Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Strażacy dzieciom w Zameczku Prezydenckim

W poniedziałek (27.07) strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie oraz strażacy-ochotnicy z OSP Mnich przygotowali atrakcje dla dzieci, przebywających w Zamku Prezydenckim w Wiśle. Wydarzenie miało związek z pomocą dla osób z regionów najbardziej dotkniętych powodzią.

W Zameczku Prezydenckim w Wiśle, w ramach pomocy, przebywają dzieci z terenów najbardziej dotkniętych powodzią. Najmłodszym poszkodowanym zapewniono liczne atrakcje, Jedną z nich były pokazy przygotowane przez strażaków z powiatu cieszyńskiego – w poniedziałkowym spotkaniu ze strażakami wzięło udział 38 dzieci oraz 5 opiekunów. Patronat nad wypoczynkiem i pokazami objęła Pierwsza Dama RP – wyjaśniał st. kpt. Michał Pokrzywa, Oficer Prasowy cieszyńskiej PSP.

Podczas wydarzenia dzieci miały okazję dowiedzieć się m.in sporo w  temacie ratownictwa wodnego, a przy tej okazji omówiono również kwestie bezpieczeństwa nad wodą. Strażacy poinstruowali dzieci jak zachować się w obliczu niebezpieczeństwa i jak używać numerów alarmowych a także w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Każdy z uczestników mógł także nauczyć się udzielania pierwszej pomocy i samodzielnie przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie pod okiem strażaka-ratownika.

Zaprezentowano także jak wyglądają typowe narzędzia,wykorzystywane podczas działań. Dla chętnych przygotowano możliwość praktycznego” użycia sprzętu gaśniczego i spróbowania podawania prądów gaśniczych. Jednym z zadań dla uczestników było przewrócenie pachołków strumieniem wodnym.

Sporo emocji wzbudziły pokazy ratownictwa wysokościowego oraz ewakuacji osób z wysokości. Najmłodsi mogli zobaczyć  jak przy pomocy nadajnika GPS podłączonego do komputera można w obrazowy sposób nanosić na mapy miejsca jakie strażacy przeszukują podczas poszukiwań osób zaginionych. Jednak jedną z największych atrakcji był pokaz umiejętności psa ratowniczego – „Iry”, który udowodnił wszystkim, że i on jest  ratownikiem.

 

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: