Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wisła: podwyżki cen za wywóz śmieci

Na wczorajszej (30.10) sesji Rady Miasta Wisła radni uchwalili podwyższenie opłaty za wywóz śmieci, która zacznie obowiązywać 1 kwietnia 2020 roku. Trudną decyzję szeroko skomentował burmistrz Tomasz Bujok.

Obecna stawka wynosi 15 zł od osoby (w przypadku odpadów segregowanych). Od 1 kwietnia wzrośnie ona do 20 zł (jeśli chodzi o odpady niesegregowane - 80 zł). 

Na wstępie burmistrz Wisły odniósł się do procedur ogłaszania przetargów. - Każda gmina ogłasza go w różnym czasie, bo jedna miała np. umowę zawartą do 31 marca, druga do 30 września, inne umowy kończą ważność 31 grudnia - tak jest w naszym przypadku. Nasze miasto ogłosiło przetarg, na który wpłynęły bodajże cztery oferty. Najtańsza z nich przewyższała znacznie taką wartość, która pozwalałaby utrzymać nam stawkę za śmieci na poziomie 15 zł, a nawet 17 zł. Przypomnę, że to 15 zł, które obowiązuje do końca tego roku, wynika tylko i wyłącznie z tego, że mieliśmy zgromadzoną przez 2-3, czy nawet 5 lat wcześniej nadwyżkę w tej działalności. W związku z tym mogliśmy ją przez kilka lat "konsumować" -  mówił Tomasz Bujok.

Włodarz gminy wyjaśniał także funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami. - Chciałbym przypomnieć, że system śmieciowy jest tak skonstruowany, że musi się samofinansować. Miasto nie może wydatkować środków pobranych od naszych mieszkańców, czy przedsiębiorców, na jakiekolwiek inne zadania, niezwiązane z wywozem nieczystości. Miasto też nie może bezpośrednio dopłacać do tego systemu, dlatego też nie możemy np. z jakiekolwiek podatku czy subwencji dołożyć do tego systemu. Cały koszt musi być przeniesiony w zasadzie na mieszkańców naszego miasta i każdej jednej gminy - podkreślał.

Burmistrz dodał także, że spodziewa się negatywnych komentarzy na temat podwyżek cen. - Ta uchwała wywoła wiele komentarzy, wzbudzi niezadowolenie wśród naszych mieszkańców. Pewnie będą się pojawiały głosy "w innych gminach może być taniej, a u nas tak drogo", "nic nie robicie, dlaczego jest tak drogo u nas" - to są głosy jedynie emocjonalne, niepoparte żadnymi argumentami merytorycznymi.

Tomasz Bujok odniósł się także do sytuacji w innych gminach - między innymi do Strumienia, gdzie opłata wzrasta także do 20 zł od osoby (pisaliśmy o tym tutaj - LINK). - Wczoraj rozmawiałem z burmistrzem Ustronia, gdzie jest firma będąca de facto własnością gminy. Złożyła ofertę do przetargu, której cena opiewa na 26 zł od mieszkańca. Burmistrz postanowił unieważnić to postępowanie, licząc na to, że w drugim uda się uzyskać korzystniejszą ofertę. Takie decyzje zapadły w urzędzie - to pokazuje, jaka jest tendencja. Podobna sytuacja jest w Strumieniu, która na dzisiejszej sesji rada ma podjąć uchwałę ustanawiającą opłatę właśnie na poziomie 20 zł za osobę. Jak się ma nasza miejscowość w kontekście zbiórki odpadów w okresie zimowym, po terenie górskim, często w niedostępnych miejscach, w stosunku do tego, co jest np. w Strumieniu, na terenie łatwo dostępnym? - pytał retorycznie burmistrz. 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-10-31 15:18:35
markuez: Otóż z tego co wiem miasto może dopłacać do tego systemu..A jeśli rok rocznie podnosi się nam podatki to macie z czego dorzucić...
2019-10-31 15:20:09
Baciar: Hanysy przyjadą, śmieci zostawią , miasto kasuje opłatę miejscową, mieszkańcy zapłacą za wywóz śmieci. Brawo.
2019-10-31 15:42:17
markuez: Hmm ale paradoks..W Ustroniu firma będąca własnością gminy chce zbierać śmieci za 26zl od osoby..W strumieniu i Wiśle po 20zl...Ale ponoć gmina nie może na tym zarabiać...to zyski wypracowane na śmieciach gdzie trafiają??
2019-10-31 15:56:17
maykel: To jest zwykłe okradanie mieszkańców. "Najdroższe śmieci" w okolicy! Nikt nie dba o dopłaty i obniżenie kosztów a wręcz przeciwnie -wygląda to na zmowę z firmą odbierającą odpady.
2019-10-31 15:57:40
maykel: Zwolnić połowę urzędasów bo zamiast się robotą zająć to pół dnia kawa i ciasteczko! Za dużo ich i zajęcia nie mają!!! Będzie na dopłaty do odpadów.
2019-10-31 17:21:25
Ebenezer: Co do Ustronia, to przecież jest ustawka. Do kolejnego postępowania przystąpi ta ustronska spółka z trochę niższą ceną i... wygra. A burmistrz zbierze gratulacje, że dzieki jego działaniom mieszkancy nie zapłacą 26 zł tylko 23 zł...
2019-11-01 10:28:00
skuter66: W Skoczowie płacą 9 zł, to wszystko przez PIS.
2020-04-20 19:42:11
niedzwiad0: Projekt z 7.04.2020 zakłada opłaty w Skoczowie 26 zł od osoby.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: