Ołtarz przechodzi renowację. Kiedyś był ozdobniejszy
Mocno zniszczony boczny ołtarz św. Anny z drewnianego kościoła parafialnego św. Rocha w Zamarskach na Śląsku Cieszyńskim poddany został konserwacji. Rozpoczęcie prac przy unikatowym ołtarzu stało się możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wkładowi własnemu parafii.
Ciekawe retabulum wraz z ołtarzem głównym i drugim ołtarzem bocznym św. Jana Nepomucena zostało przeniesione do ówczesnego filialnego kościoła w Zamarskach po 1884 r. Nastawa ołtarza powstała w stylu tzw. regencji w latach 1730-1740 – wytłumaczył ks. dr Szymon Tracz, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej.
Przy odkrywkach konserwatorskich okazało się, że ołtarz miał bogatą pierwotna szatę. - Okazało się, że pierwotnie całość struktury pokrywała błękitnopastelowa marmoryzacja, zaś elementy snycerskie były bogato złocone i srebrzone, co czyniło ołtarz bardzo dekoracyjny. Ciekawa jest także centralna grupa rzeźbiarska ze św. Anną nauczającą Marię, którym towarzyszy św. Joachim– zauważył ks. dr Szymon Tracz. Jak podkreślił, przed konserwatorami stoi także zadanie „zrekonstruowania niezachowanego stipesu ołtarzowego”.
Pierwszy drewniany kościół w Zamarskach spalił się w 1585 roku. Kościół dobudowany został do wieży w 1731 z fundacji Henryka Fryderyka z rodu Wilczków. Z początku pracowali w nim w roli misjonarzy jezuici, a po zniesieniu zakonu w 1773 kościół został filialną świątynią cieszyńskiej parafii, później parafii w Hażlachu.
KOD/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.