Od maja cieszyniacy zapłacą więcej za ścieki?
Na ostatniej (31.03) sesji Rady Miejskiej Cieszyna w porządku obrad znalazła się uchwała w sprawie zatwierdzenia taryfy za zbiorowe odprowadzanie ścieków. Jednak zaraz na początku sesji pojawił się wniosek, aby powyższą uchwałę zdjąć z porządku obrad. Radny Bartosz Tyrna i Krzysztof Pszczółka zwrócili uwagę, iż blisko 8% podwyżka budzi wątpliwości. - Chcemy wyjaśnić sobie i mieszkańcom, skąd wzięłaby się tak wysoka podwyżka – przyznał Pszczółka.
Wniosek radnych o zdjęcie powyższej uchwały z porządku obrad zaskoczył Burmistrza. Na posiedzeniu komisji były podawane powody, dla których przyjęto taką, a nie inną taryfę. Prezes wyjaśniał, wskazując m.in. na interpretację przepisów prawa. Komisja przyjęła to rozwiązanie, opiniując pozytywnie. Czuję się trochę zaskoczony tym przebiegiem sprawy – przyznał Macura.
Ostatecznie za zdjęciem uchwały głosowało 18 radnych, a 2 wstrzymało się od głosu. Jak czytamy w uzasadnieniu do powyższego projektu uchwały, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek w terminie 70 dni przed planowanym dniem wejścia taryf w życie przedstawić, w tym przypadku burmistrzowi, wniosek o ich zatwierdzenie. Wówczas rada gminy podejmuje uchwałę o zatwierdzeniu taryf w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku albo uchwałę o odmowie zatwierdzenia taryf, jeżeli zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami. Pojawia się również informacja, iż w przypadku, gdy rada nie podejmie uchwały w ww. terminie, taryfy zweryfikowane przez burmistrza i tak wchodzą w życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku o ich zatwierdzenie i obowiązują przez rok.
Dodajmy, iż aktualna taryfa za zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie Gminy Cieszyn obowiązuje do 7 maja 2016 roku. Zakład Gospodarki Komunalnej w Cieszynie Sp. z o.o. złożył 26 lutego 2016 roku wniosek o zatwierdzenie taryfy na okres 1 roku tj. od 8 maja 2016 roku do 7 maja 2017 roku. Według nowej stawki cena za odprowadzenie 1m3 ścieków wzrośnie z 6,69 zł (netto) do 7,22 zł (netto), czyli o wskaźnik 7,9%.
Jak czytamy dalej w uzasadnieniu uchwały wzrost stawki taryfowej jest związany z zakończeniem inwestycji przebudowy systemu kanalizacyjnego w śródmieściu Cieszyna zrealizowanej w ramach zadania: „Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji cieszyńskiej” i przekazaniem jej w dzierżawę do Zakładu Gospodarki Komunalnej w Cieszynie. Jak tłumaczy Burmistrz Ryszard Macura, zmiany to m.in. wynik nowej stawki podatkowej. W roku taryfowym 2016/2017 wzrośnie przede wszystkim czynsz dzierżawny, podatek od nieruchomości oraz opłata za umieszczenie w pasie drogowym urządzeń niezwiązanych z funkcjonowaniem dróg.
Zwrócono również uwagę, iż pomimo rozbudowy kanalizacji sanitarnej na terenach do tej pory nieskanalizowanych, w dalszym ciągu, na znacznej części Miasta Cieszyna, znajdują się stare, awaryjne systemy kanalizacyjne. Druga przyczyna, którą przedstawiliśmy radnym to kwestie związane z remontami tych odcinków, które nie podlegały modernizacji w ramach projektu. Na przełomie roku 2015/2016 mieliśmy interwencje mieszkańców Marklowic w sprawie modernizacji rurociągu łączącego „dzielnicę” Marklowice z oczyszczalnią. Ten odcinek wymaga remontu i niech będzie swego rodzaju przykładem, że potrzeby w tym zakresie istnieją – przyznał na konferencji prasowej włodarz, po czym dodał, iż zarówno zarząd, jak i burmistrz mieli do dyspozycji ewentualne odstąpienie od projektów związanych z remontami. (…) Niestety, taryfa ulega zmianie, ale na szczęście nie będziemy się z tym spotykać w przyszłości – podsumował Macura.
W dniu sesji (31.03) Klub Radnych Cieszyński Ruch Społeczny złożył inicjatywę uchwałodawczą dotyczącą przeprowadzenia przez Komisję Rewizyjną kontroli przedstawionej taryfy za zbiorowe odprowadzanie ścieków. Klub zawnioskował również o powołanie przez wspomnianą komisję biegłego. W uzasadnieniu czytamy, iż przedstawione wyliczenia taryf budzą szereg wątpliwości. Wątpliwości dotyczą przede wszystkim sposobu naliczenia podatku od nieruchomości w związku z traktowaniem sieci kanalizacyjnej wykonanej w centrum Cieszyna jako modernizację istniejącej budowli, a nie jako nowy środek trwały. (…) Przyjęta interpretacja szczególnie negatywnie wpływa na stawki odbioru ścieków na terenie miasta – czytamy w uzasadnieniu.
Do temu wrócimy.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.