Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ołtarz przechodzi renowację. Kiedyś był ozdobniejszy

Drewniany kościółek św. Rocha w Zamarskach to perełka tego typu obiektów w naszym regionie. Okazały ołtarz św. Anny, mieszczący się w tym kościele, właśnie przechodzi renowację. Okazuje się, że udało się podczas prac konserwatorskich, odkryć styl, który nadano mu w XVIII wieku.

Mocno zniszczony boczny ołtarz św. Anny z drewnianego kościoła parafialnego św. Rocha w Zamarskach na Śląsku Cieszyńskim poddany został konserwacji. Rozpoczęcie prac przy unikatowym ołtarzu stało się możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wkładowi własnemu parafii.

Ciekawe retabulum wraz z ołtarzem głównym i drugim ołtarzem bocznym św. Jana Nepomucena zostało przeniesione do ówczesnego filialnego kościoła w Zamarskach po 1884 r. Nastawa ołtarza powstała w stylu tzw. regencji w latach 1730-1740 – wytłumaczył ks. dr Szymon Tracz, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej.

Przy odkrywkach konserwatorskich okazało się, że ołtarz miał bogatą pierwotna szatę. - Okazało się, że pierwotnie całość struktury pokrywała błękitnopastelowa marmoryzacja, zaś elementy snycerskie były bogato złocone i srebrzone, co czyniło ołtarz bardzo dekoracyjny. Ciekawa jest także centralna grupa rzeźbiarska ze św. Anną nauczającą Marię, którym towarzyszy św. Joachim– zauważył ks. dr Szymon Tracz. Jak podkreślił, przed konserwatorami stoi także zadanie „zrekonstruowania niezachowanego stipesu ołtarzowego”.

Pierwszy drewniany kościół w Zamarskach spalił się w 1585 roku. Kościół dobudowany został do wieży w 1731 z fundacji Henryka Fryderyka z rodu Wilczków. Z początku pracowali w nim w roli misjonarzy jezuici, a po zniesieniu zakonu w 1773 kościół został filialną świątynią cieszyńskiej parafii, później parafii w Hażlachu.

KOD/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-08-14 08:32:45
krzysztof.mm: co tam ołtarz w Zamarskach - plac Kaczyńskiego w Lublinie, tam dopiero TVPiS zrobiło super lifting, i to przy użyciu zaledwie zawartości jednego kosza na śmieci - brawa dla Partii, brawa dla TVPiS, brawa dla jej dzielnego reporterka, no i przede wszystkim dla wszystkich łosi, które tej ekipie klaszczą
2020-08-14 14:10:49
politykier: krzy-sio+ sam sobie bijesz brawo...
2020-08-14 19:03:20
jasper: politykier vel donek, vel bronek - a jak tam zlodziej Czarnecki ? - kiedy odda z nawiazka wyludzone pieniadze wynikajace ze swiadomego oszustwa PE w sprawie kilometrowek? A wystarczylo nie krasc !
2020-08-14 19:13:08
politykier: Tego rodzaju zapytanie kieruj do osoby zainteresowanej, Czarneckiego.
2020-08-14 19:16:01
politykier: krzy-sio+ A jak tam odsiadka Kardynała Pella? Może przypomnisz, o jakie rzeczy oskarżałeś tę osobę i co się okazało? krzy-sio+ produkcie skrajnie lewicowej, lewackiej, propagandy, wystarczy, jeśli przestaniesz kłamać i zaczniesz wypowiadać się na tematy, o których masz jakieś przynajmniej nikłe/śladowe pojęcie.
2020-08-14 20:30:37
jasper: Popatrz politykier, jak dziala prawo wedlug Ziobry - ksiadz z diecezji gliwickiej z zarzutem zgwalcenia kobiety oraz utrwalanie tresci pornograficznych z udzialem 16-latki, na proces w Czestochowie czeka na wolnosci. O synku Kurskiego podejrzanego o gwalt na dziecku - cicho sza ! A tak glosno i grozno wolali z sali sejmowej, ze beda tepic pedofilii i nawet wyzsze kary ustalili !
2020-08-14 23:20:04
politykier: Był również taki premier, który proponował chemiczną kastrację. Kurski przeproś za bratanka! Skoro stryjek nie napisze, jest cicho sza !
2020-08-14 23:26:34
jasper: Dlaczego ksieza agitowali z ambony za Duda? Dlaczego zakonnice falszowały glosy podopiecznych w DPS-ach? Bo PiS jest gwarancja bezkarnosci zwyrodnialcow w sutannach oraz tych, ktorzy ich ukrywali ! Rozumiem , ze ochrona pedofili w sutannie to tradycyjne polskie wartosci rodzinne. Prawda politykier ?!
2020-08-15 04:12:08
politykier: krzy-sio+ koryfeuszu chóru nienawistników, twoje rojenia klasyfikują Cię do wizyty w miejscu, gdzie jest jeszcze bardziej biało niż w polskim sejmie... Miejmy nadzieję, że wynikają tylko ze skrajnie lewicowego, lewackiego, zideologizowania...
2020-08-15 15:48:24
jasper: Prawda boli, oj jak boli. Ale ma bolec ! politykier vel donek - koryfeuszu klamstwa i hipokryzji prawactwa ...
2020-08-15 22:52:38
politykier: krzy-sio+ produkuj się dalej, to co przedstawiasz, nie ma pokrycia w obiektywnej prawdzie. Ty prawdę traktujesz relatywnie...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: