Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Strumień: o podwyżkach cen za wywóz śmieci

Podczas poniedziałkowego (28.10) spotkania połączonych komisji Rady Miejskiej w Strumieniu dyskutowano na temat rosnących cen za wywóz śmieci. Radni na dzisiejszej sesji mają uchwalić nową stawkę, która wyniesie aż 20 zł od osoby - obecnie wynosi ona 11 zł.

- Trzeba jednak podkreślić, że gmina na tym nie zarabia - mówiła o podniesieniu stawki Anna Grygierek.

Jak wynika z przepisów prawa samorządowego, każda gmina nie może ani dopłacać do wywozu śmieci, ani na gospodarce odpadami zarabiać. Koszty są zależne od wielkości gminy, ale nigdy nie są małe. - Łączne koszty systemu gospodarki odpadami wyniosą 2.980.400,00, co powoduje, że w przeliczeniu na jednego  mieszkańca średnia miesięczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi kształtuje się na poziomie 20,48 zł brutto - czytamy w uzasadnieniu uchwały, którą będą podejmować dziś radni w Strumieniu.

Burmistrzyni Strumienia wyjaśniała także, z czego wynika taki wzrost kosztów. - To nie jest jakaś niespodzianka. Są gminy, w których te stawki nawet o 300% wzrastają, także mamy trudną decyzję. Wysokość i kalkulacja składki zależy od tego, jaką ofertę otrzymamy. Dwie oferty w przetargu to naprawdę niewiele. Chcieliśmy jak najszybciej go rozstrzygnąć, udało się go ogłosić jeszcze według starych przepisów, w przeciwieństwie do innych gmin, których przetargi będą wyłaniane w myśl nowych regulacji - mówiła Grygierek.

Warto dodać, że opłata dla osób niesegregujących śmieci wyniesie w Strumieniu aż 40 zł miesięcznie.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-10-31 06:54:02
john: Mamy również gminy w których stawka za wywóz śmieci jest niższa ale o tym pani burmistrz już nie powiedziała. Wygląda to tak że segregujemy,myjemy opakowania przed segregacją zużywając niepotrzebnie wodę za którą również płacimy. W nagrodę dostajemy podwyżki. To jest tak zwana dobra zmiana.
2019-10-31 09:29:25
M53: Wkurza mnie takie tłumaczenie, że gdzieś jest drożej. Po to jest burmistrz, by nie było drożej, a mieszkańcom gminy żyło się lepiej. Trzeba pokombinować, jak to zrobić i tu już pani burmistrz zabrakło. Szkoda, bo potrafi brylować w różnych organizacjach, stowarzyszeniach, a na terenie własnej gminy robi się bezradna.
2019-10-31 15:40:32
Baciar: To DOBRA ZMIANA, kiełbaska wyborcza kosztowała, jak wybraliście, tak macie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: