hudźcem, zawierała następujący zapis: „Zarząd Powiatu przygotuje w terminie 90 dni od dnia wyboru Zarządu program działania koalicji na okres kadencji, a w szczególności program działania na 2019 rok.”

90 dni od skompletowania Zarządu minęło końcem lutego obecnego roku, lecz do tej pory nie powstał żaden program ani dokument określający cele i zadania jakie koalicja miałaby realizować podczas tej kadencji…

Podczas swojej krótkiej, niespełna rocznej kadencji starałem się wypełniać swoje obowiązki jak najlepiej potrafiłem. Nadzorowałem i koordynowałem pracę Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich, Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych oraz Wydziału Komunikacji. Uważam, że urzędy powinny iść z duchem czasu i być przyjazne dla mieszkańców. Dlatego opracowałem i wdrożyłem system internetowej rezerwacji wizyt w Wydziale Komunikacji  (co zredukowało długie kolejki oraz umożliwiło mieszkańcom naszego powiatu umawianie się na konkretny termin w celu załatwienia sprawy). Wdrożyłem również system SMSowego powiadamiania o odbiorze zamawianych dokumentów (prawa jazdy, dowody rejestracyjne). Wielokrotnie uczestniczyłem i gościłem na sesjach rad miast i gmin, dbając o dobrą współpracę z wójtami i burmistrzami z terenu naszego powiatu. Nieprawdą jest więc zarzut, że spływały oficjalne skargi od włodarzy gmin na moją osobę.  Panu staroście nie podobała się moja aktywność w mediach lokalnych i społecznościowych. Chętnie wypowiadałem się publicznie na temat realizowanych projektów. Myślę, że obawiano się wzrostu mojej popularności  i dlatego postanowiono mnie odwołać. Miałem też swoją koncepcję na zorganizowanie przez powiat publicznego transportu zbiorowego, a inna niż obecnie forma działania komunikacji autobusowej w naszym powiecie mogła naruszyć interesy prywatnych przewoźników i zmniejszyć ich wpływy. Wielkie firmy transportowe obawiały się tego, a lobby było niezwykle silne.

Podczas 11 miesięcy swojego urzędowania zrobiłem tyle ile się dało, lecz wielu osobom to właśnie przeszkadzało. Padłem ofiarą politycznego spisku starszych panów i brudnej polityki. Cieszę się, że pozostają po mnie innowacyjne rozwiązania w Wydziale Komunikacji, które ułatwiają codzienne życie mieszkańcom powiatu.

Z poważaniem,

Christian Jaworski

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

22
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-10-31 11:55:06
Izi: Szczurek to kanalia jakich mało
2019-10-31 14:32:06
berta25: Oglądałem to Pana odwołanie i powiem krótko- to skandala !!!!!! P.Szczurek nie jest człowiekiem umiejcym przegrywać jego motto to "po trupach ale przy władzy "Wiem,że nie podobała mu się Pańska Koncepcja ograniczająca prywatny transport,ponieważ On także przyłożył rękę do liwidacji starego transportu.Wszystko to grubymi nićmi szyte więc może ktoś kiedyś wysadzi tą starą KLIKĘ z urzędu.Wtedy będzie Cieszyn znów Rozwijającym się prężnie Miastem granicznym a nie jak teraz wiejskim grajdołem bez transportu Publicznego jedynie z prywata
2019-10-31 15:47:03
markuez: Gościu miałbyś klasę to podziekowalbys za współpracę i wyraził smutek że tak Cię potraktowano..A Ty beczysz do poduszki i kwiczysz bo oderwano Cię od koryta...no ale jak nic innego nie umie się robić w życiu tylko żerowac na pieniadzu ciezko pracujacego podatnika to właśnie tak to wygląda...to jest właśnie polityka!!!żenada...
2019-10-31 16:20:41
marianedward: Zobaczyłem transmisję z sesji.... włos się mi pojeżył na głowie - czy to PRL ? Tow. Szczurek niczym sekretarz KP PZPR ... Wstyd mi za ten "beton" w moim powiecie - tylko kasa i fotele. Współczuję Panu Jaworskiemu takiego perfidnego szefa, a markuezowi totalnej głupoty w stylu ZMS !
2019-10-31 16:24:27
krzysztof.mm: no może markuez to arystokrata z manierami z najwyższej półki - nie sądzę - tak czy inaczej ChJ ma prawo i dobrze robi odpowiadając w ten sposób na knucia i intrygi politycznego złomu ze starostwa - tamci udowodnili on line, że nawet z okienka pocztowego nie powinni mieć do czynienia z ludźmi
2019-10-31 17:20:14
Zenobia55: Moja koleżanka z podstawówki robi w starostwie. Spotkałam ją przypadkiem, kiedy byłam przerejestrować swój samochód. Zapytałam jej grzecznościowo, jak tam się pracuje. A ona z grubej rury, że takiego mobbingu nigdy wcześniej nie było jak teraz w wydziale. Tak sobie teraz myślę, czy właśnie Krystiana Jaworskiego przypadkiem nie miała na myśli?! Nie wiem, ile w tym jest prawdy, ale po odwołaniu Jaworskiego, myślę, że jednak coś musiało być na rzeczy, skoro Szczurek go odwołał. Szczurek musiał mieć w ręku solidne podstawy do jego odwołania. I Jaworski o tym doskonale wie, inaczej odwołałby się do sądu pracy, a nie tylko pyskował w necie!
2019-10-31 17:28:55
Ebenezer: A jednak. Starostą Szczurkiem sterują układy firm transportowych. Bo przecież w radzie przewozników przewodniczy właściciel firmy wispol. Jaworski miał pomysł jak odbudowac system komunikacji w powiecie ale nie spodobało się to "prywaciarzom" Dalej będą podnosić stawki za przejazdy wg tego by ZAROBIĆ! Panie Szczurek, weź Pan odejdz!
2019-10-31 18:30:23
Krzyś Kowalski: Szczurek w byciu kanalią nawet do pięt Jaworskiemu nie dorasta, o której piszesz Izy. Ponoć Szczurka jako szefa lubią w starostwie. W przeciwieństwie do Krystiana Jaworskiego po odejściu, którego na następny dzień zapanowała wielka euforia, wręcz fetowano jego odejście szczególnie w wydziałach, które miał niby „merytorycznie” nadzorować, ale okazało się, że on niczego nie umie robić, bo marny z niego pracownik. Słowa „merytorycznie” do końca pracy w starostwie nie zrozumiał, co ono właściwie oznacza w języku polskim. Wszyscy więc poczuli ulgę… Pracownicy są ogromnie wdzięczni Staroście, że Krystian już u nich nie pracuje, ponieważ trudno się pracuje z kimś, kto nie ma zielonego pojęcia o byciu pracownikiem, ani kompetencji, ani wiedzy, ani tym bardziej doświadczenia zawodowego, a ma się w sobie tylko i wyłącznie chorobliwą żądzę władzy, pychę oraz butę. To przerost formy nad treścią. Chłopiec poszedł do starostwa tylko i wyłącznie po władzę, to co pisze, że chciał coś zmieniać, nie jest prawdą. Chciał władzy, robił to bardzo chorobliwie, tylko władza dla samej władzy liczy w jego życiu… Chciał, by Szczurek tańczył, jak mu zagra i się przeliczył! Starosta pokazał mu, gdzie raki zimują. Pokazał, że ma jaja, czego bardzo brakuje chłoptasiowi! Jaworski chce rządzić, mieć władzę, to go to jara, nakręca, władza dla władzy. Nic więcej. Wcześniej nigdy nigdzie nie pracował zawodowo, w starostwie mógł się uczyć, ale on nie lubi się uczyć. Nie przeszkadza mu to, że ni nie umie, nic nie potrafi! Jest także osobą, która przypisuje sobie sukcesy całego Zarządu oraz pracowników Wydziału Komunikacji. Prawda jest taka, że sam, by bez nich nic nie zrobił, bo na niczym się nie zna. Sorry, ale w jego mniemaniu nic nie musi umieć, bo zna się na rządzeniu jak nikt w tym powiecie :P Wszystkie kluczowe decyzje zapadają w Zarządzie, więc gadanie, że to on coś samodzielnie wprowadził, wdrożył lub zmodernizował jest śmieszne oraz nieprawdziwe, to kłamstwo z jego strony! Ciekawe gdzie on teraz robotę znajdzie? Kto go zatrudni? Głupio iść na kasę do Biedry jak wczesnej było się członkiem zarządu.
2019-10-31 18:30:57
Krzyś Kowalski: Szczurek w byciu kanalią nawet do pięt Jaworskiemu nie dorasta, o której piszesz Izy. Ponoć Szczurka jako szefa lubią w starostwie. W przeciwieństwie do Krystiana Jaworskiego po odejściu, którego na następny dzień zapanowała wielka euforia, wręcz fetowano jego odejście szczególnie w wydziałach, które miał niby „merytorycznie” nadzorować, ale okazało się, że on niczego nie umie robić, bo marny z niego pracownik. Słowa „merytorycznie” do końca pracy w starostwie nie zrozumiał, co ono właściwie oznacza w języku polskim. Wszyscy więc poczuli ulgę… Pracownicy są ogromnie wdzięczni Staroście, że Krystian już u nich nie pracuje, ponieważ trudno się pracuje z kimś, kto nie ma zielonego pojęcia o byciu pracownikiem, ani kompetencji, ani wiedzy, ani tym bardziej doświadczenia zawodowego, a ma się w sobie tylko i wyłącznie chorobliwą żądzę władzy, pychę oraz butę. To przerost formy nad treścią. Chłopiec poszedł do starostwa tylko i wyłącznie po władzę, to co pisze, że chciał coś zmieniać, nie jest prawdą. Chciał władzy, robił to bardzo chorobliwie, tylko władza dla samej władzy liczy w jego życiu… Chciał, by Szczurek tańczył, jak mu zagra i się przeliczył! Starosta pokazał mu, gdzie raki zimują. Pokazał, że ma jaja, czego bardzo brakuje chłoptasiowi! Jaworski chce rządzić, mieć władzę, to go to jara, nakręca, władza dla władzy. Nic więcej. Wcześniej nigdy nigdzie nie pracował zawodowo, w starostwie mógł się uczyć, ale on nie lubi się uczyć. Nie przeszkadza mu to, że ni nie umie, nic nie potrafi! Jest także osobą, która przypisuje sobie sukcesy całego Zarządu oraz pracowników Wydziału Komunikacji. Prawda jest taka, że sam, by bez nich nic nie zrobił, bo na niczym się nie zna. Sorry, ale w jego mniemaniu nic nie musi umieć, bo zna się na rządzeniu jak nikt w tym powiecie :P Wszystkie kluczowe decyzje zapadają w Zarządzie, więc gadanie, że to on coś samodzielnie wprowadził, wdrożył lub zmodernizował jest śmieszne oraz nieprawdziwe, to kłamstwo z jego strony! Ciekawe gdzie on teraz robotę znajdzie? Kto go zatrudni? Głupio iść na kasę do Biedry jak wczesnej było się członkiem zarządu.
2019-10-31 19:14:01
krzysztof.mm: Krzysiu, a ty pracujesz w starostwie? może żona, ktoś z rodziny? - bo co do tego, że jesteś zwolennikiem grupy trzymającej [jeszcze] władzę, nie ma wątpliwości
2019-10-31 19:19:51
Krzyś Kowalski: Christian to Ty?
2019-10-31 19:35:39
dzdzownica: O niekompetencji i muchach w nosie pana członka było głośno. O tym że działał wszystkim w starostwie na nerwy też. Ale czego chcecie? Jest typowym przedstawicielem swojego pokolenia. Nic nie wiedzieć, brylować na fejsbuku i w mediach, ale mieć dwie lewe ręce do roboty a polecenia służbowe mieć w głębokim poważaniu. Co miał zrobić jego przełożony? W tym wypadku starosta? Każdy normalny szef pozbył by się takiego pracownika czym prędzej. Szkoda że w tym wypadku tak późno. Ale najciekawsze jest to że ci którzy jeździli po panu członku jak po łysej kobyle kiedy został wybrany i nie przebierali tutaj w słowach teraz nagle go bronią i wynoszą pod niebiosa. Hipokryzja głównych hejterów z OX przekroczyła już wszystkie granice.
2019-10-31 21:00:55
Wiederholec: Młody został zdradzony przez koalicjantów. A to ciekawe! Młody nie pamięta jak zostawił PO i uciekł do Nowoczesnej. Jeżeli w ciągu 90 dni od powstania koalicji nie powstał program o którym mówił to dlaczego młody nie odszedł i nie zerwał koalicji dla dobra mieszkańców? O niego się nie martwcie Wiosna, Razem i SLD czekają na takich "pokrzywdzonych". A jak wróci to ....
2019-10-31 21:09:56
JonkiszUstr: Straszne! Straszne! Ktoś, kto próbował rozłupać beton. Miał pomysły, CO NAJWAŻNIEJSZE: CHCIAŁO MU SIĘ oberwał. W sumie to nie dziwię się... Szczurek dał popis klasy politycznej. Jakie to jest żenujące, że za naszym starostą siedzi kilku właścicieli firm transportowych. Żenada. Wstyd i hańba.
2019-10-31 21:20:08
Zenobia55: Młody rozsyła po mediach skan umowy koalicyjnej, która z założenia dotyczy tylko koalicjantów i nie jest ujawniana publicznie, traktowana jest jako poufna. Dobrze, że to zrobił, to przestroga dla wszystkich, którzy potencjalnie będą chcieli w przyszłości zawrzeć z nim jakąkolwiek koalicję.
2019-10-31 21:34:29
krzysztof.mm: zenobia - jest dokładnie odwrót, złamanie umowy jest ostrzeżeniem przed zawieraniem ich z tymi, co ją depczą, to po pierwsze - po drugie sugerowanie, że umowy pomiędzy ugrupowaniami mającymi sprawować władzę p u b l i c z n ą za pieniądze p o d a t n i k ó w mają być 'poufne' jest k p i n ą z wyborców i demokracji - tak to się mogą co najwyżej m a f i o s i układać albo b a n a s i e z PiS-u
2019-10-31 23:04:31
dstx: Ja jako pracownik Starostwa Powiatowego w Cieszynie w imieniu pracowników Wydziału Komunikacji chciałbym podziękować panu Christianowi Jaworskiemu że Kierownictwo Wydziału Komunikacji musiało złożyć wypowiedzenie umowy o pracę
2019-11-01 00:57:28
Halandril: Czytam Wasze komentarze i zastanawiam się, co takiego P. Christian zrobił? Jaką pracą się wykazał? Co zadecydował? Co wymyślił? Może prócz tego, że DOKOŃCZYŁ wprowadzenie rejestracji elektronicznej w rejestracji pojazdów w starostwie nic więcej?
2019-11-01 07:19:17
krzysztof.mm: halalndril, ja rozumiem, że nie lubisz ChJ - ale skoro od n i e g o oczekujesz wyjaśnień co zrobił zanim go bezceremonialnie i bez uzasadnienia zwolniono [choć przecież pisze o tym wprost] - napisz t y co takiego wybitnego zrobili ci, co go zwalniali
2019-11-01 07:20:15
krzysztof.mm: dstx - i to jest dobre podsumowanie tła tej szczurzej afery
2019-11-01 09:16:23
majka186: i bardzo dobrze że go odwołali bo na własnej skórze się przekonałam jaki to człowiek dziękuję Panie Starosto
2019-11-01 10:39:36
skuter66: krzysztof.mm, ogarnij się chłopie, a nie pisz bzdur.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: