Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Od maja cieszyniacy zapłacą więcej za ścieki?

O prawie 8% wzrośnie cena za odprowadzanie ścieków w Cieszynie. Uchwała w tej sprawie oraz informacja pojawiła się na ostatniej (31.03) sesji Rady Miejskiej Cieszyna.

Na ostatniej (31.03) sesji Rady Miejskiej Cieszyna w porządku obrad znalazła się uchwała w sprawie zatwierdzenia taryfy za zbiorowe odprowadzanie ścieków. Jednak zaraz na początku sesji pojawił się wniosek, aby powyższą uchwałę zdjąć z porządku obrad. Radny Bartosz Tyrna i Krzysztof Pszczółka zwrócili uwagę, iż blisko 8% podwyżka budzi wątpliwości. - Chcemy wyjaśnić sobie i mieszkańcom, skąd wzięłaby się tak wysoka podwyżka – przyznał Pszczółka.

Wniosek radnych o zdjęcie powyższej uchwały z porządku obrad zaskoczył Burmistrza. Na posiedzeniu komisji były podawane powody, dla których przyjęto taką, a nie inną taryfę. Prezes wyjaśniał, wskazując m.in. na interpretację przepisów prawa. Komisja przyjęła to rozwiązanie, opiniując pozytywnie. Czuję się trochę zaskoczony tym przebiegiem sprawy – przyznał Macura.

Ostatecznie za zdjęciem uchwały głosowało 18 radnych, a 2 wstrzymało się od głosu. Jak czytamy w uzasadnieniu do powyższego projektu uchwały, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek w terminie 70 dni przed planowanym dniem wejścia taryf w życie przedstawić, w tym przypadku burmistrzowi, wniosek o ich zatwierdzenie. Wówczas rada gminy podejmuje uchwałę o zatwierdzeniu taryf w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku albo uchwałę o odmowie zatwierdzenia taryf, jeżeli zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami. Pojawia się również informacja, iż w przypadku, gdy rada nie podejmie uchwały w ww. terminie, taryfy zweryfikowane przez burmistrza i tak wchodzą w życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku o ich zatwierdzenie i obowiązują przez rok.

Dodajmy, iż aktualna taryfa za zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie Gminy Cieszyn obowiązuje do 7 maja 2016 roku. Zakład Gospodarki Komunalnej w Cieszynie Sp. z o.o. złożył 26 lutego 2016 roku wniosek o zatwierdzenie taryfy na okres 1 roku tj. od 8 maja 2016 roku do 7 maja 2017 roku. Według nowej stawki cena za odprowadzenie 1m3 ścieków wzrośnie z 6,69 zł (netto) do 7,22 zł (netto), czyli o wskaźnik 7,9%.

Jak czytamy dalej w uzasadnieniu uchwały wzrost stawki taryfowej jest związany z zakończeniem inwestycji przebudowy systemu kanalizacyjnego w śródmieściu Cieszyna zrealizowanej w ramach zadania: „Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji cieszyńskiej” i przekazaniem jej w dzierżawę do Zakładu Gospodarki Komunalnej w Cieszynie. Jak tłumaczy Burmistrz Ryszard Macura, zmiany to m.in. wynik nowej stawki podatkowej. W roku taryfowym 2016/2017 wzrośnie przede wszystkim czynsz dzierżawny, podatek od nieruchomości oraz opłata za umieszczenie w pasie drogowym urządzeń niezwiązanych z funkcjonowaniem dróg.

Zwrócono również uwagę, iż pomimo rozbudowy kanalizacji sanitarnej na terenach do tej pory nieskanalizowanych, w dalszym ciągu, na znacznej części Miasta Cieszyna, znajdują się stare, awaryjne systemy kanalizacyjne. Druga przyczyna, którą przedstawiliśmy radnym to kwestie związane z remontami tych odcinków, które nie podlegały modernizacji w ramach projektu. Na przełomie roku 2015/2016 mieliśmy interwencje mieszkańców Marklowic w sprawie modernizacji rurociągu łączącego „dzielnicę” Marklowice z oczyszczalnią. Ten odcinek wymaga remontu i niech będzie swego rodzaju przykładem, że potrzeby w tym zakresie istnieją – przyznał na konferencji prasowej włodarz, po czym dodał, iż zarówno zarząd, jak i burmistrz mieli do dyspozycji ewentualne odstąpienie od projektów związanych z remontami. (…) Niestety, taryfa ulega zmianie, ale na szczęście nie będziemy się z tym spotykać w przyszłości – podsumował Macura.

W dniu sesji (31.03) Klub Radnych Cieszyński Ruch Społeczny złożył inicjatywę uchwałodawczą dotyczącą przeprowadzenia przez Komisję Rewizyjną kontroli przedstawionej taryfy za zbiorowe odprowadzanie ścieków. Klub zawnioskował również o powołanie przez wspomnianą komisję biegłego. W uzasadnieniu czytamy, iż przedstawione wyliczenia taryf budzą szereg wątpliwości. Wątpliwości dotyczą przede wszystkim sposobu naliczenia podatku od nieruchomości w związku z traktowaniem sieci kanalizacyjnej wykonanej w centrum Cieszyna jako modernizację istniejącej budowli, a nie jako nowy środek trwały. (…) Przyjęta interpretacja szczególnie negatywnie wpływa na stawki odbioru ścieków na terenie miasta – czytamy w uzasadnieniu.

Do temu wrócimy.

 

MSZ
 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-04-07 10:59:59
wodz dziewieciu niedzwiedzi: Napisze tak jakis czas temu gdy ceny paliwa kosztowaly po 5.7 zloty to byl pretekst aby podniesc ceny biletow autobusowych ceny pieczywa czy innych uslug a teraz gdy paliwo poszlo ZNACZĄCO na dół to co wszystko pozostalo na starym poziomie obnizek nie bylo ciagle slyszymy ze gaz idzie na dol prad idzie na dol a ja sie pytam gdzie bo ja po rachunkach tego nie widze a radnym zycze DUZO ROZUMU i ciekawi mnie tylko jedno czy doczekamy sie wkoncu normalnosci a nie idiotyzmu
2016-04-07 17:17:52
krokusik: Wodzu - z tą ceną paliwa to wykrakałeś. Właśnie słyszałem w radiu, że rząd planuje podnieść opłatę paliwową o 10-20 gr. Kasa ma iść na budowę dróg. Mnie to raczej śmierdzi załataniem dziury 500+, ale to moje zdanie.
2016-04-07 19:22:56
jojestelagalicyjok: Nie jestem zbyt wymagającym, ale gdy CIESZYN zagłosował na MACURĘ pomyślałem , że to DOBRA ZMIANA. Młody- na pewno, energiczny -chyba, doświadczony samorządowiec-wynika ze stażu w powiecie, potrafiący zarządzać-w końcu dyrektor, bez skazy postkomunistycznej-to fakt...itd. <br />Oceniam po owocach, ale te są na razie kiepskiej jakości; Okazuje się, że zarządzanie 30 tysięcznym miastem, to nie to samo, co zarządzanie małą szkołą wyznaniową. <br />Z obietnic składnych przed wyborami burmistrza, nie wychodzi NIC albo mniej.<br />Mamy ciągłe podwyżki, sama spolegliwość, społeczność nie może być dalej mamiona, czekając na cuda.<br />W Cieszynie mamy najwyższe; !!! PODATKI, CENY WODY, ŚCIEKÓW, OGRZEWANIA, CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ, CZYNSZU ZA POWIERZCHNIE HANDLOWE...itd. Szkoda czasu na wyliczankę.<br />Czekam nadal na owoce i chciałbym się doczekać realizacji obietnic i zamierzeń wyborczych obiecanek, cacanek...czekam na:<br />1/ Oddanie do użytku, daj Boże chociaż wbicia łopaty na budowie galerii STELA wraz z węzłem przesiadkowym PKS/PKP przejściem się po pasażu nad ulicą Bobrecką, nowego budynku dworca PKP, o peronach nie wspomnę. <br />2/wyburzenia dawnego budynku celnego- architektonicznej kreatury na Zamkowej, zastąpienie jej choćby (na razie w bieżącej kadencji) zwykłym parasolem z napojami, żeby się Bracia Czesi z nas nie śmiali.<br />3/ Skuteczną walkę z "miejskimi posrańcami" czyli gołębiami, (albo zamontowanie zadaszenia na Florkiem) a jak to nie wyjdzie proponuję skończyć z dokarmianiem do czego można posłużyć się dostojnikami odzianymi w mundury SM. Miasto i kamienice jest "zas**ne" do granic przyzwoitości !!! Miasto jest drogie co wykazałem, w Mieście nie przybywa miejsc pracy, co widać. Chciałbym się doczekać też w Cieszynie aby Urząd Burmistrza nie zezwalał nadal na zasłanianie tego co w cieszyńskim RYNKU najpiękniejsze- czyli PODCIENI zwanych też po cieszyńsku LAŁBAMI. Cieszyniokom przeszkadza zasłanianie piękna cieszyńskiego Rynku, a Burmistrzowi ??? Postawienie kilkunastu obrzydliwych w kolorystyce parasoli, tu dzież jakiejś płachty/ szmaty nad głowami konsumentów, skutecznie zasłania turystom widoki jakich mało. <br />Jakby choć to udało się Burmistrzowi ruszyć z miejsca w obecnej (może ostatniej) Jego kadencji, to napiję się "moczu z ptasiego szamba" zwanego dumnie przez cieszynioków- słusznie fontanną św.Floriana. Przepraszam św. Floriana za zaniedbanie władz miasta i pozwalanie na totalne "obsry****" Jego głowy. A może z okna Burmistrza tego nie widać, w myśl powiedzenia ...pod lampą jest ...<br />
2016-04-08 00:26:59
Madlene: wszystko, co istotne w komentarzach, już powiedziano, ja dodam tylko tyle: Z CIESZYNA UCIEKAĆ!!!!!!!! najgorsze najbardziej nieprzyjazne miasto!!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: