Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Opowiedzą o wydarzeniach sprzed stu lat. Rusza projekt "Cieszyńskie drogi do Niepodległej"

Fundacja Volens i cieszyński oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego rozpoczęły projekt, którego głównym założeniem jest przedstawienie losów społeczności polskiej na Śląsku Cieszyńskim w latach 1918-1920. W jego ramach będzie można, między innymi, uczestniczyć w otwartych spacerach historycznych.

Projekt "Generacja pamięci. Cieszyńskie drogi do Niepodległej" (bo tak brzmi jego pełna nazwa) otrzymał dofinansowanie z Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2022 i już się rozpoczął. Zainaugurował go wywiad online z dr Grzegorzem Gąsiorem, który poświęcony był ustaleniom Rady Ambasadorów w Spa z 28 lipca 1920 roku. Można go obejrzeć na kanale Youtube:

W planach, oprócz kolejnych rozmów on-line, są także rajdy terenowe "Śladem bohaterów bitwy skoczowskiej". Wycieczki z  historykami odbędą nie tylko uczniowie szkół, ale też wszyscy chętni. Otwarty spacer zaplanowano na 15 sierpnia br.

W ramach projektu organizatorzy przygotowali także dwie inicjatywy dla uczniów szkół podstawowych i średnich z Cieszyna, powiatu cieszyńskiego i Czeskiego Cieszyna. Mowa o warsztatach z serii "Żywe lekcje historii" i konkursie popularyzatorskim. Szczegołowe informacje dostępne są na stronie internetowej cieszyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: