Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Odnowili Oddział Kardiologii

Najnowszy sprzęt medyczny, wykwalifikowana kadra i opieka na najwyższym poziomie… a to wszystko w Oddziale Kardiologii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Ustroniu, zlokalizowanych w Uzdrowisku Ustroń. Oddział Kardiologii doczekał się kompleksowej modernizacji, z której korzystają już pierwsi pacjenci.

Oddział Kardiologii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Ustroniu przeszedł szereg zmian, które usprawnią pracę personelu medycznego, a także podniosą komfort pacjentów podczas pobytu. Modernizacja polegała na odnowieniu oddziału, wymianie infrastruktury, a także pracach budowlanych – wcześniej oddział mieścił się na dwóch piętrach, co powodowało trudności z transportem pacjentów między nimi, ale teraz już wszyscy pacjenci znajdują się na jednym piętrze. Zwiększono ilość łóżek dla pacjentów, zwłaszcza w Oddziale Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego.

Oddział powiększyliśmy z myślą o pacjentach, którzy wymagają stałego nadzoru i monitorowania parametrów życiowych. Są to najcięższe przypadki, gdzie pacjenci znajdują się w stanach zagrożenia życia. Stworzenie dodatkowych miejsc monitorowanych w obrębie oddziału i szpitala daje możliwość specjalistycznej opieki nad chorymi w najtrudniejszym stanie – mówi ordynator Oddziału Kardiologii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Ustroniu, Grupa American Heart of Poland dr n. med. Bartosz Skwarna.

Przeprowadzone prace polegały też na dostosowaniu pomieszczeń rehabilitacji do potrzeb Oddziału Kardiologii PAKS oraz poradni. Oddział Kardiologii zyskał przy tym także dodatkowe sale dla pacjentów oraz wyposażenie w nowoczesny sprzęt medyczny, dzięki czemu każde stanowisko dla pacjenta posiada nowoczesne kardiomonitory oraz panele medyczne. Dzięki całościowej modernizacji, pacjentom można zapewnić jeszcze lepszą opiekę oraz większy komfort podczas pobytu w placówce.

Na oddziale wykonują m.in. zabiegi z zakresu kardiologii interwencyjnej, leczą chorobę wieńcową, chorobę niedokrwienną serca, zajmują się szybką diagnostyką zawału serca i jego leczeniem, elektroterapią, w tym implantacją stymulatorów serca, leczeniem arytmii serca. Co ważne, pacjent po wyjściu ze szpitala powinien mieć dalszą opiekę. W klinice działa program Koordynowanej Opieki Specjalistycznej (KOS), polegający na tym, że pacjent który trafi do oddziału z zawałem, wychodząc, bezpośrednio rozpoczyna rehabilitację. Jest ona możliwa w warunkach stacjonarnych, przebywając w sanatorium albo w warunkach ambulatoryjnych, czyli mieszkając w domu i uczestnicząc w zajęciach rehabilitacyjnych, jeśli mieszka się w okolicy i dojazd nie stanowi problemu. W ramach NFZ, w ciągu najbliższego roku po zawale, pacjent otrzymuje wizyty kontrolne w Poradni Kardiologicznej. W województwie Śląskim i w Ustroniu ponad 70% pacjentów jest objętych nowatorskim programem KOS. Przykładowo, w porównaniu do województwa Mazowieckiego ta liczba wynosi tylko około 10%, a więc na tle pozostałych województw, wypadamy znacznie lepiej.

W Polsko-Amerykańskiej Klinice Serca w Ustroniu jest corocznie około 2000 pacjentów kardiologicznych, którzy przyjeżdżają i odbywają rehabilitacje w warunkach stacjonarnych, część również w warunkach ambulatoryjnych. Są też tacy, którzy korzystają z telerehabilitacji, która jest wciąż rzadkością w Polsce. Telerehabilitacja odbywa się na odległość, przy pomocy specjalistycznych urządzeń i również jest realizowana w ramach NFZ.

Gratuluję sprzętu, gratuluję techniki, ale przede wszystkim gratuluję, że ma Pan zespół ludzi, którzy potrafią tego używać dla naszego bezpieczeństwa. Zarówno dla osób z całej Polski, jak i przede wszystkim - mówię to jako Starosta – dla prawie 180 tysięcy mieszkańców naszego powiatu, którzy myślę, że mogą się również czuć bezpiecznie i spokojnie. – pogratulował Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński.

Starosta zwrócił również uwagę, na to że ponad połowa zgonów w Polsce wynika z nowotworów i chorób serca, z czego same choroby serca stanowią 35%. Sytuacja utrzymuje się od kilku lat i oznacza, że co trzecia osoba umiera na choroby serca. Warto pamiętać, że jeśli zmniejszymy tę liczbę chociaż o 10%, to mówimy o dziesiątkach tysięcy uratowanych osób.

Grupa American Heart of Poland rozpoczęła swoją działalność w 2001 roku właśnie w Ustroniu. Obecnie, zarządza siecią ponad 20 ośrodków medycznych w całej Polsce (w tym: szpitale wieloprofilowe, oddziały kardiologii interwencyjnej i kardiochirurgii oraz chirurgii naczyniowej, poradnie, laboratoria diagnostyczne i pracownie diagnostyki obrazowej, Uzdrowisko Ustroń oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe). 

MD

źródło: ox.pl
dodał: md

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: